Iracki chłopiec widoczny na zdjęciu to Hodeifah Shahim. W tym roku skończył 6 lat. Z powodu braku higieny i złych nawyków żywieniowych chłopiec nabawił się bakterii, która zainfekowała tkankę około zębową prowadząc do powstania ropniaka, który rozszerzył się w ciągu kilku dni na sąsiednie tkanki powodując ich zapalenie i infekcje.
Iracki chłopiec Hodeifah i jego spotkanie z polskim lekarzem
Chłopiec został przyjęty na nocnym dyżurze prze naszego lekarza wolontariusza Dawida Bernaciaka w szpitalu polowym w obozie Hashansham U2 zlokalizowanego w irackim Kurdystanie. Dawid rozpoczął odpowiednie leczenie antybiotykiem i lekami przeciw zapalnymi i przeciwbólowymi a następnie w ciągu dnia został poproszony o konsultacje wolontariusza-dentysty Josias Almeida z Brazylii, który nakłuł chłopcu ropień około zębowy. Była to ryzykowna interwencja ale całkowicie niezbędna w procesie wyleczenia. Następnie została przeprowadzona procedura usuwania zapalenia i czyszczenia okolicy. Chłopiec pozostał pod obserwacją lekarzy w szpitalu przez kilka dni w po których obrzęd niemal całkowicie ustąpił. W procesie pomocy Hodeifah uczestniczyli: lekarze-ochotnicy Dawid Bernaciak z Polski i Marko Vlemenz z Niemiec oraz dentysta-wolontariusz Josias Almeida z Brazylii.
Nie jest to pierwsze wstrząsające wydarzenie w życiu chłopca. Ojciec Hodeifah zmarł w Mosulu, skąd pochodzi on i jego rodzina. Chłopiec jest wychowywany przez matkę i babcię – wyjaśnia Eida Khalaf, babka Hodeifah. Aby zapobiec kolejnych infekcji chłopiec powinien znajdować się pod stałą opieką lekarzy oraz stosować się do opracowanej przez lekarzy diety. Nie musimy dodawać się, że babci chłopca nie stać na jedno i na drugie.
Możemy wspólnie pomóc chłopcu. W jaki sposób? Poprzez wpłatę na rzecz leczenia chłopca lub podzielenie się jego historią dalej.
Podziel się to historią z innymi
Możesz być częścią tego projektu. Podziel się tą historię z innymi i wpłać sam swój dar na konto:
Fundacja ADRA Polska
Nr rachunku: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
z dopiskiem: „darowizna na pomoc medyczną dla dotkniętych wojną w Iraku”