Pod koniec maja w mediach województwa zachodniopomorskiego przewinęła się burza entuzjastycznych informacji na temat dziennikarstwa obywatelskiego. Fenomen ten wywołała wymiana młodzieży polsko-tureckiej pn. „Speak out loudly!” (‘Powiedz to głośno’), współrealizowana przez ADRA Polska.
W jej trakcie młodzież z Turcji i Polski spędziła pracowite dziewięć dni, realizując wspólny cel – odnalezienie swojej roli w świecie mediów. Grupa z Ankary, Wrocławia i Poznania, licząca 19 osób, mieszkała w nadmorskim ośrodku wczasowym. Jednak zdecydowanie częściej niż w okolicach plaży można ją było zobaczyć na spotkaniach z przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, szkół czy też z mieszkańcami Grzybowa i Kołobrzegu. Poza tym młodzi ludzie z Turcji – z uwagi na odmienność kultury, języka czy zachowania – byli szybko zauważani przez lokalną społeczność.
O programie
W ramach „Speak out loudly!” uczestnicy i uczestniczki projektu mieli okazję zobaczyć w pracy dziennikarzy Radia Kołobrzeg, Telewizji Kablowej Kołobrzeg i Gazety Kołobrzeskiej. Ponadto wzięli udział w spotkaniach m.in. z pracownikami powiatowego centrum wspierania rodziny, biblioteki publicznej, starostwa powiatowego i gminy Kołobrzeg, a w liceum im. Mikołaja Kopernika przeprowadzili warsztaty z dziennikarstwa obywatelskiego i aktywności obywatelskiej dla tamtejszych uczniów i uczennic.
Zajęcia i tematy młodzieżowych warsztatów były blisko związane z Europejskim Tygodniem Młodzieży – międzynarodowym przedsięwzięciem organizowanym w całej Europie z inicjatywy Komisji Europejskiej, którego celem jest umożliwienie młodym ludziom publicznego przedstawiania swoich poglądów na tematy dotyczące ważnych dla nich spraw i odbywały się w podobnym terminie, co zaowocowało czynnym zaangażowaniem lokalnej młodzieży.
Uczestnicy i uczestniczki „Speak out loudly” często powtarzali, że czas spędzony w Grzybowie był różny od zwykłych wakacji lub od zajęć w szkole czy na uniwersytecie. To było dla nich zupełnie nowe doświadczenie, a jego owoce można było zobaczyć m.in. na blogu „Speak out loudly, w trakcie warsztatów i zajęć prowadzonych po programie czy w nowych projektach, w które się zaangażowali.
Jak rośnie nowe pokolenie dziennikarzy obywatelskich?
Nowe pokolenie dziennikarzy obywatelskich i świadomych obywateli działa już w Ankarze, Wrocławiu i Poznaniu. Warto również odnotować, że ci młodzi ludzie podjęli wyzwanie polegające na pracy i pisaniu w obcym języku, co pozwoliło na przezwyciężenie bariery językowej i naukę współdziałania w wielokulturowym zespole.
Projekt „Speak out loudly” był współfinansowany w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.
Tekst: Jadwiga Miśtak, red. aw