Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Współpraca się opłaca! Trwają remonty kolejnych ośrodków opieki w Gruzji

Trwają remonty kolejnych ośrodków w Gruzji

Dwa ośrodki pomocy w Gruzji dedykowane grupom narażonym na wykluczenie społecznie są obecnie remontowane. To kolejny wspólny projekt ADRA Polska i ADRA Gruzja z lokalnymi Partnerami: Social Biliki oraz Welfare and Development Center. Do końca roku w Khashuri i Tbilisi uruchomione zostaną Centra zapewniające: edukację, terapię, wsparcie dla opiekunów oraz odpowiednie środowisko do życia przyszłych beneficjentów. Przeczytaj naszą relację z wizyty monitorującej, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu. 

Skąd wziął się pomysł na projekty w Gruzji?

ADRA Polska w ramach swojej misji bardzo często podejmuje współpracę na rzecz projektów w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi za granicą. Nasza filozofia działania to wspólna walka o świat bez ubóstwa! 

W Gruzji, liczącej 4 miliony ludzi, nie wszystkie miasta i miasteczka oferują usługi dla ludności znajdującej się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Rząd stara się rozszerzyć i włączyć więcej osób potrzebujących do programów opieki społecznej, ale istnieją ograniczenia spowodowane niewystarczającym finansowaniem, brakiem wykwalifikowanych partnerów krajowych lub niewystarczającą powierzchnią budowlaną. Organy samorządu terytorialnego w całym kraju wciąż otrzymują prośby o wsparcie i pomoc społeczną, ale w większości przypadków z powodu braku utworzonych ośrodków/instytucji pomocy społecznej prośby spotykają się z odmową. 

Miasto Khashuri z populacją 52 000 nie ma ani jednego ośrodka wczesnego rozwoju dziecka i ośrodka rehabilitacyjnego. W związku z tym priorytetem rządu stało się udostępnienie takiej usługi w jurysdykcji ich gminy. Lokalny oddział ADRA Gruzja razem, z którym udało nam się utworzyć w zeszłym roku trzy takie ośrodki poprosił nas o pomoc w utworzeniu dwóch Centrów: w Kashuri i Tbilisi. 

Rozwój psychospołeczny dzieci w okresie dojrzewania

Wczesne lata dziecka mają kluczowe znaczenie dla rozwoju różnych umiejętności społecznych i motorycznych. Wsparcie go od początku jego rozwoju daje mu szansę na bycie częścią nurtu społeczeństwa i życie z godnością i pewnością siebie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci niepełnosprawnych, dla ich dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego.  

Ośrodki, które do tej pory stworzyliśmy nie tylko zapewniają edukację i terapię beneficjentom, ale także edukują rodziców/opiekunów w zakresie zapewniania lepszej opieki i środowiska w domu oraz w innych sytuacjach społecznych. To samo dotyczy młodzieży z ekstremalnymi zaburzeniami zachowania, poprzez odpowiednią edukację, terapię i zarządzanie, oni również mogą mieć nadzieję na zdobycie wiedzy i umiejętności społecznych wymaganych do normalnego życia.  

Zaniedbanie opieki nad nieuprzywilejowanymi dziećmi i młodzieżą o skłonnościach przestępczych i antyspołecznych może prowadzić do większych szkód dla społeczeństwa. Ponieważ taka grupa docelowa jest podatna na dołączanie do gangów przestępczych, większą skłonność do uzależnień, a ostatecznie stania się zagrożeniem dla reszty społeczeństwa. 

O projekcie

Celem projektu jest poprawa stanu infrastruktury placówek edukacyjnych, uwzględniająca potrzeby osób z niepełnosprawnością, wsparcie systemu edukacji i szkoleń dzieci oraz osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz podnoszenie kompetencji kadr nauczycielskich.  

W ramach projektu do końca roku zostaną przeprowadzone remonty w dwóch Centrach:  

  • Centrum „Wczesnej Interwencji dla Dzieci” w Khashuri 
  • Centrum „Rehabilitacja dla młodzieży z zaburzeniami zachowania” w Tbilisi 

Pozostałe działania zaplanowane na ten rok to wizyta naszej koordynatorki w Gruzji (która miała miejsce w ubiegłym tygodniu) oraz promocja i szkolenia kadry do przyszłych placówek. 

Wizyta monitorująca – relacja koordynatorki

W ubiegłym tygodniu miała miejsce wizyta monitorująca naszej specjalistki ds. projektów międzynarodowych Marii Smolarek-Wyeth. W poniedziałek odbyło się  spotkanie z zespołem ADRA Gruzja. We wtorek odwiedziliśmy ośrodki w Gori, Khasuri i Kareli, które działają prężnie działają po uruchomieniu ich w ramach naszych poprzednich projektów. Poniżej jej relacja z wizyty. 

W pierwszej kolejności pojechaliśmy do Centrum rehabilitacji dla dzieci” w Gori, które oddane zostało do użytku zeszłym roku. W Khashuri wizytowaliśmy Dom Wsparcia dla Samotnych Matek wyremontowany finalnie w 2019 roku, gdzie także robiliśmy remont wnętrz i kanalizację w 2018 roku – oba miejsca także są koordynowane lokalne ngo – Social Biliki, które wypełnia swoje zadania nad wyraz dobrze. W Khashuri byliśmy także w domu, który daje nam lokalna władza (jedno piętro) na stworzenie wspólnie z organizacją partnerską Social Biliki Centrum Rehabilitacyjnego dla dzieci. To jest miejsce, które remontujemy obecnie i powinno zostać ukończone do końca roku. 

Dom dzienny dla dzieci z niepełnosprawnością w Kareli, a właściwie jego parter remontowaliśmy w 2019 roku. To miejsce jest pięknie utrzymane, bardzo gościnne, mieliśmy tu spotkanie z panią dyrektor Lamara Breqvadze oraz dwiema przedstawicielkami lokalnych ngo’s otwartych na współpracę w kolejnych projektach, na zdjęciu na wózku: Nino Sabashvili (nauczyciel). 

W piątek z kolei miała miejsce wizyta w Marneuli (remontowaliśmy tutaj Centrum Opieki dla Osób Dorosłych, oddane do użytku w grudniu ubiegłego roku), a także wizyta w Gardabani – lokalizacji, którą chcielibyśmy wykorzystać w przyszłym projekcie. 

Wszystkie osoby, z którymi miałam spotkania są pełne pasji do tego co robią i to przyjemność widzieć efekty ich pracy i dbałość z jaką zajmują się odremontowanymi miejscami

–  Maria Smolarek-Wyeth, koordynatorka ds. projektów międzynarodowych. 

Galeria zdjęć

Finansowanie projektu

Polska Pomoc logo

Polska Pomoc

Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Odwiedź stronę Polskiej Pomocy:
https://www.gov.pl/web/polskapomoc

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content