Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Zajęcia dla dzieci i nauczycieli

  • Bez kategorii

Nazywam się Anna Romaniuk. Jednym z moich zadań jako wolontariuszki Fundacji ADRA Polska tutaj, w Rwandzie jest prowadzenie szkoleń dla nauczycieli i opiekunów w Adwentystycznym Domu Dziecka w Gakoni oraz Centrum Dzieci Ulicy (Rwandan Orphans Project). Głównym celem tych spotkań jest pomoc w zrozumieniu dzieci, budowaniu empatii oraz samoświadomości we wzajemnym komunikowaniu się. Tematy poruszane podczas spotkań to m.in. uczucia, granice, kara czy konsekwencja, a także pochwała, rozwiązywanie konfliktów, zachęcanie dzieci do współpracy i samodzielności. Wcześniej prowadziłam tego typu trening w Polsce. Gdy zdecydowałam się go zorganizować w Rwandzie, byłam bardzo ciekawa, jak takie spotkania będą wyglądać. To dla mnie nowe doświadczenie. Często podczas szkolenia poruszane są tematy związane z różnicami kulturowymi. Myślę, że przez taki dialog wiele się uczymy od siebie. Największym jak do tej pory wyzwaniem jest bariera językowa. Na szczęście korzystam z pomocy tłumacza, który wykonuje nieocenioną pracę.

Drugim moim głównym zadaniem jest prowadzenie arteterapii dla dzieci. Celem tej pracy jest poprawienie poziomu ich funkcjonowania poznawczego, emocjonalnego, motorycznego, a także zachowania i umiejętności społecznych. Dzieci wręcz uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywności związane z rysunkiem czy zabawą z muzyką. Wiem też, że muzyka towarzyszy Rwandyjczykom od najmłodszych lat. Podczas zajęć, używając muzycznych i rysunkowych form pracy, razem staramy się uczyć, jak wyrażać uczucia. Wiele z tych dzieci ma za sobą trudne przeżycia i wspomnienia, które są przez nie głęboko skrywane. Przez muzykę i rysunek mogą uzewnętrznić swoje emocje i choć trochę zmniejszyć bagaż, który nie pozwala im w pełni cieszyć się dzieciństwem. Wyznacznikiem sukcesu tych zajęć jest to, że dzieci chętnie w nich uczestniczą i sprawia im to wiele radości.

(ar)

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera