Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Pomoc uchodźcom w Bośni i Hercegowinie. Fundacja ADRA finansuje sprzęt do obozu dla uchodźców w Usivak.

Pomoc uchodźcom stanowiła od początku jeden z najważniejszych celów naszej organizacji. Kryzys uchodźczy, z którym podzielona Unia Europejska nie jest w stanie poradzić sobie do dziś tylko pogarsza sytuację ludzi desperacko próbujących dotrzeć do Europy. Jednym z takim miejsc przejściowych jest obóz dla uchodźców w Usivak, znajdujący się nieopodal Sarajeva.

Kryzys migracyjny, uchodźcy i ich trasa do Europy

Od początku 2018 r. przez szlak migracyjny na Bałkanach Zachodnich przewinęło się blisko 70 000. Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 zwiększone restrykcje spowolniły ruch wzdłuż tego szlaku. Według ONZ, w kraju przebywa obecnie około 8000 uchodźców i migrantów, z czego prawie 2 000 osób śpi pod gołym niebem w ujemnych temperaturach.

Jedna z tras, którą uchodźcy próbują dostać się do państw UE, przebiega przez bośniacko-chorwacką granicę.

„The Game”, czyli Gra – tak mówi się tu na nielegalne przekraczanie granicy. Po jednej stronie są migranci, którzy zrobią wszystko, by dostać się do Europy. Będą ukrywać się w lasach bez jedzenia, wciskać w silniki tirów, przepływać wpław lodowate rzeki. Po drugiej – urzędnicy i policja. Mają kamery termowizyjne, psy, czujniki tętna i motywację: udowodnić, że zasłużyli, by znaleźć się w strefie Schengen.

„To jest jak Super Mario – przechodzisz jeden level, wskakujesz na następny, trudniejszy. Wygrywa ten, kto dostanie się do Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji. Przegrani trafiają do obozów dla uchodźców” – mówi Daniel Triwunicz, który pracuje w bośniackiej Straży Granicznej. Pilnuje, żeby migranci nie przedostali się przez granicę bośniacko-chorwacką. Monitoruje jedną z najdłuższych i najsłabiej chronionych granic Unii Europejskiej. Jego rewir to 19 km lasów, wąskich dróżek, trudno dostępnych gór, pól minowych.

Źródło: Agnieszka Zielonka – Gra o przetrwanie: uchodźcy kontra reszta świata

Obóz dla uchodźców w Usivak

Ośrodek dla uchodźców tymczasowych znajduje się w miejscowości Usivak niedaleko stolicy – Sarajeva. Trafiają do niego samotni mężczyźni i rodziny próbujący przedostać się do Europy, znajdujący się w trudnej sytuacji. Działa od października 2018 r.  W obozie znajduje się 400 łóżek oraz 400 dodatkowych miejsc, które szybko zostały obsadzone po likwidacji obozu w Vučjak.

Jak wygląda sytuacja w obozie Usivak?

Obecnie, z powodu pandemii COVID-19, migranci nie mogą opuszczać ośrodka, „nawet iść do miasta, żeby się przejść”. Sytuacja jest więc „trudna”, mówi Peter Van Der Auweraert – Szef Misji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Bośni i Hercegowinie.

Na szczęście na terenie ośrodka znajduje się duża zielona przestrzeń, na której dzieci mogą się bawić na zewnątrz – dodaje. Ale migranci oczywiście woleliby mieć swobodę poruszania się, aby kontynuować swoją podróż do Chorwacji i dalej.

Oba ośrodki w Sarajewie są przepełnione, mówi Van Der Auweraert. To nic w porównaniu z sytuacją, jaką można zaobserwować na greckich wyspach, ale mamy „maksymalne obłożenie”, mówi, więc „ludzie muszą dłużej czekać na jedzenie i tego typu rzeczy”. To również przyczynia się do napięć.

Źródło: https://www.infomigrants.net/

Pomoc uchodźcom w Bośni i Hercegowinie

Pierwotny plan pomocy ADRY zakładał zakup urządzeń do ćwiczeń w sklepie zlokalizowanym na terenie obozu w Usivak. Jednak wspólnie z kierownictwem zdecydowaliśmy, że kupimy potrzebne materiały, a służby techniczne wykonają urządzenia do ćwiczeń za darmo. To była dobra decyzja, udało nam się postawić siłownię zewnętrzną oraz siatkę do gry w piłkę. Następnie zakupiliśmy dodatkowy sprzęt sportowy, taki jak dwa stoły do tenisa stołowego, dwie tablice do koszykówki i obręcze z konstrukcją, a także zakupiliśmy piłki.

Po rozmieszczeniu sprzętu sportowego, postanowiliśmy wesprzeć zewnętrzną kuchnię wewnątrz obozu. Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się umieścić stoły i ławki wewnątrz wspomnianej kuchni, a co najważniejsze – betonowe zlewy na zewnątrz. Wreszcie migranci i uchodźcy mogli normalnie myć swoje jedzenie i naczynia. Przed naszą pomocą robili to w toaletach – komentuje Božidar Mihajlovic – dyrektor ADRA Bośnia i Hercegowina.

Pomoc nie byłaby możliwa, gdyby nie Państwa wpłaty za co najszczerzej dziękujemy. Jeżeli chcesz dorzucić się na pomoc uchodźcom kliknij tutaj.

Pomoc uchodźcom w Bośni i Hercegowinie - galeria zdjęć

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content