Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Kondycja psychiczna – jak o nią zadbać? Fundacja ADRA Polska zaprasza do grup wsparcia i korzystania z porad ekspertów

 

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Przy tej okazji Fundacja ADRA Polska zachęca Polaków do troski o kondycję psychiczną, szczególnie ważną podczas pandemii, generującej dodatkowe obciążenia emocjonalne. Organizacja zaprasza do udziału w grupach wsparcia online oraz dzieli się radami ekspertów, jak w prosty sposób na co dzień „szlifować” psychiczną formę.

Kondycja psychiczna – jak o nią zadbać?

Działacze Fundacji ADRA, która prowadzi dwa szeroko zakrojone projekty związane z wspieraniem zdrowia psychicznego , podkreślają, jak ważne jest zadbanie o higienę psychiczną szczególnie teraz – w dobie pandemii.

 Dostrzegamy w kraju rosnące zapotrzebowanie na działania z zakresu wsparcia psychologicznego oraz edukację w dziedzinie metod dbania o dobrą kondycję psychiczną. Pandemia postawiła dodatkowe wyzwania w tym zakresie przed większością z nas – lockdown, izolacja, obawa przed chorobą, zagrożenie utratą dochodów, znaczące przeformułowanie codziennej rutyny to obciążenia, z którymi trudno sobie poradzić – komentuje dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Organizacja w odpowiedzi zachęca do sięgania po wsparcie społeczne oraz wdrażania w naszym codziennym życiu rozwiązań, które pomogą nam wzmocnić siły psychiczne, pozwalając lepiej radzić sobie z obecnymi obciążeniami.

Nieocenione wsparcie społeczne: rozmowa z bliskim, grupa wsparcia

Gdy jest nam źle, nieocenione okazuje się wsparcie społeczne, pomoc drugiego człowieka. Bezcenna jest rozmowa z przyjacielem i krewnym, warto też rozważyć skorzystanie z pomocy zorganizowanej grupy wsparcia. My w Fundacji ADRA Polska oferujemy taką możliwość całkowicie bezpłatnie. Zachęcamydo rejestracji na prowadzonym przez nas portalu społecznościowym GrupaWsparcia.pl. Portal umożliwia sięgnięcie po bezcenne wsparcie społeczne na wiele sposobów: poprzez nawiązanie sieci kontaktów, czaty, rozmowy w grupach tematycznych i spotkania grup wsparcia. Zapraszamy też do zapisania się do bezpłatnych, prowadzonych przez ekspertów (psychologów i terapeutów) grup wsparcia online „Równoważnia”, gdzie bezpiecznie i anonimowo można porozmawiać z grupą osób o swoich troskach, uzyskać wsparcie i wymienić się sposobami na rozwiązanie problemów – wylicza prezes Fundacji ADRA Polska.

Na wzajemnym wsparciu uczestników opiera się duży leczniczy potencjał grupy wsparcia. Forma spotkań online grup wsparcia ma w dobie pandemii zasadnicze znaczenie – każdy może otrzymać pomoc bez wychodzenia z domu czy dojazdów, dbając tym samym o swoje bezpieczeństwo – wyjaśnia Patrycja Kurowska, psycholog i coach, prowadząca jednej z grup wsparcia „Równoważnia”.

Proste sposoby, jak dbać o kondycję psychiczną na co dzień

Często zbawienną poprawę w kondycji psychicznej można uzyskać poprzez w gruncie rzeczy niewielkie zmiany w codziennej rutynie. Porady, jak to zrobić, oferują eksperci akcji prowadzonej przez Fundację ADRA Polska akcji #ZłapRównowagę.

Przykładowo, w celu zmniejszenia poziomu napięcia warto weryfikować dane płynące z mediów i serwisów społecznościowych. Warto pamiętać, że to, co myślimy, wpływa na to, co czujemy, tak więc odpowiednie kształtowanie naszych myśli pozwala nam wpływać na nasze emocje i poprawiać nastrój. Kilka prostych zmian w sposobie komunikowania się może w znaczący sposób poprawić relacje rodzinne w trudnych okolicznościach towarzyszących pandemii. Nawet tak drobne zmiany jak ograniczenie ilości bodźców podczas rozmowy z dzieckiem i zadbanie o bezpieczną, nieograniczającą przestrzeń dla rozmowy mogą uczynić cuda a wspólne ćwiczenie nazywania emocji pomoże rozładować wiele napięć między rodzicem a pociechą. Te i inne porady można znaleźć na stronie adra.pl/rozwoj-osobisty/.

Tak jak na co dzień dbamy o zdrową dietę, pielęgnujemy skórę i ćwiczymy kondycję fizyczną, z równą troską warto zadbać o nasze emocje i kondycję psychiczną. To nas wzmocni i pozwoli z większą siłą wyjść naprzeciw wyzwaniom, jaki rodzi obecn, trudnyy czas. Zapraszamy do udziału w naszych projektach– namawia dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Kondycja psychiczna – jak o nią zadbać? Fundacja ADRA Polska zaprasza do udziału w projektach

  • Portal społecznościowy GrupaWsparcia.pl – platforma oferująca grupy wsparcia online, spotkania na czatach i w grupach tematycznych w celu radzenia sobie z problemami – grupawsparcia.pl
  • Grupy wsparcia online „Równoważnia” – darmowe grupy wsparcia online prowadzone przez ekspertów. Zapisy: adra.pl/rozwoj-osobisty/
  • #ZłapRównowagę – akcja edukacyjna n.t. praktycznych sposobów na samodzielne dbanie o kondycję psychiczną na co dzień. Praktyczne porady ekspertów w formie artykułów i filmów: adra.pl/rozwoj-osobisty/, YouTube „ADRA Polska”

Kilka porad ekspertów akcji #ZłapRownowagę:

Utrata pracy. Jak sobie z nią radzić i wystartować na nowo

Uczucia powiązane z myśleniem. Przyglądaj się swoim myślom (film)

Jak radzić sobie z lękiem spowodowanym stratami i zmianami? Nie tylko w czasach pandemii

Jak komunikować się z dzieckiem? O dobrej komunikacji z perspektywy rodzica

 

Plakat Dzień Zdrowia Psychicznego Kondycja Psychiczna

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content