ADRA Polska

Co to jest Erasmus plus? - Oczami uczestniczki programu

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Edukacja młodzieży
  5. /
  6. Co to jest Erasmus...

No właśnie, co to jest Erasmus plus ? O ile nazwa Erasmus już na stałe utrwaliła się w naszych głowach, to program Erasmus plus wciąż budzi wiele pytań. Nasza Fundacja jest organizatorem wymian młodzieżowych w ramach tych programów i dziś, dzięki uczestniczce naszych ostatnich warsztatów, możemy Wam przybliżyć od kuchni czym jest program Erasmus+. 

Erasmus plus co to jest ? Opowiada Kinga…

Cześć! Mam na imię Kinga, jestem studentką i chcę Ci opowiedzieć o kilku przygodach. Przygodach, które przeżyłam dzięki Fundacji ADRA Polska, organizatorowi wymian i treningów młodzieży. Gdy tylko wspomnę komuś, że byłam na Erasmusie, zaraz kojarzy to z uczelnią i kilkumiesięcznym pobytem za granicą. W moim przypadku było inaczej. Z centralnej Polski pojechałam raz nad morze, a raz w góry. Za każdym razem mieszkałam ponad tydzień razem z osobami z sześciu krajów. Umiem powiedzieć „dzień dobry”, „smacznego” i „dobranoc” w kilku językach, a by się tego nauczyć, nie przekroczyłam polskiej granicy.

Erasmus plus co to jest? Co jeszcze zyskałam ?

Otworzyłam się na nowe kultury

Postanowiłam, że ten punkt będzie pierwszy, bo nie ma dla mnie nic ciekawszego od odkrywania innych sposobów patrzenia na świat. Wszyscy uczyliśmy się czegoś nowego o drugim człowieku, czasem byliśmy zdziwieni. Co ważne, każdego wieczoru co najmniej jedna grupa uczestników przedstawiała reszcie kulturę swojego kraju, opowiadała o zwyczajach i tradycjach, częstowała tradycyjnym jedzeniem, pokazywała, że różnorodność jest piękna i otwiera głowę.

Jestem bardziej pewna siebie

Pewności siebie uczyło niemal każde działanie podjęte podczas projektów: komunikacja w języku angielskim, prowadzenie warsztatów, branie udziału w dyskusji, praca w grupie. Większa pewność siebie to „skutek uboczny” tych aktywności.

Zdobyłam nową wiedzę

Każdy z projektów miał temat przewodni i to z nim związane były wszystkie przeprowadzane zajęcia. Teraz wiem, jak rozwiązywać konflikty i co trzeba zrobić, by stworzyć spektakl, a przy tym pomóc i sobie i innym.

Erasmus plus wymiany młodzieży w Polsce Fundacja ADRA PolskaErasmus plus wymiany młodzieży w Polsce Fundacja ADRA Polska

Nawiązałam przyjaźnie

Wszyscy mieszkali w jednym hotelu, większość czasu spędzali w salce, w której odbywały się zajęcia, razem jedli. Ogromną rolę w nawiązywaniu relacji między uczestnikami odgrywał sposób prowadzenia zajęć. Wiele dyskusji, zadania, wymagające współpracy. Dzień zawsze kończyła ewaluacja. To wtedy każdy mógł podzielić się z innymi wrażeniami z mijającego dnia, refleksjami i pomysłami. Po zakończeniu tej części dnia zawsze zostawało trochę czasu aby pograć w planszówki albo pójść na spacer. W takich okolicznościach naprawdę trudno nie traktować wszystkich uczestników jak dobrych znajomych, z którymi chce się spędzać każdą wolną chwilę… Dobrze, że dzięki Internetowi nadal możemy mieć ze sobą kontakt, nawet jeśli mieszkamy na innych kontynentach!

Nauczyłam się dyskutować

To też miało wpływ na nasze relacje. Wzajemne poznawanie się, argumentowanie własnych poglądów. Nikt nie oceniał, nie krytykował, każdy słuchał, analizował i pytał… Po angielsku, oczywiście!

Zyskałam piękne wspomnienia

Składa się na nie wszystko to, co opisałam w punkcie o przyjaźniach. Gdy doda się do tego żarty, zbiegi okoliczności, drobne nieporozumienia wynikające z różnic kulturowych, z których można się wspólnie śmiać, „egzotykę sytuacji”, zebranych w jednym miejscu ludzi, którzy co innego jedzą na śniadanie, czytają inne książki, wychowali się na innych bajkach. Zwykle podczas wymiany wypadały też czyjeś urodziny. Ostatnim razem to ja byłam tą szczęściarą!

Opanowałam nowe umiejętności

Często trzeba było wykonywać zadania, które wiązały się z tematami przewodnimi projektów: fotografowanie, montaż filmów opowiadających o spędzonym razem czasie, tworzenie animacji poklatkowych, odgrywanie scenek, przeprowadzanie wywiadów z uczestnikami. Wszystko to wymagało wykazania się umiejętnościami albo zdobycia nowych.

Poprawiłam język angielski (i nie tylko)

Zarówno do porozumiewania się w czasie wolnym jak i podczas zajęć używaliśmy angielskiego, co skutecznie łamało barierę w mówieniu. Tym bardziej, że dla każdego uczestnika był to język obcy, każdy popełniał błędy i nikt nikomu nie wytykał błędów. Bardzo chętnie uczyliśmy się od siebie choćby kilku słów w innych językach, co często było powodem do śmiechu.

Razem z innymi uczestnikami dzieliłam się wiedzą ze społecznością lokalną

Na koniec projektów zawsze udawaliśmy się do szkoły opowiadaliśmy jej uczniom o wszystkim tym, co wspólnie stworzyliśmy, prowadziliśmy gry, wystawialiśmy przedstawienia.

To już wszystko, czym mogę się z Tobą podzielić. Decyzja o udziale w podobnej przygodzie należy do Ciebie. Jak się pewnie zorientowałeś, taka decyzja wymaga odwagi. Trzeba też chcieć pracować, to od uczestników zależy czy program wymiany /treningu będzie atrakcyjny. Udział w projekcie jest jak wyprawa do innego świata, a powrót do codzienności bywa trudny. Czy warto się z niej wyrwać? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.

Erasmus plus wymiany młodzieży w Polsce Fundacja ADRA Polska

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.