Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Fundacja ADRA pomogła 2 tys. ofiar konfliktu w Azerbejdżanie

Konferencja w Baku

Ponad 2 tys. mieszkańców Azerbejdżanu uzyskało wsparcie w ramach projektu “We are here to help”, który Fundacja ADRA Polska zrealizowała wspólnie z ADRA Azerbejdżan. W czwartek, 3 listopada, w stolicy Azerbejdżanu – Baku – miała miejsce konferencja podsumowująca projekt, który skierowany był do osób pokrzywdzonych przez konflikt zbrojny.

Konferencja w Baku, 3.11.2022 r.

W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Gabinetu Ministrów Republiki Azerbejdżanu – Farkhadov Anar, Aliyev Rauf, przedstawiciele Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Baku – kierownik wydziału Michał Greczyło  oraz pierwszy doradca Bartosz Musiałowicz, a także goście zza granicy: dr Piotr Nowacki – prezes Fundacji ADRA Polska, przedstawiciel ADRA International – Denis Baratov. Ponadto w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dystryktów: Nizami, Khazar, Pirallahi oraz miasta Baku, Państwowej Agencji Medycznej, środowisko lekarskie oraz inne osoby zaangażowane w projekt.

Z przyjemnością dziś obserwuję efekty współpracy pomiędzy zespołami ADRA Azerbejdżan i ADRA Polska. Praca ta trwała ponad rok i obejmowała wiele działań mających na celu pomoc ludziom dotkniętym wojną – podkreślał podczas konferencji Piotr Nowacki. – Od początku istnienia ADRA Polska koncentruje się na pomocy potrzebującym na całym świecie. Regularnie wspieramy społeczeństwa dotknięte tak potężnymi tragediami, jak wojna, klęski żywiołowe, głód czy skrajne ubóstwo. Niesiemy pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Nasze działania w Azerbejdżanie nie byłyby możliwe bez wsparcia Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Dzięki środkom Ministerstwa w ramach programu Polska Pomoc kompleksowo zaangażowaliśmy się w pomoc osobom dotkniętym wojną w Azerbejdżanie. W związku z tym chciałbym serdecznie podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP za wsparcie finansowe tego projektu.

Chciałbym również przekazać najszczersze wyrazy uznania Ambasadzie RP w Baku. Wsparcie i zaangażowanie Ambasadora i Ambasady są dla nas bardzo cenne. Dziękuję również wszystkim władzom Azerbejdżanu oraz Ambasadzie Azerbejdżanu w Polsce za pomoc w przygotowaniu i realizacji tego projektu podkreślał prezes Fundacji ADRA Polska.

Podczas spotkania zaprezentowano również dwa materiały wideo podsumowujące projekt, a także odbyła sesja Q&A z udziałem lekarzy i psychologów biorących udział w projekcie. Na koniec głos zabrali specjaliści ADRA Azerbejdżan.

O programie „We are here to help”

Projekt „We are here to help” rozpoczął się w październiku 2021 roku, a zakończył rok później, w październiku 2022 roku. Głównym celem projektu było zapewnienie wsparcia fizycznego i psychologicznego osobom dotkniętym wojną poprzez poprawę jakości życia ofiar i ich dobrostanu, a także zmniejszenie bólu fizycznego i psychicznego oraz przywrócenie wiary w lepsze jutro. Składał się z dwóch modułów.

Pierwszy moduł projektu rozpoczął się w październiku 2021 r. i zakończył w styczniu 2022 roku. Ta odsłona projektu skupiona była rehabilitacji oraz podnoszeniu wiedzy i świadomości na temat zdrowego stylu życia dla osób dotkniętych wojną w 2020 r., które nie mają środków i dostępu do takich usług. W zakresie pracy z beneficjentami przeszkolonych zostało 25 pracowników Centrów Rehabilitacji. Moduł ten zakończył się 3-dniowym obozem rehabilitacyjnym w regionie Masalli.

Dane dotyczące 1-wszego modułu:

  • Łączna liczba osób, które skorzystały z usług socjalnych i psychologicznych: 200
  • Łączna liczba osób, którym udzielono pomocy rehabilitacyjnej: 108

Drugi moduł rozpoczął się w kwietniu 2022 roku. Poświęcony był zdrowiu psychicznemu i miał na celu rozwiązanie problemów i zaburzeń psychicznych uczestników. W ramach drugiej części projektu odbyły się szkolenia dla rodzin ofiar, sesje terapeutyczne, filmoterapia i gry symulacyjne oraz wizyty specjalistów w regionach poszkodowanych przez wojnę

Dane dotyczące drugiego modułu:

  • Łączna liczba uczestników szkoleń: 596
  • Łączna liczba odwiedzonych rodzin: 108×6 = 648 (beneficjenci)
  • Łączna liczba odwiedzonych osób mieszkających w pobliżu strefy konfliktu: 513

Galeria zdjęć

Finansowanie projektu

Polska Pomoc logo

Polska Pomoc

Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Odwiedź stronę Polskiej Pomocy:
https://www.gov.pl/web/polskapomoc

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content