Dzisiaj obchodzimy „Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych”, który dla organizacji społecznych jest dniem, kiedy jeszcze głośniej mówimy o roli, jaką NGO pełni na świecie.
Święto to zostało ustanowione 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych w Helsinkach. Obchodzony jest w celu uświadomienia społeczeństwu roli i znaczenia organizacji pozarządowych w budowaniu lepszego świata.
Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz poprawy warunków życia i pomocy potrzebującym. Ich istnienie i działania są kluczowe dla wspierania społeczności w różnych obszarach, takich jak zdrowie, edukacja, ochrona środowiska, pomoc humanitarna i wiele innych.
Światowy Dzień NGO daje nam możliwość jeszcze mocniejszego podkreślenia wkładu NGO w rozwój społeczny, mobilizacji ludzi do działania na rzecz wspólnych wartości oraz promowania dialogu między sektorem pozarządowym, rządami i społeczeństwem obywatelskim.
Również dla naszej fundacji dzisiejszy dzień jest bardzo szczególny, jeszcze intensywniej możemy mówić o naszej misji i realizowanych projektach, które niosą dobro najbardziej potrzebującym.
Jednym z ważniejszych dla nas projektów jest „adopcja na odległość”, to przede wszystkim wsparcie edukacji żyjących w ubóstwie dzieci z Kenii, Bangadeszu i Tanzanii. Właśnie edukacja jest drogą do lepszego życia naszych podopiecznych. Nasi najmłodsi benfecijencji dzięki wsparciu darczyńców i możliwości ukończenia kolejnych etapów nauki w przyszłości mają szansę na znalezienie godnej pracy, która pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych oraz uchroni ją/go przed dalszym życiem w skrajnej biedzie.
Fundacja ADRA Polska to również projekty pomocy humanitarnej w krajach dotkniętych konfliktami, wojnami i klęskami naturalnymi. Jako fundacja działamy długofalowo na rzecz rozwoju i wsparcia osób pokrzywdzonych w konfliktach.
W naszych Centrach Integracji dla Cudzoziemców, które znajdują się w Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Lublinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze tworzymy miejsca, gdzie osoby uchodźcze mogą czuć się bezpiecznie, a nasi specjaliści niosą pomoc w obszarach integracji z Polskim społeczeństwem, a także wspierają migrantów w sferze emocjonalnej i psychologicznej. W Centrach działają również doradcy zawodowi i prowadzone są lektoraty języka polskiego.
Fundacja ADRA to również bezpłatna, anonimowa platforma wsparcia psychologicznego. GiveAndGetHelp.com to platforma, która w wirtualnym świecie jest narzędziem pomocy osobom w trudnych sytuacjach życiowych tj.: np. alkoholizm, ubóstwo, przemoc w rodzinie, zaburzenia odżywiania lub traumy. Gwarantuje pełną anonimowość, a jednocześnie zapewnia opiekę psychologiczną oraz wsparcie ze strony społeczności portalu. Serwis społecznościowy łączy ludzi w potrzebie i jest to największa w Polsce społeczność poszukująca pomocy i dająca wsparcie.