ADRA Polska

Program Edukacji Dzieci Tongi (TCEP) - pomagamy w slumsach Bangladeszu

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Pomoc zagraniczna
  5. /
  6. Program Edukacji Dzieci Tongi...

Bangladesz to stosunkowo młode państwo, które pełną niepodległość uzyskało dopiero w 1971 roku. Obecnie jest krajem rozwijającym się, jednak szybki wzrost dochodu państwa nie przekłada się bezpośrednio na status materialny wielu obywateli. Cały czas w kraju znaczny procent populacji żyje w przytłaczającej biedzie. W slumsach żyją miliony ludzi, których nie stać na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb życiowych. Zwykle edukacja i rozwój najmłodszych obywateli są zupełnie pomijane. 

ADRA Bangladesz zapewnia dostęp i pełną, podstawową edukację na dobrym poziomie dla dzieci znajdujących się właśnie w tak trudnej sytuacji życiowej. Jednym z najważniejszych działań Fundacji jest realizacja projektu „Program Edukacji Dzieci Tongi” (TCEP). To właśnie w tym mieście istnieją jedne z najobszerniejszych slumsów w kraju, a szkoła, która może zapewnić podstawową edukację dla najmłodszych, jest bezpiecznym miejscem dla rozpoczęcia ich nowego życia. 

Społeczne i humanitarne znaczenie szkoły w Tongi

W rejonach takich jak slumsy w Tongi szkoła to zwykle miejsce szczególne i mające znaczenie dla całej społeczności. To tutaj, poza formalną edukacją, organizowane są zajęcia dodatkowe, programy edukacyjne dla rodziców w zakresie higieny, zdrowia czy odżywiania. Dla dzieci szkoła to przede wszystkim bezpieczna enklawa.  
 
Dzieci mieszkające w slumsach zwykle nie dostają wystarczającego pożywienia w swoich domach. Dzięki programowi dożywiania wdrożonemu w szkole, każde dziecko ma zapewniony posiłek. W 2022 roku, dzięki dodatkowym środkom rozprowadzane były również sezonowe, wyjątkowo bogate w witaminy owoce mango. Niestety niedożywienie i skutki jakie niesie za sobą, to jeden z największych problemów wśród mieszkańców najbiedniejszych rejonów miasta. Cieszymy się, że dzięki pomocy naszych darczyńców nasi mali podopieczni mogą liczyć na pożywne posiłki, które pozwolą im dobrze i zdrowo się rozwijać. Choć może wielu z nas, żyjących w uprzywilejowanym miejscu na ziemi, nie zdaje sobie z tego sprawy, to widok pełnego talerza powoduje cudowny uśmiech na twarzach dzieci z Tongi.

Prawdziwie świąteczną atmosferę w szkole wywołały także nowe mundurki szkolne, buty i torby. Dodatkowo dzieci otrzymały zeszyty do języka bengalskiego, angielskiego i matematyki. Te pozytywne zmiany w ich życiu, nowe materiały i odzież, mają bezpośredni wpływ na podnoszenie jakości edukacji. Wykształcenie bowiem, to jeden z najistotniejszych elementów wpływających na ich dalsze losy. W Bangladeszu niemal 60% ludzi to analfabeci.  

W okresie świąt Bożego Narodzenia zorganizowana została uroczystość ze wspólnym krojeniem ciasta. Dzieci otrzymały w prezencie plastikowe bidony, wielokrotnego użycia, dzięki którym w codziennych upałach, mogą nosić ze sobą wodę. 

Dzieci w szkole nie tylko się uczą, ale także bawią. W ubiegłym roku brały udział m.in. w Dniach Sportu. Program obejmował szereg gier i konkurencji sprawnościowych. Wyścigi w workach, czy biegi na trzech nogach wywołały wyjątkowy entuzjazm i dużo śmiechu. Doskonale bawili się i rywalizowali również rodzice. Święto sportu integrowało całą społeczność i zakończyło się wręczaniem nagród.

Szkoła w Tongi potrzebuje pomocy

Jedną z najważniejszych informacji jakie pragniemy przekazać naszym obecnym i przyszłym darczyńcom jest ukończenie budowy nowego budynku szkoły 

Niedawno władze ADRA Bangladesz zorganizowały ceremonię inauguracyjną w celu odsłonięcia nowego budynku. Honorowym gościem podczas inauguracji był dyrektor krajowy ADRA Korea. To właśnie nasz oddział w Korei był bowiem największym wsparciem przy realizacji projektu i budowy nowej szkoły. Niestety budowa nowego budynku i wyposażenie sal lekcyjnych, to nie jedyne potrzeby jakie czekają na realizację, by dzieci w Tongi mogły w odpowiednich warunkach skupić się na nauce.  

  • Szkoła pilnie poszukuje nowych środków na stworzenie łazienki i toalety. Do tej pory TCEP nie posiada standardowej łazienki, co jest znacznym utrudnieniem w prawidłowym funkcjonowaniu placówki. Oprócz łazienki i toalety, bardzo ważne jest również stworzenie funkcjonalnej kuchni oraz jadalni. Jednym z ważniejszych zakupów jakie powinny być zrealizowane w najbliższym czasie, to zakup stołu. Obecnie dzieci zmuszone są do jedzenia na wysokiej, niestabilnej ławce.  
  • Kolejnym naglącym problemem i potrzebą jest wymiana już ponad 20-letniej pompy wodnej, która została zainstalowana w 2002 roku. Według harmonogramu napraw, w tym roku konieczny jest jej kolejny remont lub całościowa wymiana. Koszt ten zdecydowanie przekracza na dzisiaj możliwości szkoły.  
  • Dodatkowe fundusze potrzebne są również do stworzenia choćby niewielkiego pomieszczenia do przechowywania drewna opałowego. Obecnie, w porze monsunowej, zabezpieczenie drewna przed wilgocią, jest wielką trudnością, a nasiąknięte wodą drewno nie nadaje się do palenia.  

Jak wesprzeć dzieci w Bangladeszu?

Jeśli chciałbyś wesprzeć działania Fundacji ADRA na rzecz dzieci w Tongi w Bangladeszu, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.adra.pl gdzie w prosty sposób można dokonać wpłaty, lub skontaktuj się z nami adra@adra.pl 

Bezpośredniej darowizny na rzecz Bangladeszu można dokonać tutaj  
https://www.adra.pl/chce-pomoc/przekaz-darowizne/ 

Galeria zdjęć

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content