Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Utrata pracy – jak sobie z nią radzić i wystartować na nowo?

Utrata pracy jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji, jakie mogą spotkać człowieka w dorosłym życiu. Na skali stresu Holmesa i Rahe, wyróżniającej szczególnie stresujące wydarzenia życiowe,  plasuje się na 8 z 44 pozycji, zaraz po m. in. śmierci osób bliskich, rozwodzie, pobycie w więzieniu czy ciężkiej chorobie. Oznacza to, że utrata pracy w znacznym stopniu może wpływać na zaburzenie sytuacji życiowej oraz poczucia dobrostanu, jednocześnie budząc lęk i zagrażając poczuciu bezpieczeństwa. Jak sobie radzić w takiej sytuacji, jak „wystartować” na nowo?

Utrata pracy – jak to przeżywamy?

Utrata pracy, jak każda strata wiąże się z czterema uniwersalnymi etapami, którym towarzyszą określone, naturalne w tej sytuacji emocje i przeżycia:

 1. Szok – bez względu na to czy spodziewamy się zwolnienia z pracy, czy nie, jest to swego rodzaju zaskoczenie połączone z odrzuceniem. Nawet jeśli usłyszymy, że nie ma w tym naszej winy, bo „przecież wirus, zastój gospodarczy, firma bankrutuje…”, każdy zada sobie pytanie: „dlaczego spotyka to właśnie mnie?”
 2. Żal – w pewnym momencie pojawiają się myśli , że to była niezła praca, stałe zarobki, mili współpracownicy, a obowiązki w jednym palcu, ponadto bezpieczeństwo i stabilizacja… A co teraz ? Coś nowego, nieznanego, obcego.
 3. Złość – tylko na kogo? Na szefa? Na pandemię? Na rząd, świat? Na siebie? Pojawia się myśl, że ktoś przecież musi ponosić odpowiedzialność. Tu przychodzi czas na:
 4. akceptację, w której jasne staje się, że to nie musiała być niczyja wina, że nie można było temu zapobiec, że mogło się to zdarzyć każdemu, wielu tego doświadcza, zwłaszcza teraz. I wreszcie, że to zwolnienie, może być szansą na pozytywną zmianę i na nią właśnie warto być gotowym.

Jak sobie radzić i wystartować na nowo?

Co zrobić, żeby móc na nowo wystartować? Trzeba dać sobie zgodę na zmianę, pożegnać firmę, szefa i kolegów w najlepszej atmosferze, życząc im i sobie powodzenia. Wszystkie cztery etapy przeżyć z bliskimi i ich wsparciem. Zasięgnąć porady doradcy zawodowego – lub psychologa, jeśli trudno samodzielnie poradzić sobie z naturalnymi w takiej sytuacji, trudnymi emocjami. A następnie, nie czekając na koniec pandemii:

 1. Odświeżyć życiorys zawodowy.
 2. Odpowiedzieć sobie na pytania:
  • W czym jestem dobry?
  • Co umiem robić?
  • Co sprawia mi przyjemność?
  • Jak lubię pracować?
  • Z kim chcę pracować?
  • Ile chcę zarabiać?
  • Jakie/które firmy, instytucje czy organizacje mnie interesują?
  • A może chcę mieć własną firmę?
 3. Sprawdzić, jakie trendy panują obecnie na rynku pracy.
 4. Znaleźć branżę, która najbardziej odpowiada własnym preferencjom.
 5. Codziennie przeglądać oferty pracy.
 6. Odpowiadać na ogłoszenia, których spełnia się od 80 do 100% oczekiwań i każdorazowo dopasowywać CV do wymagań pracodawcy.
 7. Nie liczyć wysłanych aplikacji.
 8. Z uśmiechem i dobrym nastawieniem odbierać telefon – to słychać po drugiej stronie.
 9. Być pewnym swoich umiejętności i predyspozycji podczas rozmowy.
 10. Pierwszy dzień nowej pracy rozpocząć punktualnie i z radością.

Warto pamiętać, że jeśli dziś ktoś zwolnił cię z pracy, oznacza to, że już kiedyś odniosłaś/eś na tym polu sukces, znajdując zatrudnienie. Możesz  to powtórzyć. Warto postarać się myśleć o doświadczeniu utraty pracy i poszukiwaniu nowej jako o wyzwaniu, nowej szansie, podróży w nieznane. Poszukiwanie nowej pracy może być bardzo ekscytującą przygodą a nowe miejsce i nowe obowiązki – bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem zawodowym. Przeżyj stratę, przygotuj się na nowe i idź po swoje, możesz!

Autorka: Patrycja Kurowska, Psycholog, Coach, Doradca Zawodowy, prowadząca jednej z grup wsparcia „Równoważnia„, ekspertka akcji #ZłapRównowagę Fundacji ADRA Polska

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content