Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem obchodzony jest co roku 17 października. Został ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu podkreślenia znaczenia oraz propagowania działań walki z ubóstwem na całym świecie.
Dzień ten jest również okazją do promowania równości społecznej i gospodarczej, a także zwrócenia uwagi na potrzeby najbardziej narażonych grup społecznych.
Dzień Walki z Ubóstwem to także moment sprzyjający refleksji nad przyczynami zubożenia oraz jego skutkami, nie tylko dla poszczególnych jednostek.
Bieda jest bardzo złożoną kwestią, a jej przyczyny mogą różnić się w zależności od regionu i wynikają z wielu czynników. Problem wymaga podejścia wielowymiarowego, które uwzględnia zarówno aspekty ekonomiczne, jak i zwykłe ludzkie potrzeby.
Ubóstwo w wyniku konfliktów zbrojnych
Niedostatek w wyniku konfliktów zbrojnych ma bardzo poważne i niestety długotrwałe skutki . Wojny zmuszają ludzi do opuszczania swoich domów, cała infrastruktura w kraju zostaje zniszczona. Firmy dające zatrudnienie przestają funkcjonować, a obszary rolnicze zostają zniszczone.
Wszystko to prowadzi do zubożenia obywateli, a ludzie doświadczający konfliktu zbrojnego i utraty oszczędności oraz mienia, często cierpią z powodu wielu traum. Znacznie ogranicza to ich zdolność do normalnego funkcjonowania zawodowego.
Ubóstwo w objętej wojną Ukrainie
W informacjach, które docierają do nas zza wschodniej granicy, widzimy, że wzrastająca bieda na terenie Ukrainy, to obecnie jeden z najbardziej palących problemów.
Przykładem może być historia Pani Ludmiły Kiryuszkiny.
Pani Ludmiła mieszka w Chersoniu od urodzenia. Do wybuchu wojny żyła skromnie, ale bezpiecznie w domu odziedziczonym po rodzicach. Nigdy nie przypuszczała, że jej życie zmieni się diametralnie i w podeszłym wieku będzie musiała opuścić swoje domostwo. Straciła nie tylko dach nad głową, ale również wszystkie podstawowe przedmioty codziennego użytku.
W pierwszych dniach wojny w jej domu wszystkie okna zostały wybite, a także zawalił się dach. Kiedy w Chersoniu i okolicach pojawiła się powódź, cały budynek został zalany i przez długi czas nie było nawet możliwości wejścia do środka. Przez wiele dni próbowano usunąć i osuszyć budynek. Przyjeżdżały specjalne maszyny, które pomagały w odpompowywaniu wody. Niestety nie zniknęła ona do końca i do dnia dzisiejszego podłogi są mokre.
Pani Ludmiła stała się bezdomna. Straciła wszystko. Dzięki pomocy dobrych ludzi znalazła tymczasowe schronienie w centrum pomocowym, jednak zbliżająca się zima powoduje, że drży ona o swoje zdrowie i życie. Nie jest już młoda, a jej stan fizyczny wciąż się pogarsza.
Pani Ludmiła ze łzami w oczach prosi o pomoc rzeczową. Potrzebuje ciepłych ubrań i butów, które pomogą jej przetrwać najbliższe chłodne miesiące. Marzy także o tym, by wyremontować rodzinny dom. Chce wrócić „do siebie”, bo tam czuje się najszczęśliwsza.
O swoich losach oraz aktualnych potrzebach, Pani Ludmiła opowiedziała nam w poniższym filmie.
Zachęcamy Was do wpłaty na statutową działalność Adry Polska, która wspomaga działania humanitarne w światowych kryzysach i pozwala na szybkie reagowanie w najtrudniejszych momentach. Wasze wsparcie może mieć znaczący wpływ w chwilach kryzysu, takich jak klęski żywiołowe, konflikty i inne katastrofalne wydarzenia.
Wszelkie szczegóły o możliwości wsparcia ADRA Polska znajdziesz na stronie: ➡ https://www.adra.pl/chce-pomoc/przekaz-darowizne/