ADRA Polska

Eksplozja w Bejrucie – podsumowanie działań w zniszczonej stolicy Libanu

 1. /
 2. Blog
 3. /
 4. Pomoc ludziom w potrzebie
 5. /
 6. Eksplozja w Bejrucie –...

4 sierpnia 2020 roku miała miejsce jedna z największych tragedii  ostatnich lat. Olbrzymi wybuch zniszczył znaczną część miasta powodując śmierć co najmniej 180 osób. Fundacja ADRA Polska od początku włączyła się w pomoc dla Bejrutu. W dzisiejszym wpisie podsumowujemy działania naszej organizacji na rzecz mieszkańców stolicy Libanu.

Eksplozja w Bejrucie – jak do tego doszło?

O godzinie 18.00 czasu lokalnego doszło do wybuchu magazynu w porcie w Bejrucie, w którym składowane były duże ilości azotanu amonu. Kolejny, drugi wybuch spowodował znacznie rozleglejsze zniszczenia. Według doniesień libańskiego rządu zawalone lub uszkodzone zostały zabudowania znajdujące 20 km od terenu portu, w tym obiekty użyteczności publicznej takie jak szpitale oraz szkoły. Eksplozja w Bejrucie spowodowała śmierć co najmniej 180 osób, a ponad 6000 zostało rannych. Ponad 300 000 osób zostało wysiedlonych z domów, co doprowadziło do ogłoszenia przez władze Bejrutu jako miasta katastrofy i wprowadzenia dwutygodniowego stanu wyjątkowego. W wyniku eksplozji ucierpiało również biuro ADRA Liban.

Zanim doszło do katastrofy Liban zmagał się z pierwszą falą pandemii COVID-19, a prawie połowa ludności żyła poniżej progu ubóstwa. O sytuacji w stolicy Libanu pisaliśmy już dwa dni po wybuchu w naszej relacji.

Eksplozja w Bejrucie. Działania Fundacji ADRA

1. Zmobilizowanie zespołu wolontariuszy, organizacja zespołu reagowania kryzysowego, dystrybucja paczek żywności, pomoc w oczyszczaniu miasta

ADRA Liban od początku włączyła się w organizację pomocy dla poszkodowanych mieszkańców. W  ciągu kilku godzin od wybuchu nasi pracownicy byli na ulicach Bejrutu. Akcję wspomagał zespół ADRA Kanada, który koordynował działania zespołu reagowania kryzysowego (Emergency Response Team, ERT). Dzięki wsparciu z zewnątrz, pracownicy ADRA Liban był w stanie szybko zmobilizować zespół wolontariuszy do pomocy mieszkańcom. Dzięki ich zaangażowaniu do osób potrzebujących trafiły paczki z żywnością, wysiedlone rodziny otrzymywały wodę podczas ewakuacji, a ekipy sprzątające pomogły w usunięciu zanieczyszczeń z dróg i obszarów mieszkalnych.  

2. Dystrybucja bonów żywnościowych

Kolejnym działaniem ADRA Liban była dystrybucja bonów żywnościowych. Dzięki współpracy z jedną z największą siecią supermarketów w Bejrucie osoby potrzebujące otrzymały vouchery wielokrotnego użytku, które zostały przekazane docelowym beneficjentom z wcześniej ustalonym kredytem finansowym. Sieć supermarketów Le Charcutier zobowiązała się również do przesyłania pracownikom fundacji comiesięcznych analiz zużycia środków na kartach każdego gospodarstwa domowego wytypowanego do naszego programu pomocowego. Dzięki temu działacze ADRA Liban mieli pełny wgląd w historię wydatkowania środków zgromadzonych na voucherach.

Vouchery na żywność otrzymało dzięki Państwa wsparciu 5000 gospodarstw domowych.

3. Badanie potrzeb mieszkańców

Ocena potrzeb wykazała, że głównym problemem respondentów był brak dostępu do podstawowych artykułów gospodarstwa domowego oraz pieniędzy potrzebnych do wynajem nowego mieszkania. Eksplozja w Bejrucie stanowiła również koszmar dla właścicieli niewielkich sklepików, którzy w wyniku eksplozji stracili jedyne źródło dochodu. 

Wolontariusze i pracownicy Fundacji ADRA przeprowadzili również rozpoznanie dotyczące kondycji psychicznej mieszkańców. 

Niemal wszyscy ankietowani wskazywali na jeden lub więcej objawów PTSD (Zespół stresu pourazowego): bezsenność, koszmary i retrospekcje. Większość z nich pytała o możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej. Dzięki właściwemu rozpoznaniu objawów PTSD przez działaczy ADRA Liban kilkanaście osób zostało objętych opieką specjalisty za pomocą wypracowanych wcześniej (podczas spotkań z innymi organizacjami humanitarnymi) mechanizmów kierowania i informacji zwrotnej.

4. Pomoc finansowa dla najbardziej potrzebujących

Następnie na podstawie danych otrzymanych od samorządu oraz innych organizacji humanitarnych, oszacowaniu budżetu oraz wizytach kontrolnych ADRA Liban przygotowała listę 470 gospodarstw domowych oraz 28 małych firm rodzinnych (łącznie 2820 osób), które dzięki Państwa ofiarności otrzymały niezbędną pomoc finansową.

Wybór beneficjentów projektu

Proces wyboru beneficjentów przebiegał w sposób przejrzysty, włączający społecznie oraz otwarty na informacje zwrotne od członków społeczności. Działania te już na wstępie miały łagodzić potencjalny konflikt mieszkańców o zasoby.

Beneficjentami działań pomocowych naszej fundacji zostały osoby zamieszkałe w promieniu 2 km od wybuchu, których domy i/lub źródła utrzymania zostały dotknięte skutkami wybuchu. 

W szczególności:

 • gospodarstwa domowe, w których przebywają kobiety w ciąży i karmiące;
 • gospodarstwa domowe, w których znajdują się osoby niepełnosprawne;
 • gospodarstwa domowe prowadzone przez kobiety;
 • gospodarstwa domowe prowadzone przez osoby starsze;
 • gospodarstwa domowe z osobami chronicznie chorymi;
 • gospodarstwa domowe nieposiadające źródeł dochodu lub posiadające bardzo niskie dochody.

Eksplozja w Bejrucie - galeria zdjęć

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content