
GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami.
Jak to się zaczęło? Historia platformy GrupaWsparcia.pl
GrupaWsparcia.pl powstała w 2018 roku i od tego czasu wspiera aktywnie prawie 10 000 użytkowników. W 2019 roku portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy startup roku organizowany przez Total Polska. O portalu pisała większość mediów w kraju takich jak: Onet, Bussiness Insider, Brief, Wirtualna Polska, Mam Biznes, SpidersWeb, Newseria Biznes, InnPoland.
W kolejnym roku w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności Międzynarodowej utworzyliśmy platformę online w języku rosyjskim jako wsparcie dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. Wtedy rozpoczęliśmy prace nad aplikacją mobilną w języku rosyjskim i polskim, która dostępna jest w obu wersjach językowych. Dzięki pomocy FSM stworzyliśmy również listę miejsc wsparcia dla emigrantów i emigrantek z Białorusi, która dostępna jest w aplikacji.
W 2020 roku realizowaliśmy projekt dofinansowany przez Województwo Śląskie. Stworzyliśmy specjalnie dedykowaną grupę wsparcia online dla mieszkańców woj. śląskiego z której skorzystało ponad 420 osób. Dodatkowo uruchomiliśmy pierwszą w Polsce wyszukiwarkę lokalnych grup i ośrodków wsparcia.
Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy i zachęcamy do kontaktu z nami.
Czym jest GrupaWsparcia.pl?
GrupaWsparcia.pl to nic innego jak przeniesienie spotkań organizowanych w rzeczywistości na innowacyjną platformę online zapewniającą anonimowość. Rozmawiając tutaj, można się otworzyć, uświadomić sobie wagę swoich problemów. To milowy krok w walce z wszelkimi przeciwnościami losu.
GrupaWsparcia.pl oferuje rozmaite pokoje tematyczne służące wymianie myśli i doświadczeń, wspierające samorozwój oraz poprawę kondycji psychicznej. Aktywne uczestnictwo w grupie to nie tylko pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, to także praca na sobą i rozwój osobisty. To może być pierwszy krok na drodze do Twojego nowego życia.
Pełna anonimowość
W działaniach mających na celu wsparcie zdrowia psychicznego bardzo ważne jest poczucie anonimowości. Dlaczego? Ponieważ sprzyja ona otwartości oraz skupieniu na relacjach z innymi użytkownikami.
Z tego powodu jedynymi obowiązkowymi danymi wymagającymi podczas rejestracji, jak również przez cały okres korzystania z portalu, jest e-mail i nazwa użytkownika (nick).
Wydarzenia oraz akcje specjalne
Rozwój platformy cały czas inspiruje nas do sięgania po różne formy aktywizacji naszych stałych użytkowników oraz osób zainteresowanych tematem rozwoju osobistego, zdrowia psychicznego, redukcji szkód oraz pokrewnymi.
Zapraszamy do śledzenia naszych wydarzeń i czynnego brania udziału w:
- webinarach
- spotkaniach online ze specjalistami (terapeutami, psychologami)
- akcjach specjalnych
Aplikacja mobilna
Od 1 marca 2021 roku z portalu GrupaWsparcia.pl można korzystać również za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej w systemach Android i IOS.
Jak działa aplikacja GrupaWsparcia.pl w wersji mobilnej?
- Aplikacja dostępna jest do pobrania za darmo w Google Play oraz Apple App Store. Wyszukasz ją łatwo wpisując „grupawsparcia.pl” lub „grupa wsparcia”. Jeżeli chcesz z niej skorzystać musisz zainstalować ją na swoim telefonie.
- Gdy już to zrobisz możesz zalogować się na swoje konto lub utworzyć nowe. Sama rejestracja trwa kilka sekund. Po ukończeniu tego kroku możesz w pełni korzystać ze wszystkich funkcji, które oferuje serwis.
- Jeżeli zmagasz się np. ze stanami depresyjnymi zapisz się do grupy tematycznej dedykowanej temu problemowi. Do wyboru masz 70 różnych anonimowych grup, nad którymi czuwa przeszkolony moderator oraz inni użytkownicy grupy. Pamiętaj, że nigdy nie jesteś sam/a!
- Zakładka społeczność pozwala Ci „Dodać historię” (np. opisać własną i niepowtarzalną lub pochwalić się sukcesem), którą możesz podzielić się z innymi użytkownikami, a także „Odnotować upadek” (podzielić się własną porażką lub przeszkodami, które pojawiły się w trakcie realizacji celu). Obydwa wpisy mogą być widoczne dla innych lub pełnić charakter Twojego prywatnego dziennika.
- Sekcja wiadomości pozwala Ci: wyszukać konkretnego użytkownika online, włączyć się w rozmowę z innymi użytkownikami oraz na czat w wybranej przez Ciebie grupie. Warto sprawdzać kolejne aktualizacje aplikacji – wsłuchujemy się w uwagi korzystających i szykujemy kolejne udogodnienia.
- Jeżeli z jakiejś przyczyny korzystanie z aplikacji sprawia Ci problem możesz skorzystać z samouczka dostępnego wersji desktopowej na stronie www.grupawsparcia.pl. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia przed instalacją aplikacji mobilnej.
Materiały eksperckie
Sprawdź filmy i artykuły ADRA.pl
Jak zredukować stres w czasie pandemii?
W jaki sposób zredukować stres w czasie pandemii? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. W tym trudnym czasie jesteśmy przecież bardziej podatni zarówno na sytuacje stresowe, jak i zmniejszenie odporności psychicznej, co prowadzi do zwiększenia zachorowań. Trudny czas pandemii Pozostajemy odizolowani od przyjaciół, rodziny, współpracowników. Zostajemy wyrwani ze zwykłej, dającej poczucie bezpieczeństwa, rutyny […]
Ograniczanie i weryfikacja informacji z mediów (film)
Wszyscy potrzebujemy być poinformowani. Szczególnie w takich czasach jak obecnie. Tym niemniej mądrze postawić sobie granice w tym, ile informacji przyswajamy i skąd je pozyskujemy. Mają one bowiem istotny wpływ na naszą kondycję psychiczną, mogą nasilać strach i lęk. Z filmu pt. “Jak dbać o kondycję psychiczną? Odc. 3. Ograniczanie i weryfikacja informacji” dowiemy się […]
Uczucia powiązane są z myśleniem. Przyglądaj się swoim myślom (film)
Nasze uczucia powiązane są z myśleniem. Warto się nim przyglądać, by sobie pomóc i zadbać o dobrą kondycję psychiczną. To szczególnie ważne w czasach pandemii koronawirusa. Nie sama sytuacja, a to, co myślimy o danej sytuacji, wpływa na to, jak się czujemy. Jeśli nie potrafimy zarządzać naszymi myślami, nie będziemy panować nad naszymi emocjami. Jak […]
Utrata pracy – jak sobie z nią radzić i wystartować na nowo?
Utrata pracy jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji, jakie mogą spotkać człowieka w dorosłym życiu. Na skali stresu Holmesa i Rahe, wyróżniającej szczególnie stresujące wydarzenia życiowe, plasuje się na 8 z 44 pozycji, zaraz po m. in. śmierci osób bliskich, rozwodzie, pobycie w więzieniu czy ciężkiej chorobie. Oznacza to, że utrata pracy w znacznym stopniu […]
Jak dbać o kondycję psychiczną? Niepokój w czasach Covid-19
Każdego z nas dotyka pandemia koronawirusa Covid-19. Przeżywamy niepokój, strach i lęk. Są to uczucia normalne, szczególnie w obecnych czasach. Dr Arlene Archer, psycholog kliniczny, pomaga zrozumieć niepokój i lęk, poznać jego jasne i ciemne strony. W czym może pomóc nam niepokój? Jak sobie radzić z lękiem, niepokojem i jego nadmiarem? Po czym poznać, że […]
Jak komunikować się z dzieckiem? O dobrej komunikacji z perspektywy rodzica
Rozmowa często kojarzy nam się ze słowami – może i słusznie, jednak dobra komunikacja to coś więcej – opiera się na kilku filarach, a także składa się z kilku czynników. Czasem mimo dobrych chęci porozumienie z dzieckiem bywa trudne, a w sytuacjach wzmożonego napięcia, np. czasie pandemii Covid-19, dodatkowo utrudnione. Poniżej wskazuję elementy, na które […]
Jak radzić sobie z lękiem spowodowanym stratami i zmianami? Nie tylko w czasach pandemii
W okolicznościach, gdy doświadczasz trudnej sytuacji, takiej jak strata lub niespodziewana zmiana, zwyczajnie się boisz. I to jest normalne. Pierwszą podstawową funkcją żywego organizmu jest to, by przeżyć. Jeśli w dotychczasowy świat wtargnęło coś, czego nie znasz, boisz się o swoje życie i bezpieczeństwo. Sprawdź, jak radzić sobie z lękiem, niepokojem spowodowanym stratami i zmianami […]