Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Program pomocy żywnościowej dla potrzebujących w Tadżykistanie

Od września 2019 roku prowadzimy program pomocy żywnościowej dla potrzebujących w Tadżykistanie. Realizację przedsięwzięcia rozpoczęliśmy w Duszanbe – stolicy państwa. Od grudnia 2019 roku, dzięki ofiarności ludzi dobrego serca i z pomocą lokalnego partnera w Tadżykistanie, ADRA Polska mogła rozszerzyć działalność dobroczynną o kolejne dwa miasta: Khujand i Nurek.

Jak działa program pomocy żywnościowej?

Regularnie, w tych trzech miastach, raz w tygodniu wydawane są obiady. W Duszanbe z pomocy korzysta regularnie od 70 do 90 osób dorosłych, w tym od 5 do 10 dzieci. W Khujand korzysta na razie około 12 osób dorosłych i 4 dzieci, a w Nurek około 15 osób dorosłych i 5 dzieci. W roku 2019 z tego typu pomocy skorzystało łącznie 206 osób.

Dodatkowo w okresie noworocznym, w ramach pomocy żywnościowej dla potrzebujących w Tadżykistanie, przekazano 16 seniorom paczki żywnościowe. Były to głównie kobiety, w podeszłym wieku.

Dlaczego Tadżykistan?

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę ale Tadżykistan (była środkowoazjatycka republika byłego ZSRR) to jeden z najbiedniejszych krajów na kuli ziemskiej. W 2017 roku magazyn Global Finance opublikował coroczny ranking “Najbogatszych i najbiedniejszych państw świata”, sporządzony na podstawie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Światowego Banku. Najgorzej spośród państw byłego ZSRS wypada Tadżykistan, który znalazł się na 157. pozycji.

Biedę widać wszędzie: w chaotycznie zabudowanych miasteczkach, w skromnych jurtach, dziurawych ubraniach dzieci i poczciwych twarzach gospodarzy zapraszających na herbatę.

Tak opisywała ten kraj Maria Mazurek na łamach Gazety Krakowskiej. Nic dziwnego – od 1992 roku krajem tym rządzi prezydent despota – Emomali Rahmon.

W Tadżykistanie nagminnie łamane są też prawa człowieka. Aparat państwowy mocno walczy z opozycją, zamykane są gazety, niezależni dziennikarze są szykanowani, a ostatnia strona internetowa jedynej opozycyjnej partii została zamknięta w 2003 roku. Władze Tadżykistanu oskarża się m.in o stosowanie tortur, znęcanie się nad więźniami, łamanie wolności słowa, naruszenia w sądownictwie, porywanie kobiet i dzieci, ograniczenie wolności religijnej, przemoc i dyskryminację kobiet.

Program pomocy żywnościowej w Tadżykistanie – galeria zdjęć

 

 

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content