Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Zawalczmy razem o świat bez ubóstwa! Fundacja ADRA Polska rozpoczyna akcję zbiórki 1% podatku

Fundacja ADRA Polska rozpoczyna akcję zbiórki 1% podatku
Marzenia i rozbudzona przez nie nadzieja wspólnie potrafią działać cuda. Wiemy coś o tym! W naszej pracy wielokrotnie udawało nam się uczynić znacznie więcej dobra niż początkowo zakładaliśmy. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy pochylić się nad znaczeniem wspólnoty i solidarności, a także zachęcić Was do marzeń o lepszym i bardziej sprawiedliwym świecie. Mamy dla Was sporo argumentów za tym, że warto się o niego starać. 

Dlaczego pomagamy? Kilka słów o wspólnocie i solidarności społecznej

Pojęcie wspólnoty przeżywa dziś swoisty renesans mimo tego, a może właśnie dlatego, że współczesne społeczeństwa są zdominowane przez kulturę indywidualizmu. W przypadku łamania praw człowieka, nie tylko w zakresie naszej grupy społecznej, społeczeństwa, ale także w sensie globalnym, udzielamy wsparcia drugiemu człowiekowi, porzucając własny egoizm i partykularyzm – stajemy się podmiotem wspólnego interesu społecznego. 

Najprościej rzecz ujmując: wspólny interes społeczny to działania pewnej grupy osób, które łączy – wspólnota interesów. Szczególne znaczenie ma ona w obliczu kryzysów czy zagrożenia dotykających daną zbiorowość. Wspólnotą interesów może być więc poczucie troski o migrantów na granicy, żyjących w nieustannym zagrożeniu albinosów w Tanzanii lub niepełnosprawnych w Gruzji, którzy są systemowo defaworyzowani.  

Podstawą zrozumienia solidarności społecznej jest dostrzeżenie zależności człowieka od człowieka. Pomagamy nie tylko ze współczucia oraz troski, ale także dlatego, że nie wiemy, czy nie znajdziemy się w sytuacji, w której obecnie osoba szukająca wsparcia. Powyższe socjologiczne rozważania są oczywiście ważne, nie uwzględniają jednak równie istotnego czynnika, do którego chcielibyśmy się odwołać: wiary i nadziei. 

Dlaczego powinniśmy marzyć o lepszym świecie

Martin Luther King
Źródło: https://www.greelane.com/pl/humanistyka/historia-i-kultura/martin-luther-king-jr-1779880/

I have a dream” (czyli “mam marzenie!”) – tymi słowami zapisał się w historii czarnoskóry duchowny Martin Luther King, walczący o równouprawnienie Afroamerykanów. Marzył o świecie, w którym ludzie nie będą osądzani według koloru skóry. Gdyby dożył dnia dzisiejszego, z pewnością byłby dumny z tego, jak wiele w temacie segregacji rasowej udało się osiągnąć.  

Nie żyjemy w idealnym świecie. Gdyby nasz świat był doskonały, nie musielibyśmy marzyć i mieć nadzieję na lepsze jutro. Jak pisała Rebecca Solnit: “Nadzieja to dar, którego nie musimy się wyrzekać, moc, której nie musimy się wyzbywać”.  

Przed nami sporo globalnych wyzwań. Ogólnoświatowa pandemia w samym tylko 2020 roku wepchnęła w skrajne ubóstwo dodatkowe 130 milionów osób (opieramy się tu na wyliczeniach Banku Światowego). Z kolei ONZ wyraża obawy, że pod koniec dekady liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie może przekroczyć miliard, co oznacza wzrost o około 250 milionów w wyniku pandemii.  

Czy w dobie takich wyzwań nadzieja nie jest aktem odwagi?  

“Zawalczmy razem o świat bez ubóstwa” - zobacz nasz nowy spot

Z marzeń o lepszym świecie powstał nasz nowy film, który promować będzie kampanię zbiórki 1% procenta dla Fundacji ADRA Polska. Mamy nadzieje, że będzie on dla Was inspiracją i pobudzi do działania w walce o lepsze jutro.  

Dlaczego warto pomagać przekazując 1 % podatku?

Być może marzenia o świecie bez ubóstwa wydają się nierealne, jednak wiele zależy od nas i naszego zaangażowania. Gdyby każdy z nas przekazał na pomoc żyjącym w ubóstwie nawet niewielką kwotę, wspólnie moglibyśmy znacząco zredukować to zjawisko na świecie. Każdy gest i każda pomoc mają znaczenie – a jak połączymy siły, to możemy naprawdę dużo zdziałać.  

Jedną z takich form pomocy – która nic nie kosztuje – jest przekazanie 1 procenta na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki kwocie zebranej z tytułu tej akcji nasza Fundacja może nadal walczyć z niesprawiedliwością społeczną i ubóstwem: pomagać żyjącym w skrajnej biedzie, cierpiącym z głodu dzieciom z KeniiBangladeszu i Tadżykistanu. Nadal możemy pomagać uchodźcom, którzy musieli uciekać przed wojną ze swojej ojczyzny – którzy walczą o przetrwanie w lesie i tych którzy próbują zacząć swoje życie od nowa, nie mając przy sobie zupełnie nic. 

Jak przekazać 1% podatku dla OPP w 2022 roku?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości przekazywania OPP podatku 1% sprawdź naszą specjalną podstronę: https://www.adra.pl/chce-pomoc/przekaz-1-procent-podatku/ 

Warto wiedzieć, że w 2022 r. podatnicy dostają wypełnione PIT-y dzięki rządowej usłudze Twój e-PIT. Mogą je weryfikować i uzupełniać – w tym wskazywać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Usługa ta dotyczy deklaracji PIT-28, 36, 37 i 38. Podatnicy mogą wskazywać nowe OPP w swoich zeznaniach elektronicznych lub pozostawiać stare (wskazane w latach ubiegłych).  

Więcej na ten temat: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/jak-przekazac-1-podatku-w-usludze-twoj-e-pit/ 

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\'s Privacy Policy.