Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Fundacja ADRA Polska i jej działalność prozdrowotna w dobie kryzysów

Działalność prozdrowotna w dobie kryzysów

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Fundacja ADRA Polska od początku swojej działalności stara się w każdym zakątku świata szerzyć pozytywną zmianę dla potrzebujących ludzi. Dotyczy to także wyboru produktów, które są dystrybuowane w naszych Centrach Integracyjnych dla Cudzoziemców, Punktach Wydawania Żywności oraz transportach humanitarnych dla mieszkańców Ukrainy. Świadoma rezygnacja z dystrybucji produktów odzwierzęcych, wybór tych jak najmniej obciążających środowisko naturalne to działania ADRA Polska, które mają za cel zwiększenie prozdrowotnej i proklimatycznej świadomości naszych beneficjentów oraz całego sektora pomocowego. 

Świadome zakupy a działalność humanitarna

ADRA Polska szanuje przekonania żywieniowe innych osób, a poprzez nasze działania staramy się dokonywać świadomych wyborów m.in. planując zakupy produktów dystrybuowanych w naszych punktach lub wysyłanych do będącej w stanie konfliktu Ukrainy 

W ubiegłym roku tylko w ramach działań humanitarnych skierowanych do mieszkańców Ukrainy: zakupiliśmy 54 tony żywności, 68 ton środków higienicznych oraz prawie 24 tony leków. To najważniejszy obecnie, ale nie jedyny, obszar działań naszej fundacji. Mając tak „rozbudowaną” listę zakupów warto zadać sobie pytania:  

  1. Czy dany produkt jest zdrowy?  
  2. Czy jego produkcja ma negatywny wpływ na środowisko? Jeżeli tak, to jak bardzo?  
  3. Czy istnieją zdrowsze / bardziej neutralne klimatycznie zamienniki? 

Produkty trafiające m.in. do naszych transportów humanitarnych były najpierw konsultowane z dietetykiem, potem zakupami, według rekomendacji, zajmowała się nasza specjalistka ds. logistyki. Pomoc żywnościowa przekazywana jest również potrzebującym wsparcia beneficjentom Centrów Integracyjnych dla Cudzoziemców w Warszawie, Lublinie i Bydgoszczy, Zielonej Góry oraz Katowic, a wkrótce otrzymywać ją będą również beneficjenci CIC we Wrocławiu. 

Dlaczego ADRA Polska świadomie nie kupuje oraz dystrybuuje dalej produktów odzwierzęcych?

Mając stały kontakt z dietetyczką, ADRA Polska postanowiła, że zgodnie z przyjętym celem organizacji, żywność dystrybuowana w ramach naszych działań powinna być: zdrowa, możliwie jak najmniej przetworzona, pełnowartościowa, zaspokajająca jednocześnie dzienne normy żywieniowe przyjęte przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) [1]. 

Dlatego też, nasze paczki żywnościowe zawierają: kaszę, makaron, mleko roślinne, olej rzepakowy, konserwy i przetwory roślinne zawierające produkty wysokobiałkowe, płatki owsiane, oliwę i pieczywo chrupkie.  

Jak łatwo zauważyć, paczki nie zawierają produktów odzwierzęcych. Dlaczego? Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała mięso jako substancję rakotwórczą [2] Spożywanie zwierzęcego białka może wpływać negatywnie zarówno na wagę, jak i ogólny stan zdrowia.[3] Dla przykładu: nie jedząc mięsa redukujemy ryzyko wystąpienia cukrzycy [4], wpływamy pozytywnie na florę bakteryjną jelit i obniżamy poziom złego cholesterolu [5]. To już naprawdę dużo, a przecież z braku mięsa w diecie bądź ograniczeniu go do jednego mięsnego posiłku w tygodniu, zmieniamy nie tylko to. Przemysłowa produkcja mięsa ma również niezwykle szkodliwy wpływ na środowisko, klimat, wymaga również ogromnego zużycie wody, której powoli nam brakuje, z czego 98% pochłaniają uprawy przeznaczane na karmę dla zwierząt [6].   

Reakcje na zaprzestanie dystrybuowania produktów odzwierzęcych były na początku różne ale szybko przyjęto je za normę. Jako organizacja niosąca pomoc jesteśmy szczególnie zobowiązani do działań, które być może nie stanowią głównonurtowego (jeszcze!) podejścia, ale są ważne, zasadne i mają potwierdzenie w naukowym konsensusie. 

Dlaczego uważamy to za istotne? Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie. Badania naukowe potwierdzają związek pomiędzy spożywanymi pokarmami a m.in. przebiegiem procesów metabolicznych, wydzielaniem hormonów, tempem odbudowy komórek oraz ryzykiem występowania niektórych chorób [7]. Pożywienie dostarcza nie tylko składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oddziałuje na procesy chemiczne zachodzące w mózgu, w tym może podnosić sprawność intelektualną [8]. 

Działa to również w drugą stronę – niewłaściwa dieta, to znaczy brak dbałości o prawidłowe komponowanie posiłków, właściwą podaż makroskładników takich jak białka, tłuszcze i węglowodany oraz mikroskładników, czyli witamin i minerałów, wpływa negatywnie na organizm [9]. 

Galeria

Przypisy

[1] https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf 
[2] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2015/11/03/report-says-eating-processed-meat-is-carcinogenic-understanding-the-findings/  
[3] https://www.wcrf.org/diet-activity-and-cancer/cancer-prevention-recommendations/limit-red-and-processed-meat/ 
[4] https://www.canr.msu.edu/news/red_meat_and_your_risk_of_diabetes 
[5] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/cholesterol-a-dieta/ 
[6] https://www.otwarteklatki.pl/blog/spozycie-miesa-i-jego-wplyw-na-zdrowie-i-srodowisko 
[7] https://repozytorium.uni.wroc.pl/Content/118594/PDF/02_01_A_GardockaJalowiec_P_Stanczyk_K_Szalonka_Wplyw_zywienia_i_zywnosci_na_stan_zdrowia.pdf 
[8] https://dietetycy.org.pl/dieta-dla-mozgu/ 
[9] https://repozytorium.uni.wroc.pl/Content/118594/PDF/02_01_A_Gardocka Jalowiec_P_Stanczyk_K_Szalonka_Wplyw_zywienia_i_zywnosci_na_stan_zdrowia.pdf 

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\'s Privacy Policy.