Pomoc dla Słowenii

Wpłać dowolną kwotę
Dlaczego pomagamy?

Ulewne deszcze trwające od około 3 tygodni na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku, spowodowały powódź i zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców Słowenii. Zginęły 4 osoby. Pod wodą znalazło się kilka miejscowości. Szkody i podtopienia wystąpiły w niemal wszystkich gminach w Słowenii.

Najgorsza sytuacja panuje w północnej i środkowej części kraju, część miejscowości w obszarach górskich jest odciętych z powodu zamkniętych dróg.

Wpłać darowiznę >
Jak wygląda sytuacja na zagrożonych terenach?

Choć woda powoli opada, to sytuacja nadal jest dramatyczna, a liczba poszkodowanych rośnie. Obecnie największym zagrożeniem są osuwiska i podtopiona gleba. Z tego powodu niemożliwe jest dotarcie do wielu miejscowości odciętych od świata. Zerwane zostały mosty, uszkodzone sieci wodociągowe. Prowadzone są nadal akcje ratownicze, ich liczba sięga kilku tysięcy.

Jest to największa klęska żywiołowa w historii niepodległej Słowenii. Wstępne szacunki mówią o stratach przekraczających koszt 500 milionów euro. Skutki powodzi odczuwalne będą na tych terenach jeszcze przez bardzo długi czas. Pomoc w odbudowie domów, dróg, mostów wymagać będzie olbrzymich nakładów finansowych, dlatego już dzisiaj napływa pomoc z całego świata.

Wpłać darowiznę >

Jak pomagamy?

ADRA Polska uruchamia zbiórkę na rzecz Słowenii i przerażających skutków powodzi. W odpowiedzi na kryzys humanitarny dołączamy do działań wolontariuszy i pracowników ADRA Slovenia którzy od kilku dni działają na zatopionych terenach.

Na chwilę obecną niezbędna jest pomoc finansowa, by móc pomóc na bieżąco najbardziej potrzebującym. Nie jest prowadzona zbiórka rzeczowa.

Wpłać darowiznę >

Sprawdź nasze artykuły

Zobacz więcej