Albinosi stanowią najbardziej dyskryminowaną grupę zamieszkującą Tanzanię. Osoby te żyją na marginesie społeczeństwa, wykluczeni przez wspólnotę, rodzinę, edukację oraz rynek pracy. W ramach drugiej odsłony projektu włączymy do projektu większą liczbę osób, przeszkolimy, wyłonimy liderów aktywności zawodowej, a także postaramy zmienić obowiązujące tabu w zakresie zatrudnienia dzięki szeroko zakrojonej kampanii społecznej.
Albinizm w Tanzanii – tło społeczne i kulturowe
Albinizm (bielactwo) stanowi ogromną barierę społeczną i kulturową dla osób zamieszkujących kontynent afrykański. Pozornie jest to choroba genetyczna, która objawia się brakiem melaniny w skórze, włosach i tęczówkach oczu. Często powiązana jest z dużymi problemami ze wzrokiem. Ale to jeszcze nie wszystko… W Afryce, szczególnie Środkowej i Wschodniej, każdego roku zabijanych jest kilkadziesiąt osób dotkniętych albinizmem. Szacuje się, iż w ciągu ostatnich lat doszło do co najmniej 300 zabójstw albinosów w ponad 20 krajach Afryki, a 10 tysięcy osób zmagających się z niedoborem melaniny w skórze musiało zmienić swoje miejsce zamieszkania w obawie o własne życie.
Osoby z albinizmem w Tanzanii, w większości żyją na marginesie społeczeństwa, wykluczeni przez wspólnotę, rodzinę, edukację oraz rynek pracy. W niektórych krajach programy edukacyjne dostosowywane są do różnych niepełnosprawności: na przykład osobom z niepełnosprawnością neuropsychologiczną oferuje się inny rodzaj wsparcia życia zawodowego niż osobom z niepełnosprawnością ruchową. W tej kwestii bardzo niewiele zrobiono dla osób z bielactwem (w Państwie, w którym albinizm uznawany jest jako niepełnosprawność w konstytucji Zjednoczonej Republiki Tanzanii).
Projekt pomocy rozwojowej dla albinosów w Tanzanii w dwóch odsłonach
W pierwszej odsłonie projektu przeszkoliliśmy w niewielkich grupach prawie 300 młodych ludzi z albinizmem. Warsztaty ukierunkowane były na takie zagadnienia jak: dynamika grupy, demokratyczne samorządności, a liderzy tych grup dodatkowo m.in. w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz planowania i rejestracji w urzędzie
Niestety wielu spośród nich, ze względu na stygmatyzację, nadal nie konkuruje o dostępne miejsca pracy w swoich społecznościach. Dlatego wraz z naszym lokalnym partnerem w 2022 roku kontynuujemy projekt SEEPA (polska nazwa projektu to „Wsparcie przedsiębiorczości i zatrudnienia wśród osób dotkniętych albinizmem w Tanzanii”).
Zgodnie z Krajowym Planem Działania dla osób dotkniętym bielactwem na lata 2020-2024, 65% osób albinosów jest bezrobotnych. Większość z nich nie ma dostępu do informacji o możliwościach zatrudnienia lub programach rządowych, częściowo dlatego, że brakuje im pewności siebie, aby postrzegać siebie jako odpowiedzialnych.
Społeczność ta nie jest zorganizowana do poszukiwania informacji i mówienia jednym głosem dlatego druga odsłona projektu SEEPA ukierunkowana będzie na:
- Dalsze krótkie praktyki zawodowe;
- Wsparcie szkoleń poprzez zapewnienie im dostępu do komputerów i biur regionalnych;
- Łączenie pracodawców z potencjalnymi kandydatami we współpracy z Organizacją Rozwoju Małego Przemysłu (SIDO);
- Organizację seminarium przed zatrudnieniem dla 140 osób, w tym liderów grup;
- Promocję zatrudnienia albinosów w mediach lokalnych.
Albinizm a zatrudnienie
Istnieją dwie kluczowe kwestie dotyczące albinizmu i zatrudnienia:
Albinizm wpływa na zdolność do pracy
Osoby niepełnosprawne (w tym przypadku albinosi) mają nie tylko trudności z akceptacją, ale także trudności zdrowotne związane z ekspozycją na słońce i problemy z pielęgnacją skóry w porównaniu z osobami niepełnosprawnymi, (których to niepełnosprawności) nie wpływają na ich zdolność do pracy. Zwiększa to ich zaniżoną wrażliwość, a co za tym idzie poczucie własnej wartości.
Albinizm jest multi-niepełnosprawnością
Osoba z niepełnosprawnością sprzężoną (multi-niepełnosprawnością) jest bardziej narażona na trudności w dostępie do pracy i jej utrzymaniu w porównaniu z osobą z pojedynczą niepełnosprawnością, ale ustawodawstwa wielu Państwa mają tendencję do wrzucania ich do jednego worka jako osób niepełnosprawnych (PWD). Osoby z albinizmem w Tanzanii mają kombinację do 3 cech niepełnosprawności, takich jak bariery: medyczne, psychologiczne i komunikatywne, co potrójnie utrudnia im zdobycie i utrzymanie zatrudnienia.
ADRA Polska zaangażowana w pomoc albinosom
Fundacja ADRA Polska już od kilku lat aktywnie angażuje się w pomoc społeczności albinosów w Tanzanii. Do tej pory nasze działania skupiały się na pomocy albinoskim dzieciom, które od najmłodszych lat żyją w lęku przed uprowadzeniem, okaleczeniem i utratą życia z powodu zabobonnych przekonań mieszkańców, że części ciała albinosów posiadają magiczne właściwości. W ramach programu adopcji na odległość zapewniamy albinoskim dzieciom bezpieczne schronienie wraz z wyżywieniem oraz edukacją. Więcej na temat tego projektu można przeczytać tutaj.
Finansowanie projektu
Projekt jest współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.