ADRA Polska

Kondycja psychiczna - jak o nią zadbać? Fundacja ADRA Polska zaprasza do grup wsparcia i korzystania z porad ekspertów

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Koronawirus
  5. /
  6. Kondycja psychiczna – jak...

 

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Przy tej okazji Fundacja ADRA Polska zachęca Polaków do troski o kondycję psychiczną, szczególnie ważną podczas pandemii, generującej dodatkowe obciążenia emocjonalne. Organizacja zaprasza do udziału w grupach wsparcia online oraz dzieli się radami ekspertów, jak w prosty sposób na co dzień „szlifować” psychiczną formę.

Kondycja psychiczna – jak o nią zadbać?

Działacze Fundacji ADRA, która prowadzi dwa szeroko zakrojone projekty związane z wspieraniem zdrowia psychicznego , podkreślają, jak ważne jest zadbanie o higienę psychiczną szczególnie teraz – w dobie pandemii.

 Dostrzegamy w kraju rosnące zapotrzebowanie na działania z zakresu wsparcia psychologicznego oraz edukację w dziedzinie metod dbania o dobrą kondycję psychiczną. Pandemia postawiła dodatkowe wyzwania w tym zakresie przed większością z nas – lockdown, izolacja, obawa przed chorobą, zagrożenie utratą dochodów, znaczące przeformułowanie codziennej rutyny to obciążenia, z którymi trudno sobie poradzić – komentuje dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Organizacja w odpowiedzi zachęca do sięgania po wsparcie społeczne oraz wdrażania w naszym codziennym życiu rozwiązań, które pomogą nam wzmocnić siły psychiczne, pozwalając lepiej radzić sobie z obecnymi obciążeniami.

Nieocenione wsparcie społeczne: rozmowa z bliskim, grupa wsparcia

Gdy jest nam źle, nieocenione okazuje się wsparcie społeczne, pomoc drugiego człowieka. Bezcenna jest rozmowa z przyjacielem i krewnym, warto też rozważyć skorzystanie z pomocy zorganizowanej grupy wsparcia. My w Fundacji ADRA Polska oferujemy taką możliwość całkowicie bezpłatnie. Zachęcamydo rejestracji na prowadzonym przez nas portalu społecznościowym GrupaWsparcia.pl. Portal umożliwia sięgnięcie po bezcenne wsparcie społeczne na wiele sposobów: poprzez nawiązanie sieci kontaktów, czaty, rozmowy w grupach tematycznych i spotkania grup wsparcia. Zapraszamy też do zapisania się do bezpłatnych, prowadzonych przez ekspertów (psychologów i terapeutów) grup wsparcia online „Równoważnia”, gdzie bezpiecznie i anonimowo można porozmawiać z grupą osób o swoich troskach, uzyskać wsparcie i wymienić się sposobami na rozwiązanie problemów – wylicza prezes Fundacji ADRA Polska.

Na wzajemnym wsparciu uczestników opiera się duży leczniczy potencjał grupy wsparcia. Forma spotkań online grup wsparcia ma w dobie pandemii zasadnicze znaczenie – każdy może otrzymać pomoc bez wychodzenia z domu czy dojazdów, dbając tym samym o swoje bezpieczeństwo – wyjaśnia Patrycja Kurowska, psycholog i coach, prowadząca jednej z grup wsparcia „Równoważnia”.

Proste sposoby, jak dbać o kondycję psychiczną na co dzień

Często zbawienną poprawę w kondycji psychicznej można uzyskać poprzez w gruncie rzeczy niewielkie zmiany w codziennej rutynie. Porady, jak to zrobić, oferują eksperci akcji prowadzonej przez Fundację ADRA Polska akcji #ZłapRównowagę.

Przykładowo, w celu zmniejszenia poziomu napięcia warto weryfikować dane płynące z mediów i serwisów społecznościowych. Warto pamiętać, że to, co myślimy, wpływa na to, co czujemy, tak więc odpowiednie kształtowanie naszych myśli pozwala nam wpływać na nasze emocje i poprawiać nastrój. Kilka prostych zmian w sposobie komunikowania się może w znaczący sposób poprawić relacje rodzinne w trudnych okolicznościach towarzyszących pandemii. Nawet tak drobne zmiany jak ograniczenie ilości bodźców podczas rozmowy z dzieckiem i zadbanie o bezpieczną, nieograniczającą przestrzeń dla rozmowy mogą uczynić cuda a wspólne ćwiczenie nazywania emocji pomoże rozładować wiele napięć między rodzicem a pociechą. Te i inne porady można znaleźć na stronie adra.pl/rozwoj-osobisty/.

Tak jak na co dzień dbamy o zdrową dietę, pielęgnujemy skórę i ćwiczymy kondycję fizyczną, z równą troską warto zadbać o nasze emocje i kondycję psychiczną. To nas wzmocni i pozwoli z większą siłą wyjść naprzeciw wyzwaniom, jaki rodzi obecn, trudnyy czas. Zapraszamy do udziału w naszych projektach– namawia dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Kondycja psychiczna – jak o nią zadbać? Fundacja ADRA Polska zaprasza do udziału w projektach

  • Portal społecznościowy GrupaWsparcia.pl – platforma oferująca grupy wsparcia online, spotkania na czatach i w grupach tematycznych w celu radzenia sobie z problemami – grupawsparcia.pl
  • Grupy wsparcia online „Równoważnia” – darmowe grupy wsparcia online prowadzone przez ekspertów. Zapisy: adra.pl/rozwoj-osobisty/
  • #ZłapRównowagę – akcja edukacyjna n.t. praktycznych sposobów na samodzielne dbanie o kondycję psychiczną na co dzień. Praktyczne porady ekspertów w formie artykułów i filmów: adra.pl/rozwoj-osobisty/, YouTube „ADRA Polska”

Kilka porad ekspertów akcji #ZłapRownowagę:

Utrata pracy. Jak sobie z nią radzić i wystartować na nowo

Uczucia powiązane z myśleniem. Przyglądaj się swoim myślom (film)

Jak radzić sobie z lękiem spowodowanym stratami i zmianami? Nie tylko w czasach pandemii

Jak komunikować się z dzieckiem? O dobrej komunikacji z perspektywy rodzica

 

Plakat Dzień Zdrowia Psychicznego Kondycja Psychiczna

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.