ADRA Polska

Wypocznij i zrób coś dobrego dla innych. 5 powodów, dlaczego warto wybrać się na wycieczkę z wolontariatem

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Aktualności
  5. /
  6. Wypocznij i zrób coś...

Wczasy przy hotelu z basenem to nie opcja dla Ciebie? Interesuje Cię świat w całej swej różnorodności i wolisz aktywniejsze spędzanie czasu? Być może powinieneś/aś w najbliższe wakacje wyjechać na wolontariat? Fundacja dobroczynna ADRA Polska po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wznawia jedną ze swoich najciekawszych ofert – możliwość wyjazdu na wycieczkę, która poza radością pomagania i odpoczynkiem pozwoli Ci zmienić perspektywę oraz sprawi, że zaczniesz inaczej spoglądać na swoje życie! 

Czym są wycieczki z wolontariatem?

Najprościej pisząc: to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jest aktywna forma spędzenia wypoczynku, w ramach której osoba bądź grupa w określonym czasie i formie wspiera lokalną organizację swoimi umiejętnościami, w pozostałym natomiast poznaje odwiedzany kraj oczami jego mieszkańców. Jeżeli zastanawiasz się, co niesie za sobą taka alternatywna forma wypoczynku, oto  5 powodów, dla których (naszym zdaniem) warto wybrać się na wycieczkę z wolontariatem.

1) Pomaganie potrzebującym

Wolontariat to działanie, które przynosi duży pożytek społeczny i jest realną pomocą dla osób w potrzebie. Pomaganie innym podnosi uczucie własnej wartości i sprawczości, umożliwia zachowanie odpowiedniej perspektywy, ponieważ nie zamykamy się w swojej bańce i uczymy się dostrzegać, jak żyją inni ludzie. To sprawdzona metoda, aby poczuć się lepiej oraz… dobry sposób na urozmaicenie monotonii życia – rekompensata za godziny spędzone w pracy, z której wartościami się nie utożsamiamy.

2) Poznawanie kultury w innych krajach

Wycieczki z wolontariatem dają Ci unikalną możliwość zajrzenia pod podszewkę innego państwa. Sprawdzenia, co pulsuje w jego „żywej tkance”. Jest to turystyka „świadoma”, którą określić można mianem „post-turystyki”.

Co odróżnia ją od tradycyjnego modelu?

Turystykę traktuje się zazwyczaj jako miły dodatek do otaczającej nas rzeczywistości, niewinny wyskok w bok – od normalności, codzienności i tego, czym warto by się w ogóle poważniej zajmować. Natomiast post-turystę od zwykłego turysty odróżnia świadomość globalnych współzależności, przyczyn i konsekwencji turystycznych zachowań oraz samoświadomość podlegania procesom psychologicznym, komercyjnym i ideologicznym. Jednakże przede wszystkim chodzi o innych ludzi i ich świat

– opisuje Paweł Cywiński na portalu post-turysta.pl.

3) Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla turystów

Opieka koordynatora ADRA wiąże się również z innymi udogodnieniami. Dzięki niemu będziesz miał okazję poznać miejsca, których nie znajdziesz w przewodnikach, z dala od oczywistych, komercyjnych punktów na trasach turystycznych. W trakcie wycieczek oferowanych przez ADRA Polska możesz skorzystać z dodatkowo płatnych wycieczek fakultatywnych, które z pewnością poszerzą twój punkt widzenia.

4) Lokalna kuchnia

W dobie Tripadvisora znalezienie odpowiedniego miejsca na obiad może nie jest już zmorą podróżujących, my natomiast oferujemy pełne „zanurzenie” w lokalnej kuchni. Czebureki smażone na lokalnym targu? Warieniki lepione i podawane od lat w pobliskiej stołówce?  Sprawdź koniecznie naszą ofertę wycieczki na Ukrainę!

5) Sprawdzian przed misją humanitarną

Wycieczki z wolontariatem to alternatywa dla osób, które myślą o wyjeździe na misje czy też z pomocą humanitarną. Są krótsze (nie każdy może wyjechać na minimum pół roku), a w ich w trakcie nie angażujemy się jeszcze tak mocno w pomoc oraz misję organizacji. Mogą one stanowić doskonały sprawdzian przed wyjazdem w dłuższą podróż.

Wycieczki z  wolontariatem – jak to działa?

Sprawdź aktualną ofertę wycieczek, która dostępna jest pod tym adresem, następnie skontaktuj się z koordynatorem projektu, z którym ustalisz datę wyjazdu, dokumenty, które musisz zabrać ze sobą, określisz swoje preferencje dotyczące wyjazdu, wycieczek fakultatywnych oraz rodzaj wolontariatu, który Ci odpowiada. Wycieczka na Ukrainę trwa 15 dni, z czego 2 dni poświęcone są na dojazd.

Obecnie ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią COVID-19 przy wjeździe na Ukrainę musisz posiadać przy sobie polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz ewentualną obserwacją w placówce medycznej (kwarantanną). Ubezpieczenie musi pokrywać cały okres pobytu na Ukrainie. Pozostałe informacje dostępne są na stronie MSZ.

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content