Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Wesprzyj edukacje dzieci w Bangladeszu

Miejscowość Tongi położona jest 20 km od wielomilionowej stolicy Bangladeszu – Dhaki. Bliskość ogromnej aglomeracji spowodowała, że znajduje się w niej wiele fabryk i zakładów przemysłowych, ale nie jest łatwo tam o pracę. Ci, którzy ją znajdą pracują za niskie wynagrodzenie najczęściej w charakterze szwaczki lub szwacza. Większość z nich zamieszkuje slumsy Ershad Nagar, gdzie od wielu lat wolontariusze i pracownicy ADRA służą społeczności w zakresie edukacji oraz pomocy humanitarnej.

Szkoła w Tongi i nasza pomoc w Bangladeszu

Szkoła prowadzona przez fundację ADRA działa od 1972 roku i ma na celu zapewnienie wysokiej jakości edukacji dzieci ze slumsów oraz zapewnienie im podstawowego wyposażenia szkolnego. Zapewnia przyjazne środowisko do pobudzania ich twórczości oraz zainteresowania edukacją, co w przyszłości zmniejszy odsetek osób przedwcześnie kończących naukę w szkole.

Szkoła prowadzona przez ADRA Bangladesz:

  • Stanowi szansę na przyszłość dla 175 dzieci pochodzących ze slumsów Ershad Hagar;
  • Działa u podstaw i edukuje rodziców w tematach: edukacji, zdrowia, ochrony praw kobiet i dzieci, wykorzystywania seksualnego, przemocy domowej i ze względu na płeć, nadużywania narkotyków, wczesnego małżeństwa oraz innych kwestii (akcja edukacyjna skierowana jest do 220 osób dorosłych);
  • Zapewnia dwa ciepłe obiady w tygodniu wszystkim uczniom;
  • Działa od 1972 roku i wyrwała z kręgu biedy rzesze dzieci oraz ich rodzin;
  • Ma świetną opinię wśród rodziców, edukatorów i dzieci.

Jak wygląda nauka w Bangladeszu

Mimo że rząd Bangladeszu zapewnia bezpłatną naukę w szkołach podstawowych, materiały takie jak książki, mundurki, buty, torby oraz jedzenie stanowią ogromną barierę dla rodziców o nieregularnych dochodach pochodzących z nieformalnych sektorów pracy, takich jak: pomoc domowa, szwaczka, kierowca rikszy, robotnik dzienny itp. W sytuacji, gdy dochód rodziców nie pozwala na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb, dzieci pracują, aby przyczynić się do zwiększenia domowego budżetu.

W tej części świata uczęszczanie do szkoły ma jeszcze jeden ważny aspekt. Dzieci, które do nich uczęszczają są niejako chronione przed rzeczywistością ulicy – zmuszania dzieci do niegodnych prac takich jak zbieranie śmieci, żebranie, kradzieże, praca na straganach. W takim otoczeniu wykorzystywanie, uzależnienie od narkotyków i przemoc stają się częścią ich życia.

Zarobki i poziom życia w Bangladeszu

Bangladesz to jeden z najbiedniejszych krajów świata – gdzie oficjalnie minimalne wynagrodzenie wynosi niecałe 370 zł miesięcznie. Z kolei średnie wynagrodzenie nisko wykwalifikowanej osoby to ok. 260 zł, a wysoko wykwalifikowanej to tylko ok. 480 zł. Rodzina czteroosobowa – nawet, gdy dwoje rodziców nisko wykwalifikowanych pracuje – musi bardzo oszczędnie żyć, aby przetrwać.

Mahidul i jego historia

Oto Mahidul. Chłopiec szybko został wystawiony na próbę przez ciężki los. Stracił mamę w wieku czterech lat. Jego tata pracując jako kierowca rikszy nie mogąc utrzymać rodziny oddał pięciomiesięcznego brata Mahidula dalszej rodzinie. Niedługo później tata Mahidula przeszedł wylew i został przykuty do łóżka. Odtąd to babcia chłopca musi samodzielnie utrzymać całą rodzinę. Dla Mahidula jedyną szansą na lepszą przyszłość jest edukacja. Jego rodziny nie stać na opłacenie szkoły. Od 2015 roku dzięki darczyńcom Mahidul uczęszcza do szkoły ADRA, która zapewnia edukację takim najbardziej potrzebującym dzieciom ze slumsów. Mahidul nie opuszcza żadnej lekcji, bardzo się stara jak najlepiej wykonać polecenia nauczyciela. Dzięki Darczyńcom chłopiec ma zapewnione przybory i pomoce szkolne, codzienne przekąski, a raz w tygodniu obiad. To pozwala mu się wzmocnić i nabrać sił do nauki. Po szkole Mahidul wraca do domu i pomaga ojcu na powrót uczyć się chodzić. Mówi: „Kiedy dorosnę, będę lekarzem, który służy biednym i chorym”.

Pomoc dla Bangladeszu

Twój dar w wysokości 100 zł miesięcznie wesprze naszą szkołę w Bangladeszu oraz pokryje koszty miesięcznej edukacji dziecka takiego jak Mahidul – w tym zapewnienie niezbędnych przyborów, pomocy szkolnych, obiadu raz w tygodniu oraz codziennych przekąsek.

Dorzuć się do kosztów utrzymania szkoły prowadzonej przez ADRA Bangladesz.

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content