ADRA Polska

Pomoc uchodźcom w Bośni i Hercegowinie. Fundacja ADRA finansuje sprzęt do obozu dla uchodźców w Usivak.

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Pomoc uchodźcom
  5. /
  6. Pomoc uchodźcom w Bośni...

Pomoc uchodźcom stanowiła od początku jeden z najważniejszych celów naszej organizacji. Kryzys uchodźczy, z którym podzielona Unia Europejska nie jest w stanie poradzić sobie do dziś tylko pogarsza sytuację ludzi desperacko próbujących dotrzeć do Europy. Jednym z takim miejsc przejściowych jest obóz dla uchodźców w Usivak, znajdujący się nieopodal Sarajeva.

Kryzys migracyjny, uchodźcy i ich trasa do Europy

Od początku 2018 r. przez szlak migracyjny na Bałkanach Zachodnich przewinęło się blisko 70 000. Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 zwiększone restrykcje spowolniły ruch wzdłuż tego szlaku. Według ONZ, w kraju przebywa obecnie około 8000 uchodźców i migrantów, z czego prawie 2 000 osób śpi pod gołym niebem w ujemnych temperaturach.

Jedna z tras, którą uchodźcy próbują dostać się do państw UE, przebiega przez bośniacko-chorwacką granicę.

„The Game”, czyli Gra – tak mówi się tu na nielegalne przekraczanie granicy. Po jednej stronie są migranci, którzy zrobią wszystko, by dostać się do Europy. Będą ukrywać się w lasach bez jedzenia, wciskać w silniki tirów, przepływać wpław lodowate rzeki. Po drugiej – urzędnicy i policja. Mają kamery termowizyjne, psy, czujniki tętna i motywację: udowodnić, że zasłużyli, by znaleźć się w strefie Schengen.

„To jest jak Super Mario – przechodzisz jeden level, wskakujesz na następny, trudniejszy. Wygrywa ten, kto dostanie się do Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji. Przegrani trafiają do obozów dla uchodźców” – mówi Daniel Triwunicz, który pracuje w bośniackiej Straży Granicznej. Pilnuje, żeby migranci nie przedostali się przez granicę bośniacko-chorwacką. Monitoruje jedną z najdłuższych i najsłabiej chronionych granic Unii Europejskiej. Jego rewir to 19 km lasów, wąskich dróżek, trudno dostępnych gór, pól minowych.

Źródło: Agnieszka Zielonka – Gra o przetrwanie: uchodźcy kontra reszta świata

Obóz dla uchodźców w Usivak

Ośrodek dla uchodźców tymczasowych znajduje się w miejscowości Usivak niedaleko stolicy – Sarajeva. Trafiają do niego samotni mężczyźni i rodziny próbujący przedostać się do Europy, znajdujący się w trudnej sytuacji. Działa od października 2018 r.  W obozie znajduje się 400 łóżek oraz 400 dodatkowych miejsc, które szybko zostały obsadzone po likwidacji obozu w Vučjak.

Jak wygląda sytuacja w obozie Usivak?

Obecnie, z powodu pandemii COVID-19, migranci nie mogą opuszczać ośrodka, „nawet iść do miasta, żeby się przejść”. Sytuacja jest więc „trudna”, mówi Peter Van Der Auweraert – Szef Misji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Bośni i Hercegowinie.

Na szczęście na terenie ośrodka znajduje się duża zielona przestrzeń, na której dzieci mogą się bawić na zewnątrz – dodaje. Ale migranci oczywiście woleliby mieć swobodę poruszania się, aby kontynuować swoją podróż do Chorwacji i dalej.

Oba ośrodki w Sarajewie są przepełnione, mówi Van Der Auweraert. To nic w porównaniu z sytuacją, jaką można zaobserwować na greckich wyspach, ale mamy „maksymalne obłożenie”, mówi, więc „ludzie muszą dłużej czekać na jedzenie i tego typu rzeczy”. To również przyczynia się do napięć.

Źródło: https://www.infomigrants.net/

Pomoc uchodźcom w Bośni i Hercegowinie

Pierwotny plan pomocy ADRY zakładał zakup urządzeń do ćwiczeń w sklepie zlokalizowanym na terenie obozu w Usivak. Jednak wspólnie z kierownictwem zdecydowaliśmy, że kupimy potrzebne materiały, a służby techniczne wykonają urządzenia do ćwiczeń za darmo. To była dobra decyzja, udało nam się postawić siłownię zewnętrzną oraz siatkę do gry w piłkę. Następnie zakupiliśmy dodatkowy sprzęt sportowy, taki jak dwa stoły do tenisa stołowego, dwie tablice do koszykówki i obręcze z konstrukcją, a także zakupiliśmy piłki.

Po rozmieszczeniu sprzętu sportowego, postanowiliśmy wesprzeć zewnętrzną kuchnię wewnątrz obozu. Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się umieścić stoły i ławki wewnątrz wspomnianej kuchni, a co najważniejsze – betonowe zlewy na zewnątrz. Wreszcie migranci i uchodźcy mogli normalnie myć swoje jedzenie i naczynia. Przed naszą pomocą robili to w toaletach – komentuje Božidar Mihajlovic – dyrektor ADRA Bośnia i Hercegowina.

Pomoc nie byłaby możliwa, gdyby nie Państwa wpłaty za co najszczerzej dziękujemy. Jeżeli chcesz dorzucić się na pomoc uchodźcom kliknij tutaj.

Pomoc uchodźcom w Bośni i Hercegowinie - galeria zdjęć

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.