W dniach 21 – 28 czerwca miała miejsce wizyta monitorująca naszej koordynatorki Katsiaryny Kasykh na zakończenie drugiego modułu projektu „Zwiększenie dostępu do usług dla dzieci niepełnosprawnych i młodzieży z zaburzeniami zachowania w Gruzji”. Podczas wizyty oficjalnie zostały oddane do użytku dwa centra dla trudnej młodzieży. Obie placówki będą pierwszymi tego typu obiektami w całej Gruzji.
Otwarcie „Centrum Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży w Khashuri”
W piątek, 23.06.2023 odbyło się uroczyste otwarcie „Centrum Rehabilitacji” dla dzieci i młodzieży w Khashuri. Głównym celem tego zadania było zwiększenie dostępu do usług socjalnych dla niepełnosprawnych dzieci. W ramach drugiego modułu projektu przeprowadzono prace remontowo-naprawcze na terenie udostępnionym przez władze lokalne w Khashuri oraz zakupiono sprzęt i meble. W uroczystości wzięło udział ok. 50 osób m.in. przedstawiciele władz lokalnych, Ambasady Polski w Gruzji, Ministerstwa zdrowia i Departamentów ds. Socjalnych, oraz pracownicy Fundacji BILIKI.
Otwarcie Centrum Rehabilitacji dla młodzieży z ekstremalnymi zaburzeniami zachowania w Tbilisi
W środę, 28.06.2023, odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Rehabilitacji dla młodzieży z ekstremalnymi zaburzeniami zachowania w Tbilisi. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia Gruzji, Fundacji ADRA Polska i ADRA Gruzja oraz partnerskich NGOsów. W trakcie realizacji projektu Pracownicy Fundacji ADRA Gruzja wraz z dyrektorką NGO „Divine Child Foundation of Georgia” Lali Tsertsvadze i pracownikami wyremontowali lokal, zakupili niezbędny sprzęt i meble. W wyniku tego powstało pierwsze w Gruzji Centrum dla młodzieży z ekstremalnymi zaburzeniami zachowania.
W Centrum jednoczenie mogą mieszkać 3 osoby na zasadach „small family type house”. Specjaliści pracować będą z młodzieżą z wykorzystaniem autorskiego socjal-pedagogicznego podejścia. Głównym warunkiem zatrudnienia specjalistów w Centrum będzie posiadanie certyfikatu ukończenia szkoleń z wyżej wymienionej metody pracy z dziećmi z zaburzeniami zachowania.
Według Dyrektorki Departamentu Obrony Społecznej Ministerstwa Zdrowia Nato Chapidze:
Centrum jest jedynym w Gruzji, pozwalającym na zamieszkanie i jednoczesną pracę z młodzieżą z zaburzeniami z wykorzystaniem nowoczesnych praktyk i będzie objęty wszechstronnym wsparciem w przyszłości (w tym finansowym).
Finansowanie projektu
Polska Pomoc
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Odwiedź stronę Polskiej Pomocy:
https://www.gov.pl/web/polskapomoc