Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Rwanda: Nowe zadania w nowym roku

Rwanda zassała nas na dobre choć teraz przede wszystkim chcemy życzyć dobrego, pełnego nadziei 2011 roku w imieniu polskich wolontariuszy w Rwandzie. Teraz jest nas tutaj czworo. Ale zacznijmy od początku.

Rwanda – podsumowanie dotychczasowych działań

Pod koniec poprzedniego roku sfinalizowaliśmy projekt Tubakire i śmiało można przyznać, że odnieśliśmy sukces. W 64 rwandyjskich szkołach wybudowano rampy i od nowego roku szkolnego, który rozpoczął się w styczniu, więcej dzieci z niepełnosprawnością mogło dołączyć do swoich kolegów. Podczas uroczystego zakończenia projektu przedstawiciel władz jednego z tutejszych okręgów (coś w stylu naszego województwa) oświadczyła, że od teraz wszystkie publiczne budynki w rejonie będą budowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. W mediach, kiedy mowa o dzieciach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, często w tle można zobaczyć rampy z logo Polskiej Pomocy.

Mimo że projekt dobiegł końca, nadal potrzebujemy wsparcia:-) W ostatnim tygodniu dotarło do nas 35 wózków inwalidzkich, które w ramach akcji „Białostoczanie Afryce” zostały zebrane w Białymstoku i okolicach, głównie dzięki pomocy kolegi – Michała Poleckiego i innych wolontariuszy. Teraz zabieramy się za ich składanie i już niedługo rozpoczniemy dystrybucję. Wózki otrzymają dzieci, które do tej pory nie mogły się uczyć, bo nie miały jak dotrzeć do szkoły.

Do 15 lutego trwa akcja „Dzieci – dzieciom, szkoła – szkole”. Uczniowie i szkoły w Polsce dzielą się materiałami edukacyjnymi takimi jak gry czy plansze, które zostaną przekazane tutejszym szkołom. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie:

Kolejne działania, którymi obecnie się zajmujemy, skupione są na Domu Dziecka w Gakoni i Centrum dla Dzieci Ulicy w Kigali. Oprócz tego, że staramy się zorganizować dzieciom czas wolny, mamy też specjalne programy, takie jak:

  • kurs komputerowy
  • kurs fotograficzny
  • kurs z podstaw ekonomii dla osób usamodzielniających się
  • zajęcia wokalne
  • naukę gry na pianinie
  • muzykoterapię
  • naukę języka angielskiego
  • trening umiejętności wychowawczych dla nauczycieli i opiekunów w ośrodkach.

Pomysłów nam nie brakuje, tym bardziej, że na początku stycznia dołączyło do nas dwóch wolontariuszy z Polski – Nina Mocior i Krzysztof Suchowierski. Oprócz wielu aktywności, których się podejmują, jednym z ich głównych zadań jest przeprowadzenie kursu pierwszej pomocy dla rwandyjskich nauczycieli. Krzysiek, ratownik medyczny przygotował specjalny program, który z pomocą Niny przedstawia podczas organizowanych treningów.

Jedną z głównych przeszkód w realizacji naszych pomysłów jest brak odpowiednich funduszy. Mamy jednak nadzieję, że uda nam się jak najlepiej wykorzystać czas, który nam został.

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content