Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Wózki inwalidzkie to ich marzenie

Dobiegła końca akcja „Białostoczanie Afryce”. Dzięki ofiarodawcom zebrane wózki inwalidzkie i inny sprzęt rehabilitacyjny umożliwią dostęp do edukacji dzieciom niepełnosprawnym w Rwandzie.

Wózki inwalidzkie jako… marzenie?

W naszym kraju, gdzie istnieje powszechny obowiązek edukacji i jakże często jest to – w odczuciu uczniów – przykra powinność, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele dzieci na świecie marzy o edukacji. O tym, żeby po prostu pójść do szkoły i usiąść w szkolnej ławce z kolegami. Niestety, jest to nieosiągalne lub bardzo utrudnione dla rwandyjskich dzieci dotkniętych niepełnosprawnością fizyczną.

Problem z dostępem do edukacji jest tak duży, że jeden z Milenijnych Celów Rozwoju stanowi poprawa jej stanu, a dokładnie: zapewnienie wszystkim dziewczynkom i chłopcom możliwości ukończenia pełnego cyklu nauki na poziomie podstawowym. Problem ten istnieje zwłaszcza w Afryce. Szacuje się, że są tam aż 182 miliony analfabetów. Jesteśmy zbyt przyzwyczajeni do szokujących danych dotyczących afrykańskiego lądu – nie robią już one na nas wrażenia. Jednak jeśli tylko poznalibyśmy kogoś w potrzebie pochodzącego z tamtych rejonów, to spotkanie odcisnęłoby na nas piętno już na zawsze.

Małżeństwo z Białegostoku rzuca wyzwanie

Tak właśnie było z młodym małżeństwem z Białegostoku – Anną i Pawłem Romaniukami – którzy wyjechali do Rwandy jako wolontariusze Fundacji ADRA Polska. Widząc panujące tam warunki, postanowili działać. Nie chcieli zgodzić się na taki świat, w którym dzieci z niepełnosprawnością fizyczną, zamiast uczęszczać do szkoły i przebywać wśród rówieśników, zwykle całe dni spędzają, leżąc bezczynnie np. na macie obok domu; czasem tylko udają się na krótki, choćby pięciusetmetrowy „spacer”, przemieszczając się na czworakach lub na rękach. Z powodu ograniczonej sprawności ruchowej zazwyczaj nie są w stanie pomagać rodzinom nawet w najprostszych obowiązkach domowych, np. podkładając drewno do paleniska, sadząc sorgo czy słodkie ziemniaki, przynosząc wodę ze studni… Aby się poruszać, potrzebują odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego. Nikt im nie pomaga, bo w kraju panuje bieda. Nikt się nimi nie interesuje, bo nie ma na to czasu – trwa walka o byt.

– Podczas wizyt w rwandyjskich wioskach spotykamy wiele dzieci, którym nie tyle sama niepełnosprawność, co brak wózka inwalidzkiego czy kul uniemożliwia korzystanie z prawa do nauki – opowiada Paweł Romaniuk. – One marzą o wózkach inwalidzkich czy o kulach, bo marzą o tym, żeby się uczyć.

Nam, ludziom zdrowym wizja przykucia do wózka inwalidzkiego wydaje się straszna: to jak scena z horroru czy senny koszmar. Taki wózek kojarzy się nam bardzo negatywnie. Jednak rwandyjskiemu, niepełnosprawnemu dziecku daje on szansę na nowe, lepsze życie – na edukację. Poruszając się na wózku inwalidzkim, może dotrzeć do szkoły, a w niej uczyć się pisać, czytać i liczyć oraz przebywać wśród rówieśników. Umożliwia on podjęcie nauki i życie w społeczeństwie. Dlatego wózek inwalidzki jest spełnieniem marzeń każdego dziecka niepełnosprawnego w Rwandzie.

Skąd pomysł na zorganizowanie apelu o wózki inwalidzkie dla dzieci?

Akcja pomocy tym dzieciom narodziła się oddolnie, spontanicznie i z potrzeby serca. Michał Polecki, młody przedsiębiorca i wolontariusz Fundacji ADRA Polska, oraz jego przyjaciel Paweł Romaniuk w czasie rozmowy na Gadu-Gadu  wymyślili, że zorganizują zbiórkę niepotrzebnych wózków inwalidzkich, kul i balkoników, a następnie wyślą je dzieciom niepełnosprawnym w Rwandzie. Nazwali tę akcję „Białostoczanie Afryce”.

Takie przedsięwzięcia potwierdzają starą prawdę, że pomagając innym, zmienia się na lepsze także swoje życie. Z jednej strony bowiem, jest wielka radość osoby, która otrzymuje dar; z drugiej zaś, ofiarowanie go uszczęśliwia darczyńcę. Przykładem może być historia chorego na stwardnienie rozsiane mężczyzny z Białegostoku. Mimo nieuleczalnej choroby pozostał ciepłą osobą o wielkim sercu. Jednocześnie to właśnie wskutek niej tym lepiej rozumie potrzeby i marzenia osób niepełnosprawnych – z powodu ciężkiego stanu zdrowia porusza się bowiem na wózku inwalidzkim.

– Jego stan jest naprawdę poważny. Ale powiedział, że cieszy się z tego, że mimo choroby może jeszcze komuś pomóc… – opowiada Michał Polecki, który osobiście zgłosił się po odbiór daru. – Cała atmosfera oddania wózka była nie do opisania – wspomina.

Tak oto sposób wózek inwalidzki od nieuleczalnie chorego mężczyzny z Białegostoku uratuje los rwandyjskiego, niepełnosprawnego dziecka.

Każdy dzień trwania akcji był sukcesem i źródłem radości dla jej prowadzących. Białostoczanie to ludzie o wielkich sercach! Dzięki ofiarodawcom ponad 30 wózków inwalidzkich, sześć par kul, dwa pionizatory i jeden balkonik zostaną przetransportowane do Rwandy i ocalą marzenia o edukacji choć grupy rwandyjskich, niepełnosprawnych dzieci.

Weź udział w akcji

Jeśli nie wziąłeś udziału w akcji, nadal możesz pomóc. Zobacz film i opis projektu pomocy Rwandzie.

Wpłać swój dar na konto zbiórki publicznej i zbuduj razem z nami podjazdy do szkół dla dzieci niepełnosprawnych w Rwandzie:

Fundacja ADRA Polska
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Nr konta: 93 1240 1994 1111 0010 3128 3639

Zachęcamy do skorzystania z formularza przelewu on-line.

Razem spełniajmy marzenia!

Tekst: Sandra Budziarska

 

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\'s Privacy Policy.