Dlaczego pomagamy? Kilka słów o wspólnocie i solidarności społecznej
Pojęcie wspólnoty przeżywa dziś swoisty renesans mimo tego, a może właśnie dlatego, że współczesne społeczeństwa są zdominowane przez kulturę indywidualizmu. W przypadku łamania praw człowieka, nie tylko w zakresie naszej grupy społecznej, społeczeństwa, ale także w sensie globalnym, udzielamy wsparcia drugiemu człowiekowi, porzucając własny egoizm i partykularyzm – stajemy się podmiotem wspólnego interesu społecznego.
Najprościej rzecz ujmując: wspólny interes społeczny to działania pewnej grupy osób, które łączy – wspólnota interesów. Szczególne znaczenie ma ona w obliczu kryzysów czy zagrożenia dotykających daną zbiorowość. Wspólnotą interesów może być więc poczucie troski o migrantów na granicy, żyjących w nieustannym zagrożeniu albinosów w Tanzanii lub niepełnosprawnych w Gruzji, którzy są systemowo defaworyzowani.
Podstawą zrozumienia solidarności społecznej jest dostrzeżenie zależności człowieka od człowieka. Pomagamy nie tylko ze współczucia oraz troski, ale także dlatego, że nie wiemy, czy nie znajdziemy się w sytuacji, w której obecnie osoba szukająca wsparcia. Powyższe socjologiczne rozważania są oczywiście ważne, nie uwzględniają jednak równie istotnego czynnika, do którego chcielibyśmy się odwołać: wiary i nadziei.
Dlaczego powinniśmy marzyć o lepszym świecie
„I have a dream” (czyli “mam marzenie!”) – tymi słowami zapisał się w historii czarnoskóry duchowny Martin Luther King, walczący o równouprawnienie Afroamerykanów. Marzył o świecie, w którym ludzie nie będą osądzani według koloru skóry. Gdyby dożył dnia dzisiejszego, z pewnością byłby dumny z tego, jak wiele w temacie segregacji rasowej udało się osiągnąć.
Nie żyjemy w idealnym świecie. Gdyby nasz świat był doskonały, nie musielibyśmy marzyć i mieć nadzieję na lepsze jutro. Jak pisała Rebecca Solnit: “Nadzieja to dar, którego nie musimy się wyrzekać, moc, której nie musimy się wyzbywać”.
Przed nami sporo globalnych wyzwań. Ogólnoświatowa pandemia w samym tylko 2020 roku wepchnęła w skrajne ubóstwo dodatkowe 130 milionów osób (opieramy się tu na wyliczeniach Banku Światowego). Z kolei ONZ wyraża obawy, że pod koniec dekady liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie może przekroczyć miliard, co oznacza wzrost o około 250 milionów w wyniku pandemii.
Czy w dobie takich wyzwań nadzieja nie jest aktem odwagi?
“Zawalczmy razem o świat bez ubóstwa” - zobacz nasz nowy spot
Z marzeń o lepszym świecie powstał nasz nowy film, który promować będzie kampanię zbiórki 1% procenta dla Fundacji ADRA Polska. Mamy nadzieje, że będzie on dla Was inspiracją i pobudzi do działania w walce o lepsze jutro.
Dlaczego warto pomagać przekazując 1 % podatku?
Być może marzenia o świecie bez ubóstwa wydają się nierealne, jednak wiele zależy od nas i naszego zaangażowania. Gdyby każdy z nas przekazał na pomoc żyjącym w ubóstwie nawet niewielką kwotę, wspólnie moglibyśmy znacząco zredukować to zjawisko na świecie. Każdy gest i każda pomoc mają znaczenie – a jak połączymy siły, to możemy naprawdę dużo zdziałać.
Jedną z takich form pomocy – która nic nie kosztuje – jest przekazanie 1 procenta na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki kwocie zebranej z tytułu tej akcji nasza Fundacja może nadal walczyć z niesprawiedliwością społeczną i ubóstwem: pomagać żyjącym w skrajnej biedzie, cierpiącym z głodu dzieciom z Kenii, Bangladeszu i Tadżykistanu. Nadal możemy pomagać uchodźcom, którzy musieli uciekać przed wojną ze swojej ojczyzny – którzy walczą o przetrwanie w lesie i tych którzy próbują zacząć swoje życie od nowa, nie mając przy sobie zupełnie nic.
Jak przekazać 1% podatku dla OPP w 2022 roku?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości przekazywania OPP podatku 1% sprawdź naszą specjalną podstronę: https://www.adra.pl/chce-pomoc/przekaz-1-procent-podatku/
Warto wiedzieć, że w 2022 r. podatnicy dostają wypełnione PIT-y dzięki rządowej usłudze Twój e-PIT. Mogą je weryfikować i uzupełniać – w tym wskazywać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Usługa ta dotyczy deklaracji PIT-28, 36, 37 i 38. Podatnicy mogą wskazywać nowe OPP w swoich zeznaniach elektronicznych lub pozostawiać stare (wskazane w latach ubiegłych).
Więcej na ten temat: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/jak-przekazac-1-podatku-w-usludze-twoj-e-pit/