Razem z Fundacja ADRA Gruzja w okresie 1 kwietnia – 31 grudnia 2018 roku realizowaliśmy projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, pod nazwą „Wsparcie i poprawa warunków życia dzieci i kobiet – grup defaworyzowanych w Gruzji”. Wszystkie założone cele zostały zrealizowane i dziś możemy zaprezentować efekty naszych wspólnych działań.
Na czym polegał projekt?
Założeniem projektu było polepszanie sytuacji dzieci i kobiet w 7 ośrodkach pomocy w Gruzji poprzez zapewnienie dwóch kluczowych form wsparcia: godnych warunków fizycznych (remonty i doposażenie ośrodków) oraz odpowiedniego wsparcia i pomocy ze strony ich opiekunów.
Dzięki aktywnemu udziale kierowników jednostek w procesie planowania działań udało się wyremontować:
- Trzy domy dziecka Gori & Khashuri Treningi
- Schronisko dla ofiar przemocy w Khashuri
- Trzy ośrodki w Norio, Tsisartkela w Tbilisi, Rustavi
To co istotne to fakt, iż wszyscy kierownicy ośrodków przyznali, że mieli poczucie decydującego wpływu na to, jakie potrzeby ośrodka zostaną zaspokojone w ramach projektu oraz poczucie, że ich opinie i zdanie, jako osób najlepiej znających potrzeby ośrodków, są szanowane i wzięte pod uwagę.
Realizacja projektu
Na etapie realizacji projektu dokonywano aktualizacji listy wykonywanych prac remontowych oraz zakupów do każdego ośrodka, dzięki czemu w sposób najbardziej efektywny wydatkowano środki przeznaczone na remonty. W zależności od potrzeb występujących w poszczególnych ośrodkach przeprowadzone prace obejmowały różny zakres.
We wszystkich placówkach udało się przeprowadzić pilne remonty pomieszczeń oraz wymienić systemy wodno-kanalizacyjne. Niektóre ośrodki wyposażyć trzeba było w nowe sprzęty takie jak: grzejniki elektryczne, kuchenki gazowe, czy nowe pralki. Dzięki indywidualnemu podejściu można było również podjąć takie działania jak: remont przeciekającego dachu, stworzenie placów zabaw dla dzieci lub montaż oświetlenia na zewnątrz budynków.
W ramach projektu przeprowadzono również treningi osób pracujących na co dzień z grupami defaworyzowanymi w Gruzji. Poruszono tematy takie jak:
- Edukacja seksualna młodzieży
- Wypalenie zawodowe
- Warsztaty wzmacniające poczucie własnej osoby oraz sprawczości
Przeprowadzenie tego typu warsztatów było niezwykle ważnym elementem całego projektu. Zdobyte doświadczenie pozwoli w późniejszej codziennej pracy wykorzystywać zdobytą wiedzę i przekładać ją na konkretne działania.
Zobacz film podsumowujący projekt „Wsparcie i poprawa warunków życia dzieci i kobiet w Gruzji w Gruzji”:
Projekt „Wsparcie i poprawa warunków życia dzieci i kobiet – grup defaworyzowanych w Gruzji” był współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.