Pomóż ofiarom walk o Górski Karabach
Ufunduj lekarstwa i schronienie
Ufunduj żywność dla poszkodowanych rodzin
Wpłata dowolna
Dlaczego pomoc dla ludności Górskiego Karabachu?

Trwa eskalacja konfliktu zbrojnego o Górski Karabach pomiędzy muzułmańskim Azerbejdżanem i chrześcijańską Armenią. Nawet 150 tys. mieszkańców znowu żyje pod wojennym ogniem, liczba ofiar sięgnęła 100. Odcięci od świata poszkodowani potrzebują żywności, leków i podstawowych do życia przedmiotów. Osady regionu Artakh i Vardenis w Armenii znajdują się pod atakiem zbrojnym. Na miejscu znajdują się działacze ADRA Armenia, którzy relacjonują sytuację i organizują pomoc, udzielaną przy wsparciu Fundacji ADRA Polska. Kontaktują się z ludnością, zarówno przesiedloną, jak i tą, która pozostała na miejscu. Jak donoszą działacze ADRA Armenia, ponad 50% ludności w Artakh i Vardenis (ponad 25 tysięcy osób) zostało przesiedlonych, szczególnie dzieci w różnym wieku, a także dorośli, wśród których są starsze kobiety, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne oraz schorowane, często pozbawione pomocy medycznej i potrzebnych leków. Przesiedleńcy zwykle udają się do krewnych – część z nich jednak nie ma takiej możliwości. Ukrywający się pod ziemią ludzie są przerażeni, odcięci od świata, bez możliwości komunikacji, bez żywności i podstawowych przedmiotów - do spania, przygotowania posiłków. Rodzinom grozi głód. Dzieci nie mają warunków, by poczuć się bezpiecznie i kontynuować naukę. Osoby starsze i schorowane pozbawione są pomocy medycznej i leków.

Ufunduj żywność dla zagrożonych rodzin >


Komu i jak pomagamy?

82-letnia, schorowana Roza Gabrielyan z Askeran tak wspomina wybuch walk. „To był wczesny poranek 27 września, kiedy nagle usłyszeliśmy głośne głosy strzałów i bombardowań. Nie mieliśmy najmniejszego pojęcia, co to może być. Każdy biegł do swoich domów, żeby znaleźć podziemną kryjówkę. Spędziliśmy straszną noc pełni strachu. Wcześnie rano rodziny z małymi dziećmi zbierały najpierw potrzebne rzeczy i w małych grupach opuszczały domy, zostawiając za sobą mężczyzn. Podróżowaliśmy wiele godzin, by ominąć strzały. Jestem chora na cukrzycę, ciężko mi było się poruszać, ale wnuczka nie chciała wyjechać beze mnie. Zabrała mnie do miejsca, gdzie teraz mieszkamy z 10 innymi osobami, 8 dziećmi i 4 dorosłymi.

Dziękujemy za współczucie ludzi, którzy dobrowolnie oferują nam swoje domy jako bezpieczne schronienie. Ale wielu z nas nie ma schronienia, w którym mogliby spędzić noc. Mimo, że udało nam się zabrać, ile się da potrzebnych rzeczy, wszystkiego brak. Dla mnie, leki się kończą. Pogoda się zmienia i wkrótce para ubrań, które każdy z nas miał, nie będzie już chronić przed zimnem. Nasze maluchy opuściły szkoły i przedszkola. Dzieci są pozbawione edukacji. Potrzebujemy tylko spokoju, ale póki trwają walki, musimy trzymać nasze dzieci z dala od tego koszmaru” – opowiada Roza.

ADRA Polska i ADRA Armenia organizują pomoc żywnościową dla ofiar a także pomoc w organizacji brakujących leków i środków higienicznych. Pierwszą transzę pomocy żywnościowej już przekazaliśmy, jednak nadal potrzebna jest żywność, leki dla chorych i podstawowe akcesoria. Włącz się w pomoc ofiarom działań wojennych – całych rodzin, dzieci, osób starszych. Nie bądź obojętny, pomagaj wspólnie z nami!.

Ufunduj leki i schronienie dla ofiar konfliktu > Ufunduj leki i schronienie dla ofiar konfliktu >

Zobacz film z prowadzonej pomocy.