Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Pomoc dla Bejrutu. To jest gorsze niż wojna domowa!

Fundacja ADRA Polska organizuje pomoc dla Bejrutu!

4 sierpnia w Bejrucie doszło do katastrofalnej eksplozji. Zanim nastąpił wybuch Państwo znajdowało się w krytycznej sytuacji na którą składało się ogromne bezrobocie i postępujące ubóstwo, które pogłębiła pandemia COVID-19. Kiedy w stolicy wybuchło 2750 ton saletry amonowej, kraj znalazł się kryzysie jakiego dotąd nie uświadczył.

Kierowniczka projektu Eliane Abikheir w ADRA Liban przez całe życie mieszkała w Bejrucie i przeżyła dwie wojny. Uważa jednak, że kraj nigdy nie był w głębszym kryzysie niż teraz.

Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam – opowiada nam Eliane.

Wybuch w Bejrucie

Zdjęcia ruin miasta pokazują miasto jak po apokalipsie. Jak dotąd potwierdzono śmierć około 135 osób i ponad 5000 rannych. Według wolontariuszy ADRA Liban, którzy jako pierwsi wśród organizacji dobroczynnych dotarli do centrum miasta – ta liczba na pewno wzrośnie.

Pole rażenia wybuchu w Bejrucie

Zanim nastąpił wybuch stołeczne szpitale były już przepełnione na skutek wirusa COVID19.

Port stanowiący centralny punkt logistyczno-ładunkowy kraju został dosłownie zrównany z ziemią. Dodatkowo na jego terenie składowany był sprzęt niezbędny do walki z koronawirusem.

Wybuch zniszczył dwa największe i najważniejsze szpitale w całym kraju. Byliśmy już w sytuacji, gdy personelowi medycznemu brakowało sprzętu i leków, a możliwości placówek były bliskie załamania. Teraz nie mamy też głównego portu do odbioru nowego sprzętu, mówi Eliane Abikheir.

To była jedna z najsilniejszych eksplozji w historii. Wybuch odczuwalny był nawet na oddalonym o 250 kilometrów Cyprze. Nad Bejrutem wiele godzin po wybuchu unosiła się potężna chmura dymu i pyłu. Szyby wyleciały z okien nawet w budynkach oddalonych 15 km od epicentrum wybuchu.

Wybuch w Bejrucie Wolontariusz fundacji ADRA zaangażowany w pomoc dla Bejrutu
Fot. 1. Jeden z wolontariuszy fundacji ADRA w pobliżu portu, w którym doszło do eksplozji.

– Mam 65 lat i doświadczyłam w życiu wielu eksplozji. Ale kiedy usłyszeliśmy pierwszy wybuch, nie mogłam zrozumieć, co to jest. Pomyślałam, że to musi być trzęsienie ziemi. Kilka sekund później rozległ się znacznie głośniejszy huk, szkło wokół nas rozbiło się na drobne kawałeczki, my natomiast padłyśmy pod biurko. Jacqueline spanikowała, a ja modliłam się do Boga. Nigdy wcześniej nie doświadczyłam czegoś podobnego – mówi Eliane z Adra Liban.

Szczęśliwie, zarówno Eliane, jak i jej znajoma nie ucierpiały poważnie na skutek eksplozji. Obie jednak straciły bliskich przyjaciół.

Eliane z fundacji ADRA Liban organizuje pomoc dla Bejrutu
Fot. 2. Eliane Abikheir, ADRA Lebanon

Mieszkałam przez wiele lat w pobliżu portu, znajdującym się centrum miasta. Miałam tam wielu dobrych przyjaciół i byłych sąsiadów, których już nie ma. To niesamowicie smutne – mówi Eliane.

Pilne! Pomoc dla Bejrutu. Wesprzyj działania organizacji świadczącej pomoc na  miejscu. Aktualnie działamy w centrum stolicy Libanu. Jest to miejsce, które w wyniku eksplozji ucierpiało najbardziej.

Przeczytaj więcej o pracy fundacji ADRA i przekaż dobrowolną kwotę tutaj!

Stan wyjątkowy

Liban ogłosił teraz dwutygodniowy stan wyjątkowy w całym kraju. Zanim doszło do eksplozji, która pozostawiła bez dachu nad głową około 300 000 osób, prawie połowa ludności żyła poniżej progu ubóstwa. Fakt, że kraj został odizolowany w wyniku pandemii, rodzi kolejne implikacje.

Abikheir opisuje sytuację jako gorszą niż wojna domowa, której kraj doświadczył w latach 70. i 80:

Nigdy nie byliśmy w tak beznadziejnym położeniu, zarówno pod względem gospodarczym, politycznym, jak i humanitarnym. Ale kiedy spaceruję po ulicach, wciąż widzę ludzi, którzy chcą sobie nawzajem pomagać, którzy rozprowadzają wodę i żywność, i próbują na nowo budować domy, nie tylko dla siebie, ale także dla innych.

Sama Eliane, pomimo wstrząsu, dzielnie koordynuje działania organizacji. Nasz oddział ADRA Liban jest teraz w Bejrucie na miejscu działań pomocowych, pomagając zaopatrywać w wodę i niezbędny sprzęt straż pożarną i pracowników cywilnych. Fundacja pomaga również w dostawach łóżek i generatorów energii, ponieważ znaczna część miasta została odcięta od dostaw prądu. Obecnie kilka zespołów wolontariuszy ciężko pracuje, aby pomóc ocalałym dzieciom oraz pozbawionych domów rodzinom zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy oraz zorganizować im prowizoryczne miejsce do spania.

Wybuch w Bejrucie Wolontariusz fundacji ADRA
Fot. 3. Fundacja ADRA jako pierwsza organizacja dobroczynna zaangażowała się w pomoc w samym epicentrum wybuchu. Na zdjęciu wolontariusz dostarczający wodę straży pożarnej.

Mamy kryzys i tym razem to my apelujemy o pomoc. Ludzie potrzebują najbardziej podstawowych rzeczy – takich jak jedzenie i woda, ale także funduszy na odbudowę domów. To niezwykła sytuacja, podkreśla Abikheir.

ADRA Polska od samego początku zaangażowała się w czynną pomoc dla Bejrutu.

Fundacja ADRA jest globalną organizacją dobroczynną świadcząca pomoc humanitarną w sytuacjach globalnych konfliktów i katastrof, takich jak ta w Bejrucie. Chcesz pomóc większej liczbie osób uzyskać pomoc w nagłych wypadkach? Przekaż darowiznę tutaj!

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\'s Privacy Policy.