Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Podsumowanie akcji na rzecz powodzian

31 października zakończyła się nasza akcja na rzecz powodzian. W ciągu kilkumiesięcznych działań, będących odpowiedzią na trzy fale powodziowe, jakie nawiedziły nasz kraj, fundacja pomogła ponad 2 tys. poszkodowanych.

Akcja na rzecz powodzian. Dlaczego była ważna?

– Po powodzi każda pomoc jest ważna. W pierwszym okresie, kiedy trzeba było usuwać szlam ze ścian, bardzo przydały się miotły z grubym włosiem czy rękawice gumowe, które otrzymaliśmy od Fundacji ADRA Polska – mówi Mariusz Zawierucha z Zalesia Gorzyckiego w gminie Gorzyce.

Martę i Mariusza Zawieruchów żywioł doświadczył szczególnie. Ich dom został zalany po dach.

Jak przebiegała akcja na rzecz powodzian?

Po powodzi, która nastąpiła 14 maja, przedstawiciele ADRA Polska odwiedzili rejon Sandomierza, by przekazać wstępną pomoc i oszacować potrzeby poszkodowanych. Dzięki środkom finansowym, które napłynęły od europejskich oddziałów ADRA (m.in. z Danii i Wielkiej Brytanii) 28 maja rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę akcja pomocowa – przede wszystkim dystrybucja środków czystości i osuszaczy.

To właśnie do gminy Gorzyce oraz pobliskiego Tarnobrzegu trafił pierwszy większy transport środków czystości. Przekazano m.in. proszki do prania, szampony czy środki dezynfekujące. W Tarnobrzegu dary powędrowały do szkoły, w której przebywali powodzianie, natomiast w Gorzycach rozdysponowane zostały przy współpracy z miejscowym wójtem.

Odbyły się też kolejne transporty. W czerwcu do Puław i Jasła przekazano pomoc dla tysiąca osób o wartości 24 tys. zł. W Jaśle poszkodowani mogli ją odbierać w jednym z kościołów. W lipcu natomiast do Płocka zawieziono 6 zakupionych przez fundację osuszaczy. Do 31 października skorzystało z nich 48 rodzin. Z uwagi na istniejące potrzeby pomoc w osuszaniu jest nadal kontynuowana. W sierpniu do Bogatyni i Leśnej trafiła pomoc w postaci środków czystości o wartości 10 tys. zł.

Partnerstwo

Chrześcijańska Służba Charytatywna (ChSCh) była partnerem Fundacji ADRA Polska w pomocy powodzianom. Fundacja sfinansowała zakup środków czystości, które rozdysponowali wolontariusze ChSCh z Konina, oraz pokryła koszty transportu osuszaczy przekazanych przez ChSCh do Sandomierza i Tarnobrzega. Z pieniędzy Fundacji ADRA Polska, których część pochodziła ze wspomnianego wyżej dofinansowania od europejskich oddziałów ADRA, udało się przekazać pomoc rzeczową dla 2 079 osób.

Do tego należy doliczyć beneficjentów wciąż pracujących osuszaczy.

Podziękowanie dla darczyńców

Fundacja ADRA Polska serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom oraz instytucjom i osobom, które w różny sposób pomogły i umożliwiły w tym trudnym okresie niesienie pomocy poszkodowanym.

Zobacz również

Czytaj o innych projektach Fundacji ADRA Polska.

Pomóż Fundacji ADRA Polska nieść pomoc potrzebującym w kraju i za granicą.

(aw)

 

 

 

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content