Służba zdrowia w Tanzanii
Tanzania to kraj o bardzo słabej dostępności do usług medycznych. Służba zdrowia jest płatna, a niskie zarobki większości mieszkańców nie pozwalają na korzystanie z usług lekarzy i szpitali. Tylko nieliczna grupa społeczna posiadająca ubezpieczenie zdrowotne może korzystać ze służby zdrowia po części nieopłatnie. W kraju o powierzchni trzy razy większej od Polski i zamieszkanym przez blisko 60 mln ludzi pracuje zaledwie 260 chirurgów. W szpitalach brakuje wszystkiego: jak choćby sprzętu medycznego, fartuchów, krwi, podstawowych leków, rękawiczek jednorazowych, a przede wszystkich lekarzy specjalistów i infrastruktury.
Projekt ratowania życia noworodków to odpowiedź na zapotrzebowanie populacji liczącej 25 000 osób
Przychodnia Kwa Ugoro jest jedynym oddziałem położniczym dla trzech wiosek (Valeska, Migandini i Kwa Ugoro, o łącznej populacji 25 000 osób). I choć w dystrykcie Meru znajdują się inne oddziały położnicze, znajdują się one z dala od większych szlaków transportowych.
W ramach projektu “Podniesienie poziomu opieki okołoporodowej w okręgu Maroroni“ zapewniony zostanie dostęp do profesjonalnych usług medycznych dla nawet 100 000 osób rocznie. Przebudowa oddziału położniczego, pełna elektryfikacja, zapewnienie sprzętu medycznego oraz podłączenie do systemu wody grawitacyjnej z Migandini do skrzydła nie tylko zapewni czystą wodę dla przychodni, ale również zmniejszy o 60% ryzyko śmierci noworodków.
Śmiertelność noworodków wynosi 160 noworodków na 1000 urodzeń
Wybór kobiet w ciąży i dzieci nie jest przypadkowy. Mimo że służba zdrowia w Tanzanii z roku na rok zmienia się na lepsze, to śmiertelność okołoporodowa i tak jest bardzo wysoka: umiera 160 noworodków na 1000 urodzeń. Połowa kobiet w okręgu Maroroni jest w wieku rozrodczym, dlatego zapewnienie opieki przyszłym matkom z pobliskich wiosek pomoże zmniejszyć liczbę niepotrzebnych zgonów niemowląt z powodu braku niezbędnych usług. Projekt realizowany przez – ChSCh Blisko Serca i ADRA Tanzania przy wsparciu ADRA Polska przyczyni się również do zmniejszenia liczby zakażeń HIV / AIDS noworodków o 60%.
O projekcie
Projekt będzie wykorzystywał podejście partycypacyjne z beneficjentami i władzami lokalnymi na każdym etapie, aby zapewnić ciągłe funkcjonowanie odnowionego oddziału. Prócz poprawy infrastruktury oddziału wyszkolone zostaną 2 kobiety przyjmujące porody i 5 pracowników ambulatorium w celu kontynuowania obsługi i konserwacji zakupionego sprzętu medycznego po projekcie.
Projekt “Podniesienie poziomu opieki okołoporodowej w okręgu Maroroni“ jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Więcej informacji: www.gov.pl/polskapomoc