Połączone siły ADRA Polska i ADRA Gruzja zakończyły niedawno pierwszy moduł projektu: „Zwiększenie dostępu do usług dla dzieci niepełnosprawnych i młodzieży z zaburzeniami zachowania w Gruzji„, który rozpoczął się we wrześniu 2022 roku. Jego celem był remont i utworzenie „Ośrodka dziennego pobytu dla dzieci z niepełnosprawnościami w Khashuri” oraz małego domu rodzinnego dla nastolatków ze skrajnymi zaburzeniami zachowania w Tbilisi. Placówki w Khashuri i Tbilisi będą pierwszymi tego typu obiektami w całej Gruzji.
Zadanie 1: Remont i przystosowanie placówki w Khashuri
O tym projekcie wspominaliśmy przy okazji trwania remontów oraz wizyty monitorującej naszej specjalistki ds. projektów międzynarodowych w Gruzji. Teraz jednak możemy oficjalnie poinformować o jego pomyślnym zakończeniu. Obecnie rozpoczęliśmy realizację drugiego modułu, którego koniec planowany jest na lipiec 2023 roku.
W wyniku realizacji projektu w Khashuri (z liczbą mieszkańców wynoszącą 52 000), działa pierwszy Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych (w wieku od 0 do 7 lat). Remont placówki i reorganizacja przestrzeni została przeprowadzona ekspresowo: od września do grudnia 2022 roku. Jest to przykład doskonałej współpracy na szczeblu: krajowym, ponadnarodowym i kooperacyjnym.
Partnerem w tym działaniu projektowym była organizacja Biliki działająca w regionie Shida Kartli (Gori). Stowarzyszenie prócz zarządzania nowym ośrodkiem w Khashuri, prowadzi dwa Domy Małych Rodzin i jeden Bezpieczny Dom dla Matki i Dzieci w tym samym mieście. Placówki te były remontowane w ramach naszych wcześniejszych projektów. Biliki zarządza również Centrum Wczesnej Interwencji Dziecka i Rehabilitacji w Gori utworzonym wspólnie z ADRA Gruzja dzięki finansowaniu z Polskiej Pomocy w 2019 i 2021 roku.
Zadanie 2: Stworzenie domu rehabilitacyjnego nowego typu
Divine Child Foundation działa od 2011 roku na rzecz wsparcia, opieki specjalnej i ochrony dzieci mieszkających w Gruzji. Zajmuje się również promowaniem odpowiedniego rozwoju dzieci i ich społeczną integracją. Od samego początku fundacja realizuje projekty w ramach Państwowego Programu Rehabilitacji Społecznej i Opieki nad Dziećmi. Tym razem przypadło jej przeprowadzanie pilotażowego programu, którego nie organizował jeszcze żaden z krajowych podmiotów.
Nowy program zainicjowało Ministerstwo Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych Gruzji do którego realizacji wybrano DCFG. Jego celem było stworzenie domu rehabilitacyjnego nowego typu: mały dom rodzinny dla dzieci ze skrajnymi zaburzeniami zachowania.
Beneficjentami projektu są dzieci w wieku od 12 do 18 lat, którym zapewniono całodobową opiekę i wsparcie w zakresie pedagogiki społecznej. Aby go zainicjować Ministerstwo zwróciło się do ADRA Gruzja z prośbą o pomoc w wyremontowaniu jednego małego rodzinnego ośrodka rehabilitacyjnego w Tbilisi. W rezultacie ADRA Gruzja przy wsparciu finansowym Polskiej Pomocy i ADRA Polska wyremontowała budynek, a już niebawem placówka zostanie wyposażona w niezbędne meble, sprzęt i materiały dydaktyczne.
Obie placówki przeszły gruntowną modernizację infrastruktury, w tym remont podłóg, ścian, sufitów, a także instalację systemów wodnych i elektrycznych, dodano funkcjonalną kuchnię i umywalnie, oraz dostęp do wózków inwalidzkich. Niedawno zostały oficjalnie przekazane odpowiednim partnerskim organizacjom.
W ramach drugiego modułu zostaną przeprowadzone szkolenia dla personelu oraz zakupione niezbędne meble, sprzęt i materiały do każdego pokoju terapeutycznego.
Galeria zdjęć
Finansowanie projektu
Polska Pomoc
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Odwiedź stronę Polskiej Pomocy:
https://www.gov.pl/web/polskapomoc