Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Rwanda: ani jednej toalety dla półtora tysiąca uczniów!

Statystyki rzadko przemawiają do ludzkiej wyobraźni i uczuć – wydają się nam tak nudne i abstrakcyjne. Pomoc niemal 6 tysiącom dzieci w Prowincji Wschodniej w Rwandzie nie robi na nas wrażenia. Jeśli jednak ten szereg cyfr zastąpimy w umyśle realnymi osobami z krwi i kości oraz poznamy osobiste historie choćby kilkorga z nich, z ich radościami i smutkami, los tych 6 tysięcy zaczyna nas obchodzić i poruszać. Wówczas owa statystyka nabiera właściwego sensu.

Dlaczego potrzebne są toalety dla uczniów w Rwandzie?

Inspiracją dla projektu „Zdrowie dla wszystkich” była też statystyka. Były i osobiste losy dzieci, szczególnie tych niepełnosprawnych: częste choroby, wykluczenie społeczne i stracone marzenia o edukacji. A przyczyna tych smutnych i przykrych wydarzeń – choć może to się wydawać nieprawdopodobne – tkwiła przede wszystkim w trudnych warunkach sanitarnych panujących w szkołach oraz w nieznajomości zasad higieny. Toalety szkolne w Rwandzie to najczęściej rząd małych pomieszczeń, w których znajdują się najzwyczajniejsze dziury w ziemi.

Uczniowie niepełnosprawni ruchowo – zwłaszcza poruszający się na wózkach inwalidzkich – nie są w stanie korzystać z takich „urządzeń sanitarnych”; nie mogą samodzielnie zrealizować elementarnych potrzeb fizjologicznych. Aby więc ich nie mieć… nie piją i nie jedzą przed i w trakcie pobytu w szkole. A jeśli to nie pomaga, po prostu unikają… samej szkoły.

Problem braku ubikacji dotyka także dzieci pełnosprawnych. W szkołach zakwalifikowanych do projektu toalet po prostu nie ma – albo nigdy nie było, albo są zdewastowane; choćby w szkole w Mpanga, do której chodzi aż półtora tysiąca uczniów! Do nich też uczęszcza większy niż gdzie indziej odsetek dzieci niepełnosprawnych. Pomoc Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej oraz jej Partnerów: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fundacji ADRA Polska i organizacji ADRA Rwanda obejmie właśnie uczniów tych szkół – owe 6 tysięcy dzieci – by odmienić ich los, stworzyć lepsze warunki rozwoju, ocalić marzenia o edukacji. Po prostu dać szansę na lepsze jutro każdemu z nich.

Po naszej wizycie monitorującej, która odbyła się w sierpniu, wiemy, że działają już oddolne komitety nadzorowania budowy toalet, a prace trwają – opowiada Nina Mocior, koordynatorka projektu. – Przez najbliższe trzy miesiące toalety zostaną ukończone. Niektóre z nich dostosujemy do potrzeb osób niepełnosprawnych: będzie m.in. podjazd, a wokół rzędu ubikacji betonowy chodnik, żeby dziecko na wózku inwalidzkim mogło samodzielnie dotrzeć. Żadna ze szkół nie ma też water tanków – wielkich zbiorników na wodę deszczową, przez co dzieci nie myją rąk. Dopiero my je kupimy i zainstalujemy.

Budowa toalety dla uczniów to jednak nie wszystko. Bo nie chodzi tylko o to, że ich zwyczajnie nie ma; że nie uwzględniają potrzeb dzieci niepełnosprawnych, a konsekwencje tych braków dla dziecięcych marzeń i młodzieńczych planów są tak dramatyczne. Dodatkowy problem stanowi to, że uczniowie często chorują z powodu niewłaściwych nawyków higienicznych – zwykle nawet w pobliżu (sic!) ubikacji nie ma dostępu do wody, a dzieci nie wiedzą, jak dbać o higienę po skorzystaniu z toalety.

 Od września prowadzimy w szkołach szkolenia dla nauczycieli i uczniów z zakresu higieny. Dorośli otrzymują wskazówki, jak motywować dzieci i uczyć je odpowiednich nawyków. Dostają również dokładną instrukcję, jak korzystać z infrastruktury, którą im zapewnimy. Te same informacje przekazujemy uczniom. Polityka informacyjna w lokalnych społecznościach jest niezwykle ważna. Dlatego podczas spotkań rodzice i dyrektorzy szkół dowiadują się od nas, że dzieci niepełnosprawne będą mogły chodzić do szkoły i żeby je do tego zachęcać – kontynuuje Nina Mocior. – Poza tym będziemy mieli audycje w radiu na temat zdrowia i higieny – dodaje.

Do końca listopada pomoc dzieciom w Prowincji Wschodniej w Rwandzie ma zostać sfinalizowana. To oznacza lepsze jutro dla każdego z nich.

Razem dla Rwandy
Jeśli chcesz wesprzeć pomoc zagraniczną, w tym budowę niejednej, wieloosobowej toalety dla uczniów w Rwandzie, wpłać dar na konto Fundacji ADRA Polska, Partnera ChSCh:
Fundacja ADRA Polska
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882

Zachęcamy do skorzystania z przelewu on-line.

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content