Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Nisarga – Drugi cyklon w Indiach w ciągu dwóch tygodni – raport Fundacji ADRA

W 2 tygodnie po tym, jak śmiercionośny supercyklon Amphan uderzył w Indie oraz Bangladesz, do Indii zbliża się kolejny cyklon – Nisarga, który uderzy w Indie 3 czerwca popołudniem czasu lokalnego. To już drugi atak takiego żywiołu w przeciągu 2 tygodni – pierwszy, supercyklon Amphan, pochłonął życie 118 ofiar a w samych Indiach dotknął 10 milionów ludzi. Fundacja ADRA raportuje sytuację i niesie pomoc.

Drugi cyklon w Indiach

Jak zapowiada w komunikacie nt. cyklonu Nisarga India Meteorological Department, spodziewany jest mocny wiatr (do 120 km/h), fale sztormowe o wysokości do 2 metrów oraz opady, w niektórych rejonach Indii ekstremalnie obfite – do ponad 20 cm w przeciągu 24 godzin.  Ogłoszono stan alarmowy. Rozpoczęto przygotowania i ewakuację ludności. Nisarga uderzy m.in. w Bombaj, gdzie będzie to pierwszy tego typu kataklizm od około wieku i pierwszy w historii (od czasu pomiarów) w porze przedmonsunowej. W samym Bombaju ewakuowano już co najmniej 100 000 ludzi – w tym pacjentów zakażonych Covid-19.

Sytuację relacjonują przedstawiciele Fundacji ADRA w Indiach.

ADRA Indie monitoruje sytuację związaną z cyklonem Nisarga, który zmierza w kierunku wybrzeży stanów Maharasztra i Gudźarat. Cyklon może wylądować jako „ciężka burza cyklonowa” około środowego popołudnia czasu lokalnego. Obecna droga żywiołu wskazuje, że burza wyląduje w pobliżu miejscowości Alibag w dzielnicy Raigad w stanie Maharasztra

–  opowiada Rajan Pydimalla, Dyrektor ds. programów w Fundacji ADRA India.

Tymczasem ludność Indii nie uporała się jeszcze ze skutkami poprzedniego ataku żywiołu – supercyklonu Amphan, dodatkowo walczy z koronawirusem.

Jest to podwójny stan wyjątkowy, ponieważ Maharasztra walczy już z największą liczbą przypadków Covid-19 w całych Indiach, a nowy cyklon pogorszy sytuację najbardziej zagrożonych i marginalizowanych społeczności – alarmuje Rajan Pydimalla z indyjskiego oddziału Fundacji ADRA. Niedawno, 20 maja, uderzył w nas Amphan – cyklon trzeciej, najwyższej kategorii, z prędkością wiatru do 185 km/godz. Nadal jesteśmy w trakcie działań pomocowych ofiarom tamtego żywiołu – dodaje.

Działacze Fundacji ADRA prowadzą od wielu dni działania pomocowe dla ofiar cyklonu Amphan w Indiach i Bangladeszu. Z najnowszego  raportu organizacji wyłania się aktualny bilans cyklonu Amphan w Indiach.

Są to:

  • ponad 10 milionów ludzi poszkodowanych skutkami żywiołu,
  • ponad 700 wiosek na północy i 900 wiosek na południu zalanych wodą morską,
  • 500 000 osób ewakuowanych do schronów.

Stłoczenie uciekinierów w schroniskach utrudnia bądź uniemożliwia stosowanie się do zaleceń dystansowania społecznego, tak ważnego w walce z Covid-19. Powszechnym widokiem są podmokłe drogi, zniszczone lub doszczętnie zburzone domy, wyrwane z korzeniami drzewa, skręcone słupy elektryczne i komunikacyjne. Jak raportuje ADRA, zniszczenia spowodowane przez cyklon obejmują również instalacje sanitarne, w efekcie czego wyzwaniem jest dostęp do zdatnej do picia wody. Większość pomp zainstalowanych przez lokalną administrację jest niesprawnych, a jedynie kilka studni ufundowanych przez miejscowe organizacje pozarządowe spełnia kryteria zapewnienia bezpiecznej wody pitnej.

Uderzenie dwóch cyklonów w dwa tygodnia oraz zmagania z koronawirusem to dramat, który dotknął społeczność Indii, w dużej części osoby żyjące w skrajnym ubóstwie. Fundacja ADRA pomaga poszkodowanym przez cyklon Amhan w Indiach i Bangladeszu – do tej pory w Indiach dostarczyła 712 wieloosobowym gospodarstwom domowym materiały do konstrukcji tymczasowych schronów  – m.in. plandeki i płyty podłogowe. Potrzebne są też suche racje żywnościowe i woda zdatna do picia. Jako Fundacja ADRA Polska prowadzimy zbiórkę dla ofiar obu żywiołów – chcemy kontynuować pomoc ofiarom Amphan oraz pomóc również  poszkodowanym przez cyklon Nisarga. Pomóc może każda złotówka a cenna jest każda minuta – opowiada i apeluje dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Jak można pomóc?

Pomóc ofiarom cyklonu  można wpłacając datek na stronie https://www.adra.pl/cyklon/ lub na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „cyklon”.

Cyklon w Indiach – galeria zdjęć

 

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content