Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

W Afryce potrzebują naszej pomocy

Gdy musisz żyć w strachu - życie z albinizmem

ofiarami wstrząsających napaści i zabójstw, a wszystko z powodu jasnej karnacji skóry. W całej Afryce Subsaharyjskiej dyskryminacja albinosów jest poważnym problemem społecznym. Niektórzy mieszkańcy uznają ich ciała za źródło magicznych talizmanów. Włosy wplecione w sieci mają przynieść obfite połowy, odcięte stopy – zapewnić bogactwo, a roztarta skóra – pomóc w poszukiwaniu złota w kopalniach. Możesz nam pomóc walczyć z tymi przesądami. Wesprzyj nasze działania i pomóż nieść pomoc w kraju, w którym już 1 na 1429 rodzących się dzieci jest dotknięte tą wadą genetyczną.

Dlaczego pomagamy dzieciom z Tanzanii?

Albinizm dotyka średnio 1 na 5 tys. osób na świecie. Są jednak kraje, w których częstotliwość występowania tej wady genetycznej jest dużo wyższa. W dodatku są to kraje, w których z powodu zabobonnych wierzeń i przesądów życie i zdrowie albinosów jest nieustannie zagrożone. Do tych krajów należy Tanzania, gdzie 1 na 1429 rodzących się dzieci jest dotknięte tą wadą genetyczną.Łącznie Tanzanie zamieszkuje około 150 tys. albinosów.

Niestety albinosi żyją w Tanzanii w wiecznym strachu przed śmiercią lub okaleczeniem. Na każdym kroku są prześladowani. Wynika to z zabobonnych przekonań mieszkańców tego kraju, że części ciała albinosów posiadają magiczne właściwości. Utrwalają je szamani i uzdrowiciele, którzy do swoich eliksirówczy talizmanów mających przynosić szczęście czy bogactwo używają różnych części ciała albinosów, oczu, włosów, rak, nóg czy skóry. W efekcie albinosi są ofiarami uprowadzeń, wstrząsających napaści i okaleczeń oraz brutalnych mordów.

Wśród ofiar jest bardzo wiele zupełnie bezbronnych dzieci, które są łatwym łupem dla oprawców. Albinoskie dzieci w Tanzanii są często porywane z rąk rodziców czy ze szkoły. Od najmłodszych lat żyją w lęku przed uprowadzeniem, okaleczeniem i utratą życia. Ich życie przepełnione jest strachem i cierpieniem.

Jak pomagamy?

ADRA Polska we współpracy z ADRA Tanzania już od kilku lat wspiera dzieci dotknięte albinizmem w ramach projektu adopcji na odległość. Zakłada on zapewnienie bezpiecznego schronienia z wyżywieniem i edukacją dzieci dotkniętych albinizmem. Bardzo często ich rodziców nie stać na opłacenie edukacji i internatu, dlatego, aby pomóc im chronić ich pociechy dotknięte albinizmem, zaangażowaliśmy się w poszukiwanie Darczyńców, którzy podejmą się opieki nad naszymi podopiecznymi z Tanzanii.
Dar es Salaam jest regionem w Tanzanii, w którym schronienie znajduje bardzo duża liczba albinosów. Żyjąc wspólne, pośród osób dotkniętych tą wadą genetyczną, czują się bezpieczniej. Tam właśnie realizowany jest również nasz projekt. Zakłada on zapewnienie bezpiecznego schronienia w szkole z internatem dla dzieci dotkniętych albinizmem wraz z wyżywieniem, edukacją i opieką medyczną. Nasza fundacja przekazuje również tak bardzo potrzebne preparaty do ochrony skóry i okulary chroniące niezwykle delikatne oczy tych dzieci.

Jak Ty możesz pomóc?

Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom z Tanzaniii opiekę medyczną potrzebujemy środków finansowych. Miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka wynosi 400 zł. Adoptując na odległość jedno dziecko spośród naszych podopiecznych, zapewniasz mu wyżywienie i schronienie potrzebne do przetrwania, oraz edukację. Dzięki Twoim regularnym wpłatom Twój podopieczny ma szansę ukończyć szkołę i podczas swojej edukacji czuć się bezpiecznie, przebywając w internacie.

Wystarczy, że ustawisz stały comiesięczny przelew na kwotę 400 zł na jeden rok, aby opłacić roczne czesne w szkole oraz wyżywienie i opiekę dla jednego dziecka. Możesz również kontynuować wpłaty przez kolejne lata, tym samym opłacając całą edukację dziecka, którym się zaopiekujesz. Adoptując na odległość jedno z naszych podopiecznych, otrzymasz zdjęcie, imię i nazwisko oraz historię życia dziecka, które będzie wspierane przez Ciebie.

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym „Przewodniku po adopcji na odległość”, który możesz pobrać tutaj.

Poznaj historie naszych podopiecznych

Tanzańskie dzieci dotknięte albinizmem mają wspólne marzenie – przestać się bać. To właśnie Ty możesz pomóc im je spełnić! Adoptując jedno z naszych podopiecznych, zapewniasz mu tak bardzo potrzebne schronieniei opiekę. Możesz mieć wpływ na życie jednego dziecka!

Mage Yona Mbwambo

Wiek: 12 lat

„Pewnego dnia sześciu mężczyzn przyszło do mojej wioski o północy, trzymając w rękach pałki, żelazne pręty i noże. Szukali dziecka albinosa, które miało trzy miesiące. Znaleźli je, uprowadzili i zniknęli. Do dziś nikt nie wie, gdzie jest to dziecko i czy jeszcze żyje” – opowiada Mage.

Po tym incydencie rodzice Mage zaczęli szukać szkoły z internatem, w której byłaby bezpieczna. Uczęszczanie do szkoły dziennej dla dzieci albinosów nie było już bezpieczne, ponieważ wiele dzieci albinosów zaginęło i zostało znalezionych w lesie martwych. Brakowało części ich ciał, w tym paznokci i włosów.

Mage czuje się bezpiecznie tylko w Mwereni – w szkole z internatem, do której uczęszcza. Niestety jej rodziców nie stać na zapewnienie bezpiecznego schronienia i edukacji wszystkim swoim dzieciom. Dziewczynka ma czworo rodzeństwa. Poza nią jeszcze dwoje z nich jest dotkniętych albinizmem. Aby Mage nadal mogła czuć się bezpiecznie i pozostać w szkole, potrzebuje wsparcia finansowego. 

Shaban Ramadhani Juma Mkwizu

Wiek: 11 lat

Shaban obecnie jest w trzeciej klasie szkoły podstawowej w Mwereni. To chłopiec o czarującym usposobieniu, który zawsze jest radosny i wierzy, że wszystko jest możliwe. Jest skromnym, ciekawskim i posłusznym chłopcem.

Chłopiec mieszka z babcią, wychowuje się bez ojca. Jego mama przebywa w innym mieście, wiele kilometrów od domu. Była zmuszona wyjechać i zostawić Shabana pod opieką swojej matki z powodu biedy, która ich dotknęła. Wyjechała więc, aby szukać pracy i móc utrzymać rodzinę.

Shaban boi się, że pewnego dnia jego matka przestanie ich wspierać i zniknie na zawsze. Przepełnia go lękiem myśl, że nie będzie nikogo, kto zajmie się jego edukacją i potrzebami, dopóki nie będzie w stanie sam się utrzymać. Nie będzie nikogo, kto będzie mógł go chronić.

Neema Boniface Jeremiah

Wiek: 11 lat

Neema jest najmłodsza z pięciorga rodzeństwa i w swojej rodzinie jedyna, która żyje z albinizmem.
Dziewczynka przyznaje, że prawie każdego dnia odczuwa strach. Boi się, że zachoruje na raka skóry, że zostanie zaatakowana i że zniknie. Uważa, że w szkole w Mwereni jest bezpieczniejsza, ponieważ jest to szkoła z internatem, co zapewnia uczniom dodatkowe bezpieczeństwo.
Dziewczynka często mówi i myśli o tym, że albinosi są zabijani dla rytuałów. Neema pamięta przyjaciela, który zaginął dwa lata temu. On również był dotknięty albinizmem. Od czasu jego zaginięcia jej strach tylko się powiększył.

Ojciec Neemy ciężko pracuje. Pomaga w różnych pracach budowlanych, aby zarobić pieniądze na utrzymanie rodziny. Czasami jednak Neema musi zwlekać z powrotem do szkoły z powodu opłat za nią i musi czekać aż jej ojciec zdobędzie pieniądze. Tylko pomoc ludzi dobrego serca może sprawić, że Neema będzie mogła na stałe wrócić do jedynego miejsca, gdzie czuje się bezpiecznie.

Wesprzyj dzieci z Tanzanii darowizną

Chciałbyś pomóc żyjącym w ciągłym strachu dzieciom w Tanzanii, ale obecnie nie możesz sobie pozwolić na adopcję na odległość i comiesięczne wpłaty? Rozumiemy to. Nadal jednak możesz pomóc!

Zachęcamy Cię do wpłaty jednorazowej darowizny. Wystarczy, że klikniesz przycisk poniżej, wybierzesz cel pomoc dzieciom w Tanzanii i będziesz mógł podarować dowolną kwotę, która zostanie przeznaczona na ten właśnie cel. Liczy się każda złotówka!

Masz pytania? Napisz do nas!

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat adopcji na odległość, napisz do nas na adres: adra@adra.pl. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Twoje pytania i pomożemy Ci podjąć decyzję. Nie wahaj się, napisz już teraz! 

Przeczytaj o przeprowadzonych przez nas projektach pomocy w Tanzanii

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content