Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Białorusini jak nigdy potrzebują naszego wsparcia. Fundacja ADRA Polska apeluje o pomoc dla Białorusi z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej 

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej Białoruś Pomoc dla Białorusi

19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. W tym dniu chcemy zwrócić szczególną uwagę na tragedię, która od roku ma miejsce tuż za naszą wschodnią granicą. W wyniku sfałszowanych wyborów oraz nasilenia represji 90 tysięcy obywateli Białorusi wyemigrowało do Polski. Fundacja ADRA Polska aktywnie prowadzi działania pomocowe na rzecz uchodźców z Białorusi. 

Jak wygląda sytuacja Białorusinów w Polsce?

Białorusini, którzy uciekli do Polski, naprawdę potrzebują pomocy. Wszyscy potrzebują kontaktów, wsparcia w adaptacji, wymiany doświadczeń. Potrzebna jest także pomoc prawna i kursy, które pomogą się odnaleźć w polskiej rzeczywistości.

Ich sytuacja wygląda tak, ponieważ niejednokrotnie zmuszeni do opuszczenia w pośpiechu swoich domów, a często również rodzin. Nie znają języka, są pozbawieni przyjaciół i pozostawieni sami sobie. Części z nich udaje się znaleźć pracę, część trafia do ośrodków dla uchodźców, dla najbardziej potrzebujących organizowane są domy tymczasowe np. Mirnyj Dom. Pomoc dla Białorusinów to w zdecydowanej większości domena organizacji pozarządowych i zwykłych obywateli, którzy np. obniżają czynsz w wynajmowanych mieszkaniach, pomagają w urzędach oraz szukaniu pracy.

Liczba Białorusinów uciekających przed represjami stale się powiększa

Z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że  tylko od początku tego roku Polska przyznała 90 tys. wiz obywatelom Białorusi. W pierwszej połowie tego roku 667 Białorusinów złożyło wniosek o status uchodźcy w Polsce. Według danych z Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, w latach 2017-2019 o udzielenie ochrony międzynarodowej ubiegało się ok. 40 obywateli Białorusi rocznie. Jednak od ubiegłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi liczba uchodźców radykalnie wzrosła.

Uchodźcy – w obawie o swoje życie i życie swoich rodzin, dzieci – często mają tylko kilka godzin na ucieczkę z kraju. Zostawiają dobytek swojego życia i opuszczają swoją ojczyznę być może na zawsze, zabierając ze sobą tylko tyle, ile zdążą i są w stanie wziąć. Nie mają czasu na pakowanie, sprzedanie swoich rzeczy czy zebranie pieniędzy. Aby zachować wolność, zdrowie, a nawet życie, muszą jak najszybciej opuścić swoją ojczyznę.

– Moja żona i ja złożyliśmy wniosek o wizy humanitarne i wyjechaliśmy do Polski przez Rosję. Teraz jesteśmy na początku naszego nowego życia, w nowym kraju. Ale nie boimy się zaczynać wszystkiego od zera, gdzie nic nam nie zagraża. Jesteśmy jedną z wielu białoruskich rodzin, które musiały uciekać dla własnego bezpieczeństwa. Pozostaje nam jednak obawa o naszych bliskich, którzy mogą znajdować się pod presją z powodu naszych postaw obywatelskich

– wspominał Artem w swojej relacji opublikowanej na adra.pl.

Wielu Białorusinów podkreśla, że mimo trudności związanych z adaptacją w nowym miejscu, brakiem pieniędzy oraz działalnością służ Białoruskiego wywiadu czuje się w Polsce bezpiecznie. Jest to zasługa przede wszystkim zwykłych obywateli i organizacji pozarządowych.

Pomoc humanitarna dla uchodźców z Białorusi

Fundacja ADRA Polska od lat wspiera potrzebujących Białorusinów. Aktywnie włączyliśmy się w pomoc poszkodowanym podczas manifestacji w sierpniu 2020 roku. Dzięki wsparciu darczyńców mogliśmy wesprzeć najbardziej potrzebujących, przekazując żywność, artykuły pierwszej potrzeby oraz lekarstwa. Uruchomiliśmy także specjalnie dla Białorusinów wersję naszej platformy GrupaWsparcia.pl w języku rosyjskim, aby każdy, kto potrzebuje wsparcia psychicznego, mógł je otrzymać. Obecnie prowadzimy działania pomocowe na rzecz uchodźców z Białorusi.

– Wielu mieszkańców tego kraju z dnia na dzień musiało opuścić ojczyznę, zostawiając dorobek swojego życia na Białorusi. Znaleźli się w obcym kraju bez dachu nad głową, znajomości języka, pracy i środków do życia. Mówimy tu nie o jednostkach, ale o całych rodzinach, wraz z dziećmi – zagubionymi, oderwanymi od dającego im poczucie bezpieczeństwa domu. Wielu Białorusinów, którzy schronili się w Polsce, potrzebuje natychmiastowej pomocy, dlatego obecnie prowadzimy działania pomocowe na rzecz uchodźców z Białorusi. Każda darowizna ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ każda zebrana złotówka pozwala nam udzielić uchodźcom pomocy żywieniowej, zapewnić im artykuły pierwszej potrzeby oraz inne niezbędne środki potrzebne do przetrwania

– podkreśla dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
fot. ADRA Belarus


Łącznie od sierpnia ubiegłego roku Fundacja ADRA Polska wsparła blisko tysiąc Białorusinów w potrzebie.  


Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej – jak można pomóc?

Wpłacając datek za pośrednictwem strony www.adra.pl/bialorus 

Dokonując wpłaty na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „Pomoc uchodźcom z Białorusi”.

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\'s Privacy Policy.