Pomóż migrantom z granicy!
Wpłać dowolną kwotę
Dlaczego pomagamy?

Na granicy polsko-białoruskiej rozgrywa się prawdziwy dramat. Nasze przygraniczne lasy pełne są przerażonych i cierpiących w nich rodzin bez dostępu do wody, jedzenia, ciepłych ubrań i schronienia przed śniegiem i mrozem. Osoby przebywające w pasie przygranicznym znajdują się w klinczu: polska straż graniczna nie pozwala im wejść na terytorium Polski; białoruskie służby nie pozwalają przemieścić się w żadnym innym kierunku.

Kobiety, dzieci i mężczyźni walczą o przetrwanie, koczując od kilku tygodni w tych ekstremalnych warunkach i desperacko walcząc o życie. Grozi im hipotermia, zapalenie płuc, śmierć z głodu i wycieńczenia organizmu. Pilnie potrzebują pomocy humanitarnej i medycznej. Jest już co najmniej 12 ofiar śmiertelnych! Jeżeli nie zaczniemy zdecydowanie działać, niepotrzebnych śmierci będzie znacznie więcej.

W ADRA uważamy, że żaden człowiek nie jest nielegalny. Aż 68 milionów ludzi na świecie to obecnie uchodźcy lub wysiedleńcy. Żaden z nich nie wybrał życia, do którego został zmuszony. Każdy z tych ludzi chciałby mieć swój dom, miejsce dla siebie bliskie, w którym dorastał i z którym ma wspomnienia.

Wesprzyj cudzoziemców >


Jak pomagamy?

Fundacja ADRA Polska włączyła się w działania, które rozpoczęły lokalne grupy aktywistyczne działające na miejscu. Dzięki nieocenionej pomocy naszych Darczyńców mogliśmy już dwukrotnie przekazać dary, które w listopadzie, a następnie w grudniu trafiły do migrantów. Ciepłe, wodoodporne obuwie, zimowe nieprzemakalne kurtki, ogrzewacze do ciała, rąk i stóp, odzież i bielizna – te rzeczy już trafiły do potrzebujących. Część z tych darów przekazaliśmy szpitalowi w Hajnówce, do którego trafia wielu wycieńczonych i w ciężkim stanie hipotermii migrantów. Personel dzielnie walczy o ich zdrowie i życie.

Przekaż darowiznę na poniższy numer konta:
Fundacja ADRA Polska
ul. Oleśnicka 4
50-320 Wrocław
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
Tytułem: Pomoc migrantom z granicy

Druga część darów trafiła do migrantów walczących o przetrwanie. Zostały one dwukrotnie przekazane do punktów pomocy humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża, rozmieszczonych wzdłuż granicy. Poza zakupioną ocieplaną, wodoodporną odzieżą, butami i ogrzewaczami przekazaliśmy również odzież otrzymaną od naszych Darczyńców. To dary, które w tak ekstremalnych warunkach pogodowych osobom przebywającym w lesie naprawdę ratują życie!

Obecnie kierujemy naszą pomoc do rodzin migrantów z granicy polsko-białoruskiej przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców. Te rodziny nie mają przy sobie praktycznie nic, a potrzeby mają ogromne. Ośrodki są przeludnione, a warunki niejednokrotnie są bardzo ciężkie. Brakuje im ubrań, butów, podstawowych przyborów higienicznych, często nie mają nawet kurtek. Brakuje rzeczy dla dzieci, a w ośrodkach jest wiele rodzin z małymi dziećmi. Tylko w ośrodku w Kętrzynie przebywa przynajmniej 450 migrantów, w tym 150 dzieci.

W ADRA wierzymy, że każdy człowiek ma prawo do godnego życia, dlatego będziemy odpowiadać na konkretne potrzeby przebywających w ośrodkach rodzin, aby pomóc im przeżyć ten trudny dla nich czas. Przyłącz się do nas i ufunduj potrzebującym rodzinom ciepłą odzież, obuwie, koce, bieliznę, artykuły higieniczne i inne produkty, które są im niezbędne do godnego przeżycia tych ciężkich chwil. Razem możemy więcej!

Zostań darczyńcą > Zostań darczyńcą >