ADRA Polska

Pomoc kobietom i dzieciom: wyremontowaliśmy siedem domów opieki w Gruzji!

 1. /
 2. Blog
 3. /
 4. Pomoc dla Gruzji
 5. /
 6. Pomoc kobietom i dzieciom:...

Od kwietnia 2018 r. w dwóch regionach Gruzji: Shida Kartli i Kvemo Kartli realizowany jest program pomocy społecznej na rzecz kobiet w trudnej sytuacji i dzieci objętych opieką państwa.

Pomoc kobietom i dzieciom

Projekt ten jest wynikiem ciągłego wysiłku polskiego rządu na rzecz wsparcia i poprawy warunków życia grup defaworyzowanych w Gruzji. Głównym celem tej inicjatywy jest pomoc kobietom i dzieciom poprzez poprawę warunków mieszkaniowych beneficjentów zakwaterowanych w siedmiu domach opieki społecznej i centrach zarządzanych przez dwie lokalne organizacje pozarządowe „Bavshvi da Garemo” i „Society Biliki” oraz zapewnienie szkoleń z umiejętności specjalnych dla personelu i opiekunów siedmiu wyremontowanych ośrodków.

Partnerstwo

Organizacja „Society Biliki” powstała w 1997 r., kiedy Republika Gruzji znalazła się w fazie politycznego i ekonomicznego wstrząsu po rozpadzie Związku Radzieckiego. Organizacja non-profit została utworzona w celu wspierania społecznie i ekonomicznie nieuprzywilejowanych i bezdomnych dzieci.

Drugi lokalny partner ADRA Polska oraz ADRA Gruzja to „Bavshvi da Garemo” – organizacja non-profit wyspecjalizowana w zakresie pomocy i opieki nad dziećmi. Założona w 1995 roku w Tbilisi w odpowiedź na rosnącą liczbę bezdomnych dzieci, dzieci niepełnosprawnych i  z ubogich środowisk. Główne zadania jakie stawia sobie ta organizacja obejmują: pomoc społeczną, edukację, integrację społeczną i programy charytatywne.

Nadrzędnym celem polskiej współpracy rozwojowej jest:

 • wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego krajów rozwijających się i ich społeczeństw,
 • podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie ubóstwa,
 • poprawę stanu zdrowia ludności,
 • podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych,
 • wsparcie procesów demokratyzacyjnych i reform państwowych,
 • budowa nowoczesnych instytucji państwowych,
 • promowanie praw człowieka i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Polska pomoc wpisuje się w polską politykę zagraniczną jak również w europejską i globalną politykę rozwoju, w tym wsparcie dla osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Przyczynia się także do poszerzenia wiedzy o globalnych współzależnościach między światem rozwiniętym a rozwijającym się wśród Polaków.

Polska pomoc od 2008 roku aktywnie wspiera projekty w Gruzji, jej główne obszary obejmują: małe i średnie przedsiębiorstwa oraz tworzenie miejsc pracy, wsparcie dla grup wykluczonych społecznie (w tym przypadku pomoc kobietom i dzieciom), rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa, decentralizacja i rozwój lokalny, rozwój instytucji społecznych (w tym osób pracujących z osobami wewnętrznie przesiedlonymi – IDP).

Oprócz współpracy na rzecz rozwoju, Polska aktywnie wspiera udzielanie pomocy, opieki i bezpieczeństwa osobom, które ucierpiały wskutek konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych lub innych kryzysów humanitarnych, naturalnych lub spowodowanych przez człowieka. Polska podejmuje również inicjatywy edukacyjne, aby promować wśród swoich obywateli świadomość i zrozumienie problemów globalnych.

Pomoc kobietom i dzieciom w Gruzji. Działania w wybranych placówkach

1. Mały dom dziecka w Norio to niewielki rodzinny budynek, który mieści się 30 km od Tbilisi i jest obecnie domem dla 10 dzieci (od 8 do 17 lat). Prace w Norio rozpoczęły się w czerwcu 2018 roku i zakończyły się sukcesem w ciągu 2 miesięcy. Podczas prac remontowych wymieniono 508 m2 tapet oraz pomalowano 99 m2 ścian i sufitu. Zainstalowano 2 nowe grzejniki, naprawiono 4 pary drzwi i zakupiono 2 nowe pary drzwi oraz zreperowano 6 drewnianych łóżek i zakupiono 6 nowych materacy. 2 szafy w pokoju dziecięcym również zostały wymienione. Zamontowano nową umywalkę w kuchni. Naprawiono 3 niefunkcjonalne okna, a także 2 przeciekające kabiny prysznicowe. Zainstalowano 48 świateł i wypolerowano schody wraz z poręczami. W ogrodzie zainstalowano 2 ławki ogrodowe i 1 zestaw huśtawek.

2. Ośrodek dziennej opieki „Tsisartkela” w Thibilisi otwarty w 2001 roku jako centrum dla bezdomnych dzieci, później przekształcono je w ośrodek opieki dziennej, które przystosowane jest dla 45 dzieci w wieku od 6 do18 lat. Centrum pomaga w odrabianiu lekcji oraz organizuje dodatkowe programy edukacyjne (sport, malarstwo, śpiew, zajęcia językowe, rękodzieło itp.). Zapewnia swoim beneficjentom 3-częściowy posiłek dwa razy dziennie.

Kiedy przedstawiciele fundacji ADRA odwiedzili ten obiekt, było oczywiste, że centrum nie odnawiano od bardzo dawna. Drewniana podłoga z desek była bardzo stara, a ściany odrapane i brudne, ale największym problemem tego obiektu był brak ogrzewania.

Wymagane naprawy zostały prawidłowo zidentyfikowane przy pomocy ekspert od renowacji. Prace remontowe w centrum Tsisartkela trwały od czerwca do sierpnia 2018 roku. Dzięki czemu odnowiono 155,3 m2 podłóg drewnianych, pomalowano 316 m2 powierzchni ściany, położono 27m2 tapet i naprawiono 7 par drzwi oraz 2 okna. Zainstalowano również system ogrzewania wraz z instalacją 12 nowych grzejników. Wymieniono 1 zlew i naprawiono instalację wodną w łazience.

3. Ośrodek dziennego pobytu w Rustavi dla dzieci z zagrożonych rodzin, który opiekuje się obecnie 16 dziećmi w wieku od 7 do 17 lat. Ośrodek ten został otwarty w 2005 roku – pomaga dzieciom w wieku szkolnym w odrabianiu zadań domowych i prowadzi różne nieformalne programy edukacyjne, a także oferuje ciepłe posiłki dla dzieci i młodzieży. Podsumowanie przeprowadzonego remontu: wymieniono 129,5 m2 całkowicie zniszczonej i zrujnowanej podłogi, pomalowano 362,5 m2 ścian i powierzchni sufitów. Całkowicie wymieniono instalację elektryczną. Prywatna firma meblowa widząc transformację obiektu podarowała nowe drzwi do wszystkich pokoi.

4. Schronisko dla Matki i Dziecka w Khashuri działające 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu może pomieścić 5 matek i ich dzieci. Remont został zaprojektowany specjalnie po to, by zapewnić bezpieczną przystań dla matek i dzieci będące ofiarami przemocy domowej. Jest on również przeznaczony dla matek, które są narażone na większe ryzyko porzucenia dziecka z powodu niesprzyjających warunków w domu.

System kanalizacyjny był największym wyzwaniem w tym obiekcie z powodu całkowitego zaniedbania i wycieków na otwartą przestrzeń. Podczas prac remontowych położono łącznie 532 m2 tapet wraz z pomalowaniem 235 m2 powierzchni ściany i sufitów. Wymieniono i naprawiono po 2 pary drzwi oraz wstawiono 3 szyby okienne. Drobnych napraw wymagało również 15 okien. Zainstalowano nowy betonowy zbiornik septyczny wraz z systemem kanalizacyjnym, a także nową pompę wodną. W kuchni zainstalowano 2 filtry do wody oraz 4 palnikową kuchenkę gazową. W łazience jedna zepsuta wanna została zastąpiona nową, zmieniono także jeden kocioł wodny, który jest używany w systemie grzewczym. Poza tym w zewnętrznym garażu położono 24 m2 płytek podłogowych, wymieniono drzwi i okno – pomieszczenie będzie służyć jako magazyn. W obiekcie zainstalowano 32 światła, oczyszczono, pomalowano i wypolerowano drewniane schody. W ogrodzie postawiono 2 ławki i 1 huśtawkę z 2 siedziskami.

5. Mały dom rodzinny w Gori oraz 2 małe domy rodzinne w Khashuri są przeznaczone dla maksymalnie 10 dzieci w wieku od 6 do 18 lat. Każde centrum zapewnia dzieciom i młodzieży opiekę zdrowotną, odzież, kursy zawodowe, edukacja formalna i nieformalna. Podczas remontu domu rodzinnego w Gori wymieniono 210 m2 tapet i położono 78,8 m2 podłogi laminowanej. Odnowiono 3 łazienki – wymagało to remontu rur i izolacji kabin prysznicowych. Wymieniono również komplet rur spustowych w pralni i szafkę zlewozmywakową w kuchni, a także 7 par drzwi. Odświeżono drewniane schody i zainstalowano 30 punktów świetlnych. Zakupiono huśtawkę (2 siedziska) i 2 ławki ogrodowe.

Jeśli chodzi o dwa małe domy rodzinne w Khashuri: przy ulicy Metreveli położono 31 m2 tapet oraz pomalowano farbą 90m2 ścian. Zostało naprawionych 5 par drzwi do różnych pomieszczeń oraz drzwi wejściowe. Wymienione zostały również szafka z umywalką kuchenną, syfon i filtr do wody, a także 3 toalety i 1 nieszczelna kabina prysznicowa. Naprawiono także 6 uszkodzonych okien i kocioł na wodę dla systemu grzewczego. Zepsute rury kanalizacyjne zastąpione zostały nowymi co sprawiło, że system kanalizacyjny jest w pełni funkcjonalny. Zainstalowano 32 lampy i oświetlenie na zewnątrz. W ogrodzie postawiono 2 ławki ogrodowe i 1 huśtawka z 2 siedziskami. Natomiast największym wyzwaniem w obiekcie przy ulicy Pushkini był przeciekający dach o powierzchni 235 m2. W tym obiekcie wymieniono jeszcze łącznie 220 m2 tapet i pomalowano 98 m2 powierzchni ściany zewnętrznej. Wymieniona została wanna i rury kanalizacyjne, a także zlew kuchenny i filtr wody. Naprawiono 6 uszkodzonych okien i 1 drzwi oraz położono 16,5 m2 laminowanej podłogi w jednym z pokoi. Pomalowano i wypolerowano drewniane schody oraz postawiono 2 ławki ogrodowe i 1 huśtawka z 2 siedzeniami.

Klauzula

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.