Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Światowy Dzień Uchodźcy. Pomóżmy naszym sąsiadom z Białorusi

 

Tylko w pierwszym kwartale tego roku wniosek o status uchodźcy w naszym kraju złożyło 265 Białorusinów. W ubiegłym roku Polska przyjęła 405 obywateli Białorusi ubiegających się o ochronę międzynarodową. Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, który obchodzimy 20 czerwca, chcemy Wam przedstawić, w jaki dramatycznej sytuacji znaleźli się nasi sąsiedzi – Białorusini.

Masowe prześladowania członków opozycji i ich rodzin, działaczy mniejszości, obrońców praw człowieka i innych osób, które krytykują otwarcie działania prezydenta. Ataki na media i dziennikarzy. To działania białoruskiego reżimu i dramatyczna codzienność dla milionów Białorusinów. W tym kraju łamane są podstawowe prawa człowieka!

Pozostać w ojczyźnie czy żyć?

 Mieszkańcy Białorusi w obawie o swoje życie i bezpieczeństwo zmuszani są do opuszczania swoich domów, ojczyzny i szukania pomocy poza granicami swojego kraju. Liczba uchodźców z Białorusi w Polsce w ostatnich latach cały czas wzrasta. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wniosek o status uchodźcy złożyło w naszym kraju 265 Białorusinów.  Według danych z Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, w latach 2017-2019 o udzielenie ochrony międzynarodowej ubiegało się ok. 40 obywateli Białorusi rocznie. Jednak od ubiegłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi – kiedy to w odpowiedzi fale pokojowych protestów siły porządkowe Białorusi tylko w ciągu kilku pierwszych dni wsadziły kilka tysięcy ludzi do więzień i dotkliwie pobiły wielu protestujących – liczba uchodźców radykalnie wzrosła. W 2020 roku do końca lipca wnioski Białorusinów o przyznanie statusu uchodźcy dotyczyły 30 osób, a od początku sierpnia do końca roku było to już 375 osób. W sumie w 2020 r. Polska przyjęła 405 obywateli Białorusi ubiegających się o ochronę międzynarodową.

Uchodźcy – w obawie o swoje życie i życie swoich rodzin, dzieci – często mają tylko kilka godzin na ucieczkę z kraju. Zostawiają dobytek swojego życia i opuszczają swoją ojczyznę być może na zawsze, zabierając ze sobą tylko tyle, ile zdążą i są w stanie wziąć. Nie mają czasu na pakowanie, nie mają czasu na sprzedanie swoich rzeczy. Nie mają czasu na zebranie pieniędzy. Aby zachować wolność, zdrowie, a nawet życie, muszą jak najszybciej opuścić swoją ojczyznę.

Pomóż z nami prześladowanym Białorusinom!

Fundacja ADRA od lat wspiera potrzebujących Białorusinów. Aktywnie włączyliśmy się w pomoc poszkodowanym podczas manifestacji w sierpniu 2020 roku. Dzięki wsparciu naszych Darczyńców mogliśmy wesprzeć najbardziej potrzebujących, przekazując żywność, artykuły pierwszej potrzeby oraz lekarstwa. Uruchomiliśmy także specjalnie dla Białorusinów wersję naszej platformy GrupaWsparcia.pl w języku rosyjskim, aby każdy, kto potrzebuje wsparcia psychicznego, mógł je otrzymać.

To nie koniec naszych działań. Cały czas pomagamy! Białorusini wciąż potrzebują naszego wsparcia. W kraju, w którym wynagrodzenie minimalne jest 5 razy niższe niż w Polsce, a ceny za większość produktów wyższe, ludzie są prześladowani, tracą pracę z powodu swoich poglądów politycznych i nie mają za co utrzymać swoich rodzin. Wielu z nich skazanych jest na los uchodźcy, szukają schronienia w naszym kraju, nie mając żadnych środków do życia.

Wpłacając dar na rzecz potrzebujących z Białorusi, zapewniasz im najpotrzebniejsze środki niezbędne do przetrwania. Nie bądź obojętny na los naszych sąsiadów. Kliknij tutaj i włącz się w pomoc potrzebującym z Białorusi. Ulżyj im w cierpieniu!

 

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera