Pomóż ofiarom wybuchu w Libanie
Ufunduj żywność dla poszkodowanych rodzin
Ufunduj materiały do odbudowy domostw
Wpłata dowolna
Dlaczego pomoc dla poszkodowanych w Libanie?

Potężny wybuch w stolicy Libanu – Bejrucie w dniu 4 sierpnia 2020 zabił kilkaset osób, ranił tysiące i pozbawił miejsca zamieszkania 300 000 osób. Silny wybuch był odczuwalny nawet na oddalonym o ponad 200 kilometrów Cyprze. Nad Bejrutem wiele godzin po wybuchu unosiła się potężna chmura dymu i pyłu. Szyby wyleciały z okien nawet w budynkach oddalonych 15 km od epicentrum wybuchu. Władze libańskie jako przyczynę tragedii podają wybuch wcześniej skonfiskowanej przez władze 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu), która była składowana w porcie. Do wybuchu miało dojść podczas spawania otworu w magazynie celem zapobiegnięcia kradzieży. Liban jako biedny kraj borykający się z ogromną liczbą syryjskich uchodźców nie jest w stanie sam uporać się z ogromem zniszczeń spowodowanych tym jednym wybuchem. Niewydolne służby medyczne nie są w stanie poradzić sobie z tysiącami rannych, tym bardziej służby socjalne nie są w stanie poradzić sobie z setkami tysięcy ludzi wymagającymi tymczasowego schronienia. Należy wspomnieć, że kraj ten obecnie jest dotknięty pandemią koronawirusa, co dodatkowo stanowi utrudnienie w niesieniu pomocy oraz zagrożenie w zwiększeniu rozprzestrzeniania się Covid-19. Spraw, by poszkodowane przez wybuch rodziny w Libanie nie cierpiały głodu i miały gdzie się schronić. Pomóż.

Ufunduj pożywienie dla poszkodowanych rodzin > Przeczytaj naszą relację z centrum Bejrutu >

Jak pomagamy?

Fundacja ADRA od lat wspiera mieszkańców Libanu. Na miejscu, wraz z poszkodowanymi mieszkańcami, są działacze i wolontariusze miejscowego oddziału ADRA Liban. ADRA jako pierwsza organizacja dobroczynna zaangażowała się w pomoc w samym epicentrum wybuchu. Dostarczono tam wodę pitną dla strażaków i cywilnych służb ratunkowych. ADRA obecnie prowadzi dystrybucje żywności i wody pitnej dla ofiar wybuchu. Potrzeb jest bardzo wiele – ludzie, którzy stracili swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania potrzebują żywności, wody pitnej oraz tymczasowych miejsc schronień – wyposażonych w łóżka polowe, krzesła itd.

Włącz się w pomoc poszkodowanym przez wybuch mieszkańcom Bejrutu! Ufunduj jedzenie dla i spraw, by nie cierpieli głodu. Możesz też ufundować materiały na rekonstrukcję domostw i tymczasowe miejsca schronienia – spraw, by ofiary tragedii znów miały bezpieczne schronienie.

Zobacz film przedstawiający skutki wybuchu w Libanie.

Zostań darczyńcą > Zostań darczyńcą >