ADRA Polska

Obrażenia, zastraszenie i brak środków do życia. Represje na Białorusi i sytuacja ofiar w naszej relacji

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Pomoc zagraniczna
  5. /
  6. Obrażenia, zastraszenie i brak...

W tydzień po rozpoczęciu pokojowych protestów na Białorusi oraz dokonywanych przez milicję zatrzymań i niejednokrotnie ciężkich pobić, przedstawiciele Fundacji ADRA na Białorusi relacjonują sytuację poszkodowanych. Poważne obrażenia, zastraszanie, fizyczny i psychiczny ból oraz głęboki strach – oto, jaki wyłania się obraz z ich opowieści. Działacze Fundacji organizują pomoc dla tych, którzy wraz z poniesionymi na skutek zatrzymań i pobić obrażeniami stracili szansę na zapewnienie bytu swoim rodzinom.

Jesteśmy w kontakcie z rodzinami zatrzymanych, które dzieliły się z nami swoimi historiami. Oprócz uczestników pokojowych akcji, na podwórkach czy w bramach zatrzymywano przypadkowych ludzi. Byli bici, często na oczach swoich dzieci i żon, a następnie wpychani do radiowozów i wywożeni w nieznanym kierunku. Nasi rozmówcy opowiadają, że nigdy nie widzieli takiego okrucieństwa. Zabierano dzieci, kobiety, mężczyzn, starców. Po pobiciu lub uwięzieniu wielu rozebrano i wyrzucono z samochodów poza miastem, w lesie lub na otwartym polu. Wypuszczane osoby były zastraszone, pobite, głodne, pozbawione rzeczy osobistych – opisuje dramatyczne wydarzenia Andriej Katsal, dyrektor ADRA Białoruś.

>>> POMÓŻ POSZKODOWANYM Z BIAŁORUSI! www.adra.pl/bialorus

Osoby przebywające na oddziale izolacyjnym były ofiarami zastraszania, przemocy i ciężkich pobić. W celach o długości 20 metrów przetrzymywano do 70 osób. Ludzie na zmianę siedzieli na betonowej podłodze – relacjonuje Katsal.

Za zdjęcia dziękujemy portalowi TUT.BY

Działacze ADRA Białoruś od początku zaangażowali się w pomoc, skupioną na zaspokojeniu najważniejszych w danym momencie potrzeb poszkodowanych. Nasi wolontariusze pod ścianami aresztów organizowali ciepłe posiłki, herbatę, kawę, ciepłe koce oraz udzielali pomocy medycznej. Transportowaliśmy również bezpłatnie uwolnionych ludzi do ich domów, przywoziliśmy ciepłą odzież i wodę dla uwięzionych – opowiada dyrektor ADRA Białoruś.

Organizacja stara się nawiązać kontakt z jak największą liczbą osób potrzebujących pomocy, co nie jest łatwe w obecnej sytuacji politycznej, a także na skutek strachu, w jakich żyją ofiary zatrzymań i pobić.

Poszkodowani, do których dotarliśmy, są w fatalnej formie psychicznej. Boją się wychodzić z domu i pokazać komukolwiek, rozmawiać z osobą, której dobrze nie znają, opowiadać o sobie i swoich doświadczeniach, odebrać telefon. Są przerażeni możliwością dalszych represji. Z tego powodu docieranie do poszkodowanych, współpraca z nimi i udzielanie im pomocy to długotrwały proces stopniowego zdobywania i budowania zaufania – opowiada Andriej Katsal.

>>> POMÓŻ POSZKODOWANYM Z BIAŁORUSI! www.adra.pl/bialorus

Jak opowiadają działacze ADRA Białoruś, po wielotysięcznych zatrzymaniach w pierwszych dniach protestów sytuacja uspokoiła się. W tej chwili głównym celem organizacji jest pomoc poszkodowanych w materialnym przetrwaniu dramatycznego czasu. Skupiamy się na pomocy najuboższym rodzinom, w których jedyny żywiciel rodziny na skutek aresztowania i pobić doznał urazów i ran, które uniemożliwiają mu pracę i zapewnienie bytu najbliższym. Jesteśmy już w kontakcie z co najmniej 100 takimi rodzinami i ta liczba cały czas rośnie – mówi dyrektor ADRA Białoruś.

Represje na Białorusi niestety przybrały na sile. Fundacja ADRA Polska angażuje się z pomoc poszkodowanym. Proceduje pierwsza transzę pomocy pieniężnej i prowadzi zbiórkę środków na rzecz ofiar.

Naszą misją jako Fundacji ADRA jest pomoc ofiarom konfliktów politycznych i zbrojnych oraz kataklizmów na całym świecie. Obecnie prowadzimy zbiórki i angażujemy się w pomoc ofiarom wybuchu w Bejrucie oraz powodzi i przedłużającego się kryzysu humanitarnego w Jemenie. Nie mogło nas też zabraknąć na Białorusi – komentuje Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Represje na Białorusi – zobacz zdjęcia

Represje na Białorusi Represje na Białorusi. Jedna z ofiar ciężkiego pobicia.

Zbieramy środki na pomoc poszkodowanym i rannym w protestach oraz ich najbliższym. Apelujemy i prosimy o wsparcie, którego można udzielać za pośrednictwem naszej strony internetowej – każda kwota ma wielkie znaczenie! Środki przeznaczymy na paczki żywnościowe oraz pomoc finansową dla najuboższych rodzin, które na skutek represji i pobić straciły jedyne źródło utrzymania. Od poszkodowanych wiemy, że w tej chwili podstawową i palącą kwestią jest fizyczne i materialne przetrwanie tego dramatycznego czasu. Te rodziny nie mają jak przetrwać bez naszej pomocy – apeluje prezes Fundacji ADRA Polska.

Represje na Białorusi – jak możesz pomóc ofiarom?

  • Wpłać datek za pośrednictwem strony www.adra.pl/bialorus

  • Dokonaj wpłaty na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „Białoruś”.

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.