Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Białostoczanie Afryce

„Białostoczanie Afryce” – pod taką nazwą odbywa się w Białymstoku zbiórka wózków inwalidzkich i innego sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych w Rwandzie. Akcja, zorganizowana przez Michała Poleckiego i Pawła Romaniuka, wolontariuszy Fundacji ADRA Polska, trwa do końca września.

Skąd pomysł na akcję Białostoczanie Afryce?

– NFZ co pięć lat przyznaje osobom niepełnosprawnym w Polsce nowy wózek inwalidzki – mówi Michał Polecki, wolontariusz Fundacji ADRA Polska. – Stary najczęściej trafia do piwnicy. Dlatego też wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować zbiórkę niepotrzebnych wózków inwalidzkich i innego sprzętu rehabilitacyjnego, a następnie wysłać je dzieciom niepełnosprawnym w Rwandzie. Nazwaliśmy ją „Białostoczanie Afryce”.

Projekt narodził się spontanicznie.

– Rozmawiałem przez Gadu-Gadu z moim przyjacielem, Pawłem Romaniukiem, który jako wolontariusz Fundacji ADRA Polska wyjechał na rok do Rwandy – relacjonuje Michał. – Opowiedział mi, co tam się dzieje. Bardzo dużo niepełnosprawnych, rwandyjskich dzieci całymi dniami leży w łóżku albo po prostu na jakiejś macie, w domu, który stanowi gliniana chatka. Z powodu niepełnosprawności ruchowej zwykle nie są w stanie pomagać rodzinom nawet w najprostszych obowiązkach domowych, bawić się z rówieśnikami, a przede wszystkim chodzić do szkoły. Aby się poruszać, potrzebują odpowiedniego sprzętu. Nikt im nie pomaga, bo w kraju panuje bieda.

Białostoczanie Afryce

Paweł przebywa w Rwandzie od czerwca br. i pomaga w koordynacji innego projektu „Tubakire – szkoły podstawowe bez barier dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo”. Projekt ten, realizowany przez ADRA Rwanda i Chrześcijańską Służbę Charytatywną przy wsparciu Fundacji ADRA Polska, współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej w 2010 r.

– W Rwandzie jest bardzo duży odsetek dzieci niepełnosprawnych. Niestety, większość z nich nie jest w stanie korzystać z prawa do nauki, bo ich rodziców nie stać na wózek inwalidzki czy kule. W efekcie nie mogą dotrzeć do szkoły – wyjaśnia Paweł. – Być może wydaje się to błahe i mało istotne, ale dla tych dzieci otrzymanie wózka inwalidzkiego znaczy bardzo wiele: to tak, jakbyśmy podarowali im możliwość powrotu do społeczeństwa i ocalili ich marzenia.

Wózki inwalidzkie, kule i balkoniki są zbierane od tygodnia.

– Znalazł się sponsor, który zobowiązał się wysłać ten sprzęt do Afryki na swój koszt – mówi Michał.

Akcja „Białostoczanie Afryce” jest prowadzona we współpracy z białostocką Caritas.
W jej siedzibie, przy ul. Warszawskiej 32, w godzinach 9-16 można zostawić sprzęt rehabilitacyjny albo zadzwonić do Michała: 519 511 005, a osobiście zgłosi się po odbiór.

Zobacz informację o akcji w TVP Białystok (początek – od 6. min).

Więcej o pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rwandzie, realizowanej przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną i Fundację ADRA Polska, można przeczytać tutaj.

(mon)

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content