ADRA Polska

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży: Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Edukacja młodzieży
  5. /
  6. Polsko-niemiecka wymiana młodzieży: Przeszłość,...

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży zorganizowana przez Fundację ADRA Polska odbyła się pod hasłem: „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. W wymianie wzięło udział 7 uczestników. 

Mechanizmy przemocy, takie jak stereotypy i uprzedzenia, prowadzące do różnych form dyskryminacji, były tematem realizowanej przez ADRA Polska wymiany młodzieży, jaka odbyła się od 24 do 30 kwietnia w Wiśle. Podstawą do dyskusji była tragedia drugiej wojny światowej oraz Holocaustu.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży miała za zadanie wykorzystać wnioski płynące z historii do analizy współczesnych mechanizmów wykluczeń. W wymianie wzięło udział dwudziestu siedmiu uczestników. Ważnym punktem spotkania była wizyta w muzeum byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. Uczestnicy  starali się przemyśleć, jakie wnioski możemy wyciągnąć z tej lekcji historii dla nas i naszej przyszłości. Młodzież poszukiwała związku między przykładami propagandy antyżydowskiej stosowanymi w środkach masowego przekazu przed drugą wojną światową a przykładami promującymi dyskryminację w mediach dzisiaj. Zajęcia z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej prowadziła trenerka Natalia Kozik.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży – oczami uczestników

Spotkanie zrelacjonowali także sami uczestnicy w formie pamiętnika z każdego dnia wymiany. Udostępniamy go poniżej:

Niedziela, 24 kwietnia

Tego dnia wczesnym rankiem rozpoczęła się nasza podróż. Wszyscy byli trochę zaspani, ale też pełni entuzjazmu. Gdy dotarliśmy do celu, po prawie 10-godzinnej jeździe pociągiem, ukazał się nam wspaniały widok lekko ośnieżonych szczytów Beskidu Śląskiego. Pełni nadziei udaliśmy się do ośrodka „Orion”, aby poznać bliżej naszych rówieśników. Około godziny 18 zebraliśmy się wspólnie w jadalni, aby zjeść kolację, a po posiłku przeszliśmy do świetlicy, gdzie odbyły się zabawy integracyjne. Próbowaliśmy zapamiętać nasze imiona, powtarzając śmieszne gesty, ustawialiśmy się według daty urodzenia, znajomości języków oraz według liczby rodzeństwa. Najwięcej przyjemności przyniosło nam malowanie portretów, co ujawniło nasze ukryte talenty plastyczne:)

Asia Murszewska i Franek Szweda

Poniedziałek, 25 kwietnia

Pierwszy dzień w beskidzkiej miejscowości Wisła powitaliśmy z uśmiechem na twarzy. Koordynatorka wymiany przygotowała dla nas serię zabaw, które pomogły nam się lepiej poznać i zintegrować z naszymi niemieckimi rówieśnikami z Kornwestheim. Wykonując zadania w grupie, świetnie się bawiliśmy. Musieliśmy wykazać się wyobraźnią oraz odwagą. Oglądanie rezultatów naszej współpracy zapewniło nam niezły ubaw! Przyjemna atmosfera sprawiła, że dobry humor ani na chwilę nas nie opuścił!

Ewa Dąbrowska i Karina Jelińska

Wtorek, 26 kwietnia

W planie dzisiejszego dnia znalazła się gra w podchody. Podzieliliśmy się na dwie grupy: jedna przygotowywała zadania, a druga miała je wykonywać. Wbrew pozorom nie było to takie łatwe, wskazówki oraz zadania do wykonania znajdowały się w całej okolicy. Każdy miał jakiś pomysł do zaoferowania. Jednym z nich było zrobienie selfie w lustrze drogowym. Po wykonaniu wszystkich zadań wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi do ośrodka. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach na temat stereotypów. W 5-osobowych grupach dyskutowaliśmy o różnych naszych uprzedzeniach. Przekonaliśmy się między innymi, że nie można oceniać ludzi po pozorach. Uświadomiliśmy sobie, że nie należy ulegać krzywdzącym opiniom oraz że tolerancja wobec różnych narodowości i kultur ma ogromne znaczenie. Po południu w centrum Wisły czekała na nas niespodzianka – trening młodych skoczków narciarskich.

Ola Drozd i Magda Oświecimska

Środa, 27 kwietnia

Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy dyskusją na temat obejrzanego wczoraj filmu pt. Lista Schindlera. Rozmawialiśmy w grupach polsko-niemieckich o scenach, które wywarły na nas największe wrażenie oraz zapisały się w naszej pamięci. Następnie wspólnie zastanawialiśmy się nad przyczyną tak wielkiej tragedii, jaką była zagłada Żydów. Było to dla nas dosyć trudne zadanie, ponieważ temat Holocaustu i wydarzeń drugiej wojny światowej jest dla obu stron kontrowersyjny. Poruszając tę kwestię, mogliśmy zauważyć różnice w naszych poglądach, ale mimo to wyciągając ostateczne wnioski, byliśmy zgodni. Odpowiedzią na nasze pytania była popołudniowa wizyta w Auschwitz-Birkenau. Konzentrationslager (obóz koncentracyjny – przyp. red.) Auschwitz był największym z nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło tam prawdopodobnie 1,5 mln dzieci, kobiet oraz mężczyzn. To, co zobaczyliśmy, było dla nas szokujące i ciężko było nam pojąć, że człowiek jest zdolny do tak potwornej zbrodni. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Kasia Wyżga, Ada Zielińska i Angelika Zięba

Czwartek, 28 kwietnia

Dzisiaj przedostatni dzień naszego pobytu w Wiśle. Na przedpołudniowych warsztatach rozmawialiśmy o naszych refleksjach po wizycie w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i oglądaliśmy wywiady z osobami, które przeżyły Holocaust. Zastanawialiśmy się, dlaczego trzeba mówić o przeszłości oraz jakie mechanizmy stosowane w środkach masowego przekazu przed wybuchem II wojny podobne były do tych współczesnych. Odkrywaliśmy wspólnie sposoby manipulacji stereotypami, które także dzisiaj podsycają strach i nietolerancję wobec przedstawicieli innych kultur i imigrantów.
Po południu trochę luzu – spacer do skoczni narciarskiej „Malinka” imienia Adama Małysza i wjazd kolejką, aby podziwiać panoramę gór. Wieczorem mieliśmy trochę czasu wolnego, więc mogliśmy robić, co chcemy. Część z nas oglądała horrory, a inni grali w piłkarzyki i w grę „Wolf”.

Anna Kandyba i Krystian Halik

Piątek, 29 kwietnia

Ostatni dzień w Wiśle poświęcony był podsumowaniu wszystkich działań podjętych w ramach naszego polsko-niemieckiego spotkania. Pewnie myślicie, że było to nudne. Wprost przeciwnie! Prowadząca spotkanie zaproponowała nam nietypowe sposoby realizacji tego zadania. Większość z nas postanowiła pobawić się w reporterów i przeprowadziła wśród mieszkańców Wisły wywiady na temat polsko-niemieckich spotkań, stereotypów, Holocaustu oraz aktualnego problemu imigrantów w Polsce. Niektórzy doskonale sprawdzili się jako prowadzący wywiady oraz operatorzy kamer w telefonach komórkowych. Jedna z grup przygotowała świetny montaż z nagranych rozmów. Po prezentacji wywiadów i plakatów zabraliśmy się za „pranie naszego projektu”. Ocenialiśmy, co nam się najbardziej podobało i było wartościowe, co wymagałoby jeszcze udoskonalenia, czyli „wyprania”, a co było zbędne. W opinii uczestników projekt przyniósł dużo korzyści. Na zakończenie zapisywaliśmy na kartkach przyczepionych do pleców naszych rówieśników miłe uwagi i podziękowania. A potem już kolacja i pożegnanie z naszymi kolegami i koleżankami z Kornwestheim. Na pewno będziemy ze sobą nadal w kontakcie.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.