27 maja w Kołobrzegu grupa szesnastu młodych osób z Polski i Turcji pokaże, co to znaczy być aktywnym we współczesnym społeczeństwie. Ich inicjatywa zatytułowana „jEsTeM aktywny!” będzie towarzyszyć Europejskiemu Tygodniowi Młodzieży, który zaczyna się już w najbliższą niedzielę.
Co to znaczy być aktywnym we współczesnym społeczeństwie?
Jak prowadzić bloga, napisać artykuł, zrobić dobre zdjęcie reporterskie? Jak w przestrzeni publicznej otwarcie i jasno wyrażać swoje zdanie? O tym między innymi uczą się uczestnicy polsko-tureckiej wymiany młodzieżowej, która od 20 maja trwa w Grzybowie. Jest ona częścią projektu „Speak out loudly!” (‘Powiedz to głośno’) realizowanego przez ADRA Polska i turecką organizację Güven Education and Health Foundation, współfinansowanego w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. 27 maja, o godz. 12 w I LO im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu uczestnicy wymiany poprowadzą warsztaty z zakresu aktywności obywatelskiej młodzieży. Dla nich będzie to przygoda, dla nas cenna lekcja o tym, jak ważny jest głos młodych ludzi we współczesnym społeczeństwie.
O warsztatach
Warsztaty odbędą się w trakcie Europejskiego Tygodnia Młodzieży, który ma miejsce już po raz szósty i potrwa od 26 maja do 2 czerwca. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane w całej Europie z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jego celem jest umożliwić młodym ludziom publiczne przedstawienie swoich poglądów na tematy dotyczące ich spraw oraz mające wpływ na ich przyszłość. Ma to miejsce podczas licznych wydarzeń – seminariów, konkursów, warsztatów, wystaw, wydarzeń sportowych i filmowych, konferencji – organizowanych na szczeblu regionalnym, krajowym i europejskim. W tym roku głównym wydarzeniem Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Polsce będzie Ogólnopolskie Forum Młodzieży „jEsTeM aktywny!” – debata młodzieży z przedstawicielami władz, świata nauki, pracodawcami, która odbędzie się 28 maja w Warszawie. W Kołobrzegu natomiast inicjatywą podjętą z tej okazji będą właśnie warsztaty zorganizowane przez uczestników wymiany „Speak out loudly!”. Tytuł warsztatów będzie brzmiał tak samo jak tytuł warszawskiej debaty – „jEsTeM aktywny!”.
Jakub Siemiątkowski, uczeń liceum o profilu dyplomatycznym i jeden z uczestników wymiany „Speak out loudly!” odbywającej się w Grzybowie, tak mówi o swoim pobycie nad morzem:
– To dla mnie możliwość poznania zagadnienia dziennikarstwa obywatelskiego oraz podszkolenia języka. Wymiana to także okazja, by poznać rówieśników z Turcji, przełamać dzielące nas stereotypy. Z każdym dniem otwieramy się na świat.
Każdego dnia do 27 maja, o godz. 19.30 w miejscu wymiany, przy ul. Plażowej 19 odbywają się polsko-tureckie wieczorki międzykulturowe . Każdemu wieczorowi towarzyszy inny temat, np. kuchnia, taniec, poezja. Mam nadzieję, że mieszkańcy Kołobrzegu, którzy jak dotąd zaskakują nas swoją otwartością i gościnnością, nadal będą nas odwiedzać. Serdecznie zapraszamy.
– mówi Jadwiga Miśtak, koordynator projektu „Speak out loudly!”
Jak pokazuje sondaż CBOS z 2012 roku, aż 47% Polaków uważa, że zwykli ludzie nie mają wpływu na to, co dzieje się w państwie. Chociaż tendencja ta zmienia się in plus od 1990 roku, zwłaszcza wśród młodych ludzi, to jednak wciąż mamy wiele do zrobienia w tej kwestii. Ważną rolę w budowaniu aktywności społecznej odgrywają media, w tym szczególnie takie, które umożliwiają zwykłym ludziom publikować własne treści i wyrażać własne zdanie. Świat tzw. dziennikarstwa obywatelskiego może być jednym ze sposobów, za pomocą którego staniemy się społeczeństwem obywatelskim. O ile tylko będziemy potrafili umiejętnie się w tym świecie poruszać.
(aw)