Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Pomóż mieszkańcom Tadżykistanu

  Tadżykistan - bez pracy i perspektyw

Tadżykistan to kraj położony w 93% w górach a jego połowa leży na wysokości ponad 3 000 m n.p.m. Rządzona twardą ręką była republika ZSRR to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Bez pracy i bez perspektyw. 

20% populacji żyje za mniej niż 1,25 USD dziennie, czyli za kwotę poniżej 5 zł.
5 zł dziennie oznacza ok. 150 zł miesięcznie. Średnie wynagrodzenie w tym kraju wynosi ok. 100 USD, a więc ok. 400 zł. W sytuacji czteroosobowej rodziny, przy założeniu, że obydwoje rodziców pracują, to ok. 200 zł miesięcznie na osobę. Kwoty te muszą wystarczyć na żywność, odzież i wszystkie opłaty. Ceny w sklepach niewiele różnią się od cen w naszym kraju.

Ludzie z obszarów wiejskich, z powodu braku pieniędzy, odwiedzają miasto tylko raz w roku. Żyją bez pieniędzy, z tego co uzbierają z pola. Noszą latami tą samą odzież. Tadżykistan to ojczyzna, z której jej obywatele chcą wyjechać i nigdy nie wrócić. Znaczna część kraju znajduje się bez bieżącej wody, a bywa, że bez energii elektrycznej. Spotkaliśmy młodego mężczyznę w stolicy Tadżykistanu Duszanbe, który pracuje od dwóch lat w Polsce. Zapytany, czy zamierza wrócić kiedyś do swojej ojczyzny, Tadżykistanu na stałe, odpowiedział: „Nie, nigdy. Chcę wywieźć moją żonę i moje dziecko z tego kraju i zamieszkać na stałe w Polsce.”

Pomóż ludziom w Tadżykistanie

Obecnie prowadzimy zbiórkę na głodnych i bezdomnych ludzi w Tadżykistanie. Jednym z nich jest Yusuf: 

Nazywam się Yusuf i mieszkam na ulicy. Jem to, co mogę znaleźć.  Nie jest łatwo żyć „nigdzie”.  Czasem ktoś da mi parę drobnych, czasem zbieram butelki. Tylko wtedy mam trochę pieniędzy i stać mnie na pełny posiłek.  Ciężko było szczególnie tej zimy. Pamiętam, że od listopada mieliśmy już śnieg i temperatura powietrza spadła poniżej 18 stopni Celsjusza.  W naszym kraju to rzadkość i wcale nie byłem na to gotowy. 

Uratowało mnie to, że wiedziałem, że mogę przyjść do stołówki ADRA, aby zjeść ciepły posiłek i ogrzać się.  Jej pracownicy zawsze się uśmiechają i witają mnie serdecznie.  Wiele osób przychodzi tam na obiad i widzę, że są w podobnej sytuacji jak ja.  Dziękuję wszystkim, którzy nie są obojętni na nasz los. 

W projekcie będziemy bazowali na siłach lokalnego partnera ADRA. Działająca od kilku lat stołówka prowadzona przez ADRA Tadżykistan stanowi dla bezdomnych namiastkę domu. Ludzie spotykają się tam razem przy posiłku, mogą ogrzać się, porozmawiać z wolontariuszami i otrzymać od nich wsparcie. Twoja darowizna pozwoli nam utrzymać to miejsce, zakupić żywność oraz opłacić niezbędne rachunki. Dzięki Tobie może po prostu działać, dając nadzieję na lepsze jutro!.

Proszę przekaż swoje wsparcie poprzez przelew na konto Fundacji ADRA Polska nr 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 tytułem: „Pomoc potrzebującym w Tadżykistanie”.

Stołówka ADRA Tadżykistan

Przeczytaj o przeprowadzonych przez nas projektach pomocy w Tadżykistanie

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content