Fundacja Adra Polska prowadzi obecnie 6 Centrów Integracji dla Cudzoziemców (Bydgoszcz, Zielona Góra, Lublin, Katowice, Warszawa, Wrocław). Zapewniamy w nich m.in. pomoc w nauce języka polskiego, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania integracyjne, pomoc psychologiczną i prawną.
Wsparcie tego rodzaju jest równie ważne jak zapewnienie wyżywienia, zakwaterowania czy pracy.
Najnowszy raport „Diagnoza potrzeb dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie cz. 2” przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wskazuje jak wiele problemów i potrzeb pozostaje nadal nierozwiązanych.
Trudna sytuacja dzieci i młodzieży
Niejasne plany pozostania w Polsce lub powrotu w przyszłości na Ukrainę, wpływają na wybór edukacji: czy pozostać tylko w szkole polskiej, czy realizować równocześnie lub tylko program ukraiński online. Rodzaj nauczania skutkuje większym lub mniejszym kontaktem z rówieśnikami z Polski i różną integracją.
Wg wniosków z raportu:
„…odtrącanie czy dokuczanie przez rówieśników i rówieśniczki z Polski nie jest zjawiskiem marginalnym. Budowanie relacji jest szczególnie trudne dla nastolatków i nastolatek.”
Niezbędne jest zatem wsparcie psychologiczne. Trauma wojenna, trudna sytuacja finansowa, mieszkaniowa, nieznajomość języka, brak bliskich znajomych, przyjaciół, blokady rozwojowe szczególnie u najmłodszych dzieci – to tylko kilka problemów.
W przypadku osób dorosłych kluczowe okazują się kursy językowe potwierdzone certyfikatem, które umożliwią podjęcie pracy, bądź pracy zgodnej z kwalifikacjami. Istotne jest także wsparcie w zrozumieniu polskiego rynku pracy i zagospodarowanie czasu wolnego.
W szczególnej sytuacji, jak wskazuje raport, są osoby starsze, „które wydają się grupą w najmniejszym stopniu objętą wsparciem”. Brak wiary w opanowanie języka, trudności ze zrozumieniem nowych realiów, usług, świata online powodują u nich strach, skrępowanie i wycofanie z aktywności.
Wnioski z raportu wskazują, że każda z tych grup mierzy się z ogromnymi problemami psychicznymi, lękiem, deficytem jasnych planów i perspektyw, ograniczeniami finansowymi. Powoduje to poczucie braku bezpieczeństwa, stabilizacji i często wykluczenia. Wyraźnie widać także, że nie da się pomóc dzieciom i młodzieży, jeśli ich rodzice także nie otrzymają skutecznego wsparcia.
Działania Fundacji ADRA skierowane do ukraińskich uchodźców w Polsce
Działania Fundacji Adra i prowadzone przez nią CIC wpisują się w wyżej wspomniane potrzeby ukraińskich uchodźców w Polsce. W Katowicach zakończyły się właśnie certyfikowane kursy języka Polskiego, w Bydgoszczy prowadzony jest Klub Seniora. W naszych placówkach organizowana jest pomoc dla dzieci, kluby malucha, wycieczki i zajęcia integracyjne dla wszystkich grup wiekowych oraz doraźna pomoc na wielu płaszczyznach.
Częścią fundacji jest także platforma online, będąca grupą wsparcia dla osób dorosłych, z różnymi trudnościami życiowymi, problemami psychicznymi, depresją. To bezpieczna, anonimowa strefa, gdzie można uzyskać poradę eksperta, wymienić się doświadczeniami, uzyskać i udzielić pomocy innym, w podobnej sytuacji życiowej. Portal GiveAndGetHelp.com dostępny jest w języku polskim i ukraińskim GiveAndGetHelp.com/ua
Raport: „Diagnoza potrzeb dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie”
Jeśli chcesz zapoznać się z pełnym raportem „Diagnoza potrzeb dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie cz. 2” kliknij tutaj lub pobierz link.
Część pierwsza raportu „Diagnoza potrzeb dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie Perspektywa nauczycielska” dostępna pod linkiem https://biblioteki.org/publikacje/diagnoza-potrzeb-dzieci-i-mlodziezy-uciekajacych-przed-wojna-w-ukrainie/
Zachęcamy także do wsparcia działań Fundacji Adra na rzecz naszych ukraińskich sąsiadów przebywających w Polsce. Możesz podzielić się dowolną kwotą klikając tutaj.