Pomóż ofiarom cyklonu
Ufunduj żywność dla poszkodowanych rodzin
Ufunduj materiały do odbudowy domu
Wpłata dowolna
Dlaczego pomoc dla poszkodowanych w Indiach i Bangladeszu?

Cyklon Amphan, zwany również supercyklonem i najdramatyczniejszym od 20 lat żywiołem, uderzył w Indie i Bangladesz, zagrażając życiu 40 milionów ludzi. Wiatr o prędkości 185 km na godzinę, ulewne deszcze i fale wysokie na 5 metrów uszkodziły sieci energetyczne, niszczyły mosty, budynki i często prowizoryczne zabudowania mieszkalne, niósł samochody po zalanych ulicach. Podniesiony poziom wody zatapiał pola uprawne domy, często zrobione z gliny i bambusa. Masowo ewakuowano mieszkańców. Zniszczenia są katastrofalne. Do tej pory zginęło co najmniej 118 osób. Pierwszą ofiarą była kilkuletnia dziewczyna, przygnieciona przez ściany walącego się domu.

„W 2 tygodnie po Amphan do Indii zbliża się kolejny cyklon - Nisarga, który uderzy w Indie 3 czerwca. To już drugi atak takiego żywiołu w przeciągu 2 tygodni. Trwa ewakuacja, obejmująca również pacjentów chorych na Covid-19. Jest to podwójny stan wyjątkowy, ponieważ Maharasztra walczy już z największą liczbą przypadków Covid-19 w całych Indiach, a nowy cyklon pogorszy sytuację najbardziej zagrożonych i marginalizowanych społeczności – alarmuje Rajan Pydimalla z indyjskiego oddziału Fundacji ADRA.

To wszystko dzieje się bowiem w czasie pandemii koronawirusa Covid-19. Ewakuowane, pozbawione dachu nad głową rodziny potrzebują tymczasowego schronienia, żywności, środków higienicznych oraz materiałów na odbudowę zniszczonych domostw. W tych warunkach trudno jest zabezpieczyć się przed wirusem. Szczególnie palące są braki w żywności i potrzeba zapewnienia ofiarom dachu nad głową.

Nasi pracownicy i wolontariusze donoszą o panice. Ludzie obawiają się koronawirusa– relacjonuje Vitalie Zegera z Fundacji ADRA oddział Bangladesz.

Weźmy pod uwagę, że w zaatakowanych regionach ludzie żyją bardzo często w chatkach zbudowanych z gliny i bambusa – możemy sobie wyobrazić, jakich spustoszeń dokonał wśród nich żywioł – opowiada Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Spraw, by poszkodowane przez cyklon rodziny z Indii i Bangladeszu nie cierpiały głodu i miały gdzie się schronić. Pomóż.

Ufunduj pożywienie dla poszkodowanych rodzin >

Jak pomagamy?

Fundacja ADRA od lat wspiera mieszkańców Indii i Bangladeszu. Na miejscu, wraz z poszkodowanymi mieszkańcami, są działacze i wolontariusze miejscowych oddziałów Fundacji ADRA – ADRA Indie i ADRA Bangladesz. Już przed uderzeniem cyklonu Ampnah pomagali w zabezpieczeniu mieszkańców i ewakuacji, obecnie zbierają i przekazują poszkodowanym żywność, organizują materiały do naprawy zniszczonych domostw. Monitorują rozwój sytuacji w związku z uderzeniem cyklonu Nisarga, gromadząc środki na pomoc poszkodowanym i planując organizację działań pomocowych ofiarom drugiego cyklonu. Zespół reagowania kryzysowego ADRA niestrudzenie pracuje nad masową ewakuacją i schronieniem, aby zapewnić bezpieczeństwo zagrożonym społecznościom – co jest ogromnym wyzwaniem podczas pandemii. Wciąż wielu poszkodowanych kataklizmem mieszkańców Bangladeszu i Indii nie ma jedzenia i bezpiecznego schronienia.

Włącz się w pomoc poszkodowanym przez cyklon mieszkańcom Indii i Bangladeszu! Ufunduj jedzenie dla i spraw, by nie cierpieli głodu. Możesz też ufundować materiały na rekonstrukcję domostw i tymczasowe schrony – bambus, liny, prześcieradła i plandeki i sprawić, by ofiary żywiołu znów miały dach nad głową i bezpieczne schronienie.

Zobacz film przedstawiający skutki supercyklonu w Bangladeszu widziane oczami działaczy fundacji ADRA z oddziału w Bangladeszu oraz ich podopiecznych.

Zostań darczyńcą > Zostań darczyńcą >