Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Białorusini jak nigdy potrzebują naszego wsparcia. Fundacja ADRA Polska apeluje o pomoc dla Białorusi z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej 

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej Białoruś Pomoc dla Białorusi

19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. W tym dniu chcemy zwrócić szczególną uwagę na tragedię, która od roku ma miejsce tuż za naszą wschodnią granicą. W wyniku sfałszowanych wyborów oraz nasilenia represji 90 tysięcy obywateli Białorusi wyemigrowało do Polski. Fundacja ADRA Polska aktywnie prowadzi działania pomocowe na rzecz uchodźców z Białorusi. 

Jak wygląda sytuacja Białorusinów w Polsce?

Białorusini, którzy uciekli do Polski, naprawdę potrzebują pomocy. Wszyscy potrzebują kontaktów, wsparcia w adaptacji, wymiany doświadczeń. Potrzebna jest także pomoc prawna i kursy, które pomogą się odnaleźć w polskiej rzeczywistości.

Ich sytuacja wygląda tak, ponieważ niejednokrotnie zmuszeni do opuszczenia w pośpiechu swoich domów, a często również rodzin. Nie znają języka, są pozbawieni przyjaciół i pozostawieni sami sobie. Części z nich udaje się znaleźć pracę, część trafia do ośrodków dla uchodźców, dla najbardziej potrzebujących organizowane są domy tymczasowe np. Mirnyj Dom. Pomoc dla Białorusinów to w zdecydowanej większości domena organizacji pozarządowych i zwykłych obywateli, którzy np. obniżają czynsz w wynajmowanych mieszkaniach, pomagają w urzędach oraz szukaniu pracy.

Liczba Białorusinów uciekających przed represjami stale się powiększa

Z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że  tylko od początku tego roku Polska przyznała 90 tys. wiz obywatelom Białorusi. W pierwszej połowie tego roku 667 Białorusinów złożyło wniosek o status uchodźcy w Polsce. Według danych z Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, w latach 2017-2019 o udzielenie ochrony międzynarodowej ubiegało się ok. 40 obywateli Białorusi rocznie. Jednak od ubiegłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi liczba uchodźców radykalnie wzrosła.

Uchodźcy – w obawie o swoje życie i życie swoich rodzin, dzieci – często mają tylko kilka godzin na ucieczkę z kraju. Zostawiają dobytek swojego życia i opuszczają swoją ojczyznę być może na zawsze, zabierając ze sobą tylko tyle, ile zdążą i są w stanie wziąć. Nie mają czasu na pakowanie, sprzedanie swoich rzeczy czy zebranie pieniędzy. Aby zachować wolność, zdrowie, a nawet życie, muszą jak najszybciej opuścić swoją ojczyznę.

– Moja żona i ja złożyliśmy wniosek o wizy humanitarne i wyjechaliśmy do Polski przez Rosję. Teraz jesteśmy na początku naszego nowego życia, w nowym kraju. Ale nie boimy się zaczynać wszystkiego od zera, gdzie nic nam nie zagraża. Jesteśmy jedną z wielu białoruskich rodzin, które musiały uciekać dla własnego bezpieczeństwa. Pozostaje nam jednak obawa o naszych bliskich, którzy mogą znajdować się pod presją z powodu naszych postaw obywatelskich

– wspominał Artem w swojej relacji opublikowanej na adra.pl.

Wielu Białorusinów podkreśla, że mimo trudności związanych z adaptacją w nowym miejscu, brakiem pieniędzy oraz działalnością służ Białoruskiego wywiadu czuje się w Polsce bezpiecznie. Jest to zasługa przede wszystkim zwykłych obywateli i organizacji pozarządowych.

Pomoc humanitarna dla uchodźców z Białorusi

Fundacja ADRA Polska od lat wspiera potrzebujących Białorusinów. Aktywnie włączyliśmy się w pomoc poszkodowanym podczas manifestacji w sierpniu 2020 roku. Dzięki wsparciu darczyńców mogliśmy wesprzeć najbardziej potrzebujących, przekazując żywność, artykuły pierwszej potrzeby oraz lekarstwa. Uruchomiliśmy także specjalnie dla Białorusinów wersję naszej platformy GrupaWsparcia.pl w języku rosyjskim, aby każdy, kto potrzebuje wsparcia psychicznego, mógł je otrzymać. Obecnie prowadzimy działania pomocowe na rzecz uchodźców z Białorusi.

– Wielu mieszkańców tego kraju z dnia na dzień musiało opuścić ojczyznę, zostawiając dorobek swojego życia na Białorusi. Znaleźli się w obcym kraju bez dachu nad głową, znajomości języka, pracy i środków do życia. Mówimy tu nie o jednostkach, ale o całych rodzinach, wraz z dziećmi – zagubionymi, oderwanymi od dającego im poczucie bezpieczeństwa domu. Wielu Białorusinów, którzy schronili się w Polsce, potrzebuje natychmiastowej pomocy, dlatego obecnie prowadzimy działania pomocowe na rzecz uchodźców z Białorusi. Każda darowizna ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ każda zebrana złotówka pozwala nam udzielić uchodźcom pomocy żywieniowej, zapewnić im artykuły pierwszej potrzeby oraz inne niezbędne środki potrzebne do przetrwania

– podkreśla dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
fot. ADRA Belarus


Łącznie od sierpnia ubiegłego roku Fundacja ADRA Polska wsparła blisko tysiąc Białorusinów w potrzebie.  


Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – jak można pomóc?

Wpłacając datek za pośrednictwem strony www.adra.pl/bialorus 

Dokonując wpłaty na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „Pomoc uchodźcom z Białorusi”.

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newsletter\\'a za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newsletter\\'a za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.