Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Jak ADRA pomaga na Haiti?

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak ADRA pomaga na Haiti. Przypomnijmy, około 3 milionów mieszkańców dziesięciomilionowego Haiti ucierpiało w trzęsieniu ziemi na Haiti 12 stycznia, którego siła osiągnęła 7 stopni w skali Richtera. Liczba zabitych sięga dziesiątek tysięcy.

Jak ADRA pomaga na Haiti?

Zapewnienie schronienia dla 25 tys. bez dachu nad głowa

Po trzęsieniu ziemi 20 stycznia, pojawiły się wstrząsy wtórne, które znacznie utrudniły pomoc dla bezdomnych. Ci, którzy stracili rodziny, przyjaciół oraz dom szukało schronienia nawet na ulicach oraz w ruinach zniszczonych budynków bez dostępu do sanitariatów oraz bez żywności. ADRA zorganizowała obóz w haitańskim szpitalu adwentystycznym na terenie Carrefoura dla 25 tys. haitańczyków. Otwarte wreszcie banki są oblegane przez długie kolejki, w których stoją ci, którzy próbują wypłacać pieniądze na zaspokojenie podstawowych

Dystrybucja żywności

Podczas gdy pomoc napływa w okolice Port-au-Prince, rosnące napięcia pomiędzy ocalałymi potrzebującymi staje się rosnącym problemem.

Trudno znaleźć coś do jedzenia. Ludzie przepychają się, aby zdobyć trochę żywności, mówi Michele, młoda kobieta w ósmym miesiącu ciąży i koczująca w obozie dla osób bez dachu nad głową w Carrefourze w pobliżu Port-au-Prince.

Do tej pory korzystała ona z pomocy znajomych, aby otrzymać jakiś przydział podczas dystrybucji żywności. ADRA prognozuje, iż zwiększony dostęp do artykułów żywnościowych złagodzi napięcia. 25 stycznia ADRA dostarczyła 45 ton ryżu, fasoli, oleju i soli dla ok.15 tys. osób w kampusie Haitańskiego Uniwersytetu Adwentystycznego w Port-au-Prince. We współpracy ze Światowym Programem Żywnościowym, ADRA bierze aktywny udział w dystrybucji żywności. Aby zobaczyć zdjęcia wejdź na

http://www.wfp.org/photos/gallery/haiti-food-distribution

ADRA rozdała również ponad 5 488 kg fasoli pinto, ok.2 880 l oleju oraz ponad 500 kg soli i 200 000 200 ml napoi odżywczych ofiarowanych przez Hiszpańską Międzynarodową Agencje ds. Współpracy która żywić będzie ok. 2 tys. dzieci w 2 lokalnych szkołach przez okres 1 tyg.

Dostarczanie wody

Od piątku 22 stycznia ADRA wynajęła oraz rozesłała 20 motocykli po mieście w celu lokalizowania ujęć wody i badania jej przydatności. Jednakże jest ona niezdatna do picia. W rzeczywistości, prawie polowa ludności nie ma dostępu do wody pitnej, nawet przed trzęsieniem, według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

Ofiary trzęsienia ziemi zmuszeni są pic wodę z zanieczyszczonej rzeki.

Grupa rozpoczęła dystrybucje wody w pojemnikach dostarczonych przez okolicznych mieszkańców. Kierowcy motocykli którzy nazwali się Les Aigles (Orły), gdyż dzięki swej lekkości mogą przelatywać wśród korków i zapchanych ulic-także rozdają tabletki oczyszczające wodę podczas swej 24-godzinnej zmiany. W zamian za to otrzymują oni jedzenie, niewielkie wynagrodzenie zwrot kosztów za paliwo. Z racji niewielkiego kosztu tej formy pomocy oraz możliwości niesienia pomocy na szeroka skale, ADRA planuje zintensyfikować tę formę niesienia pomocy. Technologie oczyszczania wody dostarcza Global Medic – partner ADRy. Global Medic szkolił również Orły oraz harcerzy.

Pomoc medyczna

ADRA rozpoczęła również dystrybucje 2 milionów tabletek do oczyszczania wody

Jak pomagać razem z ADRA mieszkańcom Haiti?

Możesz śledzić działalność ADRy na Twitterze i Facebooku aby mieć dostęp do najświeższych informacji.

ADRA to pozarządowa organizacja działająca w 125 krajach wspierająca rozwój lokalny i niosąca pomoc bez względu na wyznanie, wiek, płeć oraz pochodzenie etniczne. W Polsce ADRA reprezentuje Fundacja ADRA Polska.

Możesz pomóc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti wpłacając swój dar na nr konta:

Fundacja ADRA Polska
Ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
74 1500 1126 1211 2010 1614 0000

Liczy się każda złotówka, ale Twój dar 30, 50 lub 100 złotych może efektywnie pomoc w zakupie artykułów medycznych, tworzenia dostępu do wody, czy odbudowy zniszczonych domów.

Zbiórka publiczna prowadzona jest w oparciu o decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nr 17/2010 z dnia 27 stycznia 2010 (DZiK-VI-632-1-22/10/JS).

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content