Rwanda zassała nas na dobre choć teraz przede wszystkim chcemy życzyć dobrego, pełnego nadziei 2011 roku w imieniu polskich wolontariuszy w Rwandzie. Teraz jest nas tutaj czworo. Ale zacznijmy od początku.
Rwanda – podsumowanie dotychczasowych działań
Pod koniec poprzedniego roku sfinalizowaliśmy projekt Tubakire i śmiało można przyznać, że odnieśliśmy sukces. W 64 rwandyjskich szkołach wybudowano rampy i od nowego roku szkolnego, który rozpoczął się w styczniu, więcej dzieci z niepełnosprawnością mogło dołączyć do swoich kolegów. Podczas uroczystego zakończenia projektu przedstawiciel władz jednego z tutejszych okręgów (coś w stylu naszego województwa) oświadczyła, że od teraz wszystkie publiczne budynki w rejonie będą budowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. W mediach, kiedy mowa o dzieciach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, często w tle można zobaczyć rampy z logo Polskiej Pomocy.
Mimo że projekt dobiegł końca, nadal potrzebujemy wsparcia:-) W ostatnim tygodniu dotarło do nas 35 wózków inwalidzkich, które w ramach akcji „Białostoczanie Afryce” zostały zebrane w Białymstoku i okolicach, głównie dzięki pomocy kolegi – Michała Poleckiego i innych wolontariuszy. Teraz zabieramy się za ich składanie i już niedługo rozpoczniemy dystrybucję. Wózki otrzymają dzieci, które do tej pory nie mogły się uczyć, bo nie miały jak dotrzeć do szkoły.
Do 15 lutego trwa akcja „Dzieci – dzieciom, szkoła – szkole”. Uczniowie i szkoły w Polsce dzielą się materiałami edukacyjnymi takimi jak gry czy plansze, które zostaną przekazane tutejszym szkołom. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie:
Kolejne działania, którymi obecnie się zajmujemy, skupione są na Domu Dziecka w Gakoni i Centrum dla Dzieci Ulicy w Kigali. Oprócz tego, że staramy się zorganizować dzieciom czas wolny, mamy też specjalne programy, takie jak:
- kurs komputerowy
- kurs fotograficzny
- kurs z podstaw ekonomii dla osób usamodzielniających się
- zajęcia wokalne
- naukę gry na pianinie
- muzykoterapię
- naukę języka angielskiego
- trening umiejętności wychowawczych dla nauczycieli i opiekunów w ośrodkach.
Pomysłów nam nie brakuje, tym bardziej, że na początku stycznia dołączyło do nas dwóch wolontariuszy z Polski – Nina Mocior i Krzysztof Suchowierski. Oprócz wielu aktywności, których się podejmują, jednym z ich głównych zadań jest przeprowadzenie kursu pierwszej pomocy dla rwandyjskich nauczycieli. Krzysiek, ratownik medyczny przygotował specjalny program, który z pomocą Niny przedstawia podczas organizowanych treningów.
Jedną z głównych przeszkód w realizacji naszych pomysłów jest brak odpowiednich funduszy. Mamy jednak nadzieję, że uda nam się jak najlepiej wykorzystać czas, który nam został.