ADRA Polska

Tubakire – przyjmijmy ich do szkoły!

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Pomoc dla Afryki
  5. /
  6. Tubakire – przyjmijmy ich...

Fundacja ADRA Polska wysyła do Rwandy dwoje wolontariuszy celem wsparcia projektu „Tubakire – szkoły podstawowe bez barier dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo w Rwandzie”. Projekt ten jest realizowany we współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną (ChSCh). Tubakire w języku lokalnym w Rwandzie oznacza ‘przyjmijmy ich’.

Pierwszy etap tego projektu dotyczy budowy 150 podjazdów dla osób z niepełnosprawnością fizyczną w 64 szkołach podstawowych na terenie pięciu powiatów: Kayonza, Rwamagana, Ngoma, Kirehe i Bugesera w Prowincji Wschodniej w Rwandzie. Ma on pomóc ogólnie 2 518 dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, szczególnie dzieciom z niepełnosprawnością fizyczną (jeżdżącym na wózkach inwalidzkich, chodzącym o kuli, podpierającym się laską, utykającym), spośród dziewięciu tysięcy takich dzieci w Prowincji Wschodniej.

Rwanda jest znana jako „kraj tysiąca wzgórz” w sercu Afryki. Kraj ten został zniszczony w wyniku ludobójstwa i ma ograniczone zasoby. Nadzieją mieszkańców tego państwa jest edukacja dzieci. Szacuje się jednak, że 400 tysięcy spośród dwóch milionów dzieci w Rwandzie ma trudności z dostępem do kształcenia i jego kontynuacją. Rząd Rwandy oraz obywatele próbują tworzyć lepszą infrastrukturę i programy nauczania w szkołach, ale ilość pracy do wykonania jest ogromna. Szkoły, które przyjęły dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, z powodu barier architektonicznych mają problemy z ich integracją ze zdrowymi rówieśnikami.

David (Dawid) Nizeyimana stracił nogę z powodu nieznanej choroby (zdjęcie nr 1). Chłopiec uczy się pilnie zwłaszcza języka angielskiego po to, aby zostać nauczycielem w liceum. Anastaz Nshimiyimana (zdjęcie nr 2) zdecydował, że nie będzie piłkarzem ani kierowcą. Aspiruje do tego, aby zostać prezydentem kraju. Chciałby stworzyć lepsze możliwości edukacyjne dla wszystkich dzieci w Rwandzie. Anastaz kuśtyka codziennie o kulach, przemierzając dystans 3km niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz. Dzieci te nie mogą samodzielnie wejść i wyjść ze szkoły, ponieważ budynki niemal wszystkich szkół w Rwandzie mają schody ze względu na górzysty teren kraju. Mary (Maria) Abayisenga (zdjęcie nr 3) zawsze potrzebuje pomocy, aby przemieścić się z klasy do klasy. Próbuje jak najrzadziej chodzić do toalety, aby nie być ciężarem dla innych. Pozostaje na uboczu, podczas gdy inni się bawią. Moses (Mojżesz) Jambo (zdjęcie nr 4) i wiele innych dzieci nie miało wpływu na to, że urodziły się z niepełnosprawnością fizyczną. W miarę swoich możliwości starają się żyć jak najlepiej.

Budowa 150 podjazdów to dopiero początek działań ChSCh i jej partnera – Fundacji ADRA Polska na rzecz Rwandy. Przedstawiciele obu organizacji już planują długoterminową pomoc dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Rwandzie.

Pierwszy etap projektu Tubakire jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej w  2010 roku w wysokości 185 tys. zł. Całkowity koszt pierwszego etapu projektu wynosi natomiast 225 tys. zł. W celu umożliwienia pokrycia brakującej kwoty – 40 tys. zł – Fundacja ADRA Polska, jako partner ChSCh w tym projekcie, uruchomiła zbiórkę publiczną.

Fundacja ADRA Polska zamierza wysłać do Rwandy Annę i Pawła Romaniuków, dwoje wolontariuszy, którzy mają za zadanie pomóc co najmniej 2 500 dzieciom takim jak Dawid, Anastaz, Maria i Mojżesz. Termin realizacji pierwszego etapu projektu, współfinansowanego przez MSZ, jest od 15 marca 2010 roku do 30 grudnia 2010 roku, ale wolontariusze Fundacji ADRA Polska zostaną dłużej, aby rozszerzyć współpracę z lokalnym partnerem – ADRA Rwanda. Fundacja ADRA Polska planuje bowiem włączyć się w prace nad zapewnieniem odpowiednich warunków do edukacji dzieci z niepełnosprawnością fizyczną w większej ilości szkół.

Pamiętaj, że w Rwandzie jest wiele dzieci z niepełnosprawnością fizyczną, które czekają na swoją szans.
Możesz pomóc, wpłacając swój dar na konto zbiórki publicznej:
Fundacja ADRA Polska
93 1240 1994 1111 0010 3128 3639
Liczy się każda złotówka. Tubakire – przyjmijmy ich do szkoły!

Tekst i zdjęcia: Tetsuo Hayashi

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.