Trzy ośrodki, jeden cel – pomoc niepełnosprawnym dzieciom w Gruzji. Gori, Tbilisi i Kareli, to właśnie te trzy gruzińskie miasta zostały objęte naszym, kolejnym już projektem pomocy. W tym roku nasze działania skupią się na wsparciu dzieci niepełnosprawnych, które bez specjalnej opieki i odpowiednich warunków nie mają szans na normalne funkcjonowanie. Już niedługo, dzięki wysiłkom wielu organizacji i ludzi dobrego serca ponad 150 dzieci dostanie swój „nowy dom”.
Pomoc niepełnosprawnym dzieciom w Gruzji
Tak, to nie jest nasz pierwszy projekt pomocy w tym kraju. Każde dziecko ma dla nas ogromną wartość, a realia i gruzińskie potrzeby wsparcia dla grup defaworyzowanych są ogromne. Dzięki udziale naszych partnerów ADRA Georgia i zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w tym roku mamy szanse odmienić życie dzieci niepełnosprawnych. Remont ośrodków oraz treningi opiekunów trwale zmienią codzienne funkcjonowanie placówek. Aktywności zapewniane dzieciom w ośrodkach objętych pomocą mają bowiem na celu to, aby rozwinąć umiejętności, które są potrzebne do lepszego codziennego funkcjonowania, lepszej integracji ze społeczeństwem, a w niektórych przypadkach także umożliwić im kontynuowanie edukacji w głównych formalnych instytucjach edukacyjnych. Brak zapewnienia wsparcia w dzieciństwie skutkuje rozwojem problemów natury fizjologicznej i psychicznej, co utrudni ich funkcjonowanie w późniejszym życiu. Przeczytaj więcej o tym jak pomagamy w Gruzji.
Co uda się osiągnąć
Nasz projekt jest już w trakcie realizacji. Już niedługo zamieścimy relację z wykonanych prac remontowych. Dziś natomiast chcemy Wam przybliżyć jakie korzyści płyną z przeprowadzenia tego zadania.
Utworzenie centrum wczesnej interwencji w Gori
Program ten jest programem terapeutycznym i edukacyjnym dla dzieci z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową Jednym z najważniejszych celów projektu jest promowanie integracji społecznej, przygotowanie dzieci do uczestniczenia w publicznym systemie edukacyjnym (przedszkole / szkoła) z pomocą rodziców / opiekunów. Program ten ma również na celu pomoc rodzicom / opiekunom beneficjentów. Niestety, mimo dostępnego budynku, ani organizacja Biliki działająca na co dzień z dziećmi, ani władze lokalne, nie posiadały środków finansowych potrzebnych na renowację budynku, bez której nie jest możliwe uruchomienia działania centrum.
Utworzenie Centrum Rehabilitacji i Terapii w Tbilisi
Organizacja „Child and Environment” (C&E) prowadzi obecnie dzienne centrum w Tbilisi. Centrum te zlokalizowane jest w dużym budynku, przekazanym przez władze lokalne w 2009. Budynek ten służy do zapewniania opieki dziennej dla:
- 41 dzieci z niepełnosprawnością fizyczną i umysłową (użytkują 8 pokoi w ww. budynku);
- dzieci ze środowisk ubogich ekonomicznie i z problemami socjalnymi (45 dzieci korzystających z 9 pokoi)
- ‘dzieci ulicy’ (street children), które znajdują schronienie w wydzielonych częściach budynku (10 pokoi).
Piwnica tego dużego budynku (155 m2) była nieużywana. Organizacja będzie mogła dzięki remontowi otworzyć tam Centrum Rehabilitacji i Terapii, by zapewnić dodatkowe wsparcie swoim 41 beneficjentów (6-18 lat) niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Zgodnie z opinią specjalistów ds. budownictwa pomieszczenia piwniczne nadają się do otworzenia tam powyższej placówki.
Utworzenie centrum opieki dziennej w Kareli
Organizacja „Welfare and Development Centre” (WDC) prowadzi obecnie ośrodek opieki dziennej w Kareli, świadczący usługi dla 15 dzieci (w wieku 6-18 lat) niepełnosprawnych fizycznie i / lub intelektualnie. Jest to jedyny tego typu ośrodek w Kareli dla dzieci. Niestety, jego powierzchnia jest obecnie zbyt mała aby przyjąć więcej beneficjentów. Już na ten moment obiekt jest zbyt mały by pomieścić obecnych 15 beneficjentów – jest on niestety przepełniony. Władze lokalne, aby rozwiązać ten problem i zapewnić dostęp do usług dla większej ilości dzieci, zaoferował nowe, 8-pokojowe pomieszczenie. Pomieszczenia te zostaną użyczone nieodpłatne tej organizacji na czas funkcjonowania powstałej tam tej placówki. Po realizacji projektu będzie ono w stanie pomieścić znacznie większą liczbę beneficjentów (32 dzieci niepełnosprawne fizycznie i / lub intelektualnie).
Obserwuj postępy naszego projektu realizowanego w Gruzji. Będziemy Was informować o przebiegu prac. Możesz także nas wesprzeć, dzięki czemu będziemy mogli planować już kolejne działania niosące pomoc potrzebującym – przekaż darowiznę!
Pomoc niepełnosprawnym dzieciom w Gruzji – galeria zdjęć
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.