ADRA Polska

Tanzania – zachwycające widoki i walka kobiet o lepsze życie dla swoich dzieci

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Aktualności
  5. /
  6. Tanzania – zachwycające widoki...

Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, to święto dedykowane kobietom na całym świecie. To czas, kiedy społeczeństwa świętują osiągnięcia i wkład kobiet we wszystkich dziedzinach życia, od społecznej po ekonomiczną, od politycznej po kulturalną. Dla wielu kobiet jest to także okazja do refleksji nad dalszymi wyzwaniami, z jakimi się borykają oraz do podkreślenia znaczenia równości płci i walki z dyskryminacją. Dzień Kobiet może być również czasem docenienia i celebrowania więzi między kobietami, a także promowania solidarności i wsparcia dla tych, które walczą o lepsze jutro dla siebie i swoich bliskich.

W Tanzanii, jak i w wielu innych miejscach na świecie, kobiety od dawna stają w obliczu wyzwań związanych z zapewnieniem sobie i bliskim godnego życia. To wyzwanie jest o wiele trudniejsze, gdy w owładniętym stereotypami i przesądami kraju, w rodzinie pojawia się dziecko dotknięte albinizmem. To moment, w którym strach o zdrowie i życie najbliższej istoty staje się dramatyczną codziennością, a życie zaczyna być walką o przetrwanie całej rodziny.

Jedną z takich walecznych tanzańskich kobiet jest Asha Abdalah Mawanja, mama pięciorga dzieci chorych na albinizm, których życie i zdrowie nigdy już nie będzie bezpieczne. Niestety osoby dotknięte bielactwem wrodzonym cierpią w Tanzanii z powodu dyskryminacji, ubóstwa, ignorancji, łamania praw człowieka, a części ich ciał wykorzystywane są w magii oraz wróżbach i leczeniu wielu chorób.

Asha ma 43 lata. Wraz z mężem wychowują pięcioro dzieci, cztery córki i syna. Mimo, że wszystkie dzieci obciążone są albinizmem Asha czuje się szczęśliwa i uprzywilejowana, bo mieszka z mężem, który choć również cierpi na albinizm, jest nadal z nimi i kocha swoje dzieci. By pomimo swojej choroby dzieci poczuły się wyjątkowe, każde z nich dostało od rodziców piękne, egzotyczne imię: Rajabu Kassim – chłopiec, dziewczynki Tatu Kassim, Salhat Kassim, Samia Kassim oraz najmłodsza, 4-letnia Shamsia Kassim.

Rodzina mieszka w małym wynajętym domu. Brakuje im środków na podstawowe potrzeby jak żywność i ubrania, a w szczególności na szkołę i inne szczególne wymagania swoich chorych dzieci. Albinizm niesie ze sobą specjalne potrzeby zdrowotne, a także potrzebę wyjątkowego traktowania i ochrony. W wiecznie palącym słońcu Tanzanii skóra pozbawiona pigmentu ulega bardzo szybko poparzeniom. Niezbędne są więc kremy i balsamy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłoneczne, kapelusze, długie rękawy i długie pończochy. Koszty takiego wyposażenia, dla ciągle rosnącego dziecka, przekraczają możliwości finansowe większości rodzin.

Również edukacja dzieci dotkniętych tą ciężką chorobą genetyczną jest o wiele droższa. Sześciokrotnie wyższe koszty opieki edukacyjnej dzieci z albinizmem w porównaniu z  kosztami nauki dzieci zdrowych, to próg, który dla wielu jest nie do przekroczenia.

Asha, aby utrzymać swoją rodzinę, sprzedawała jedzenie (ryż podawany z zielonymi warzywami) w pobliskiej szkole podstawowej, jednak cały czas myślała o tym, co mogłaby zrobić więcej, by dać stabilność finansową najbliższym. Kilka miesięcy temu Asha została zaproszona do projekt CAFE, realizowanego przez Fundację ADRA. Projekt zainteresował dzielną mamę, ponieważ uczył, jak uprawiać warzywa na małych podwórkach, zmniejszając koszty produkcji na rzecz zwiększenia wydajności.  Jej marzeniem jest, aby dzięki lepszym dochodom z działalności gospodarczej była w stanie zbudować własny, choćby niewielki dom, ponieważ wynajem stanowi w ich budżecie ogromną część.

Już teraz widać pierwsze sukcesy pracy Ashy. Dzięki projektowi udało jej się założyć ogród warzywny na swoim podwórku, który coraz bardziej się rozwija i przynosi coraz większe plony. Stał się on źródłem znaczących zarobków. Co równie ważne, zdrowe, własne warzywa i owoce pozwalają rodzinie na lepsze odżywianie. Wcześniejszy brak odpowiednich witamin, pochodzących ze świeżych produktów negatywnie wpływał na zdrowie dzieci Ashy. Z powodu choroby zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy wzrasta wielokrotnie.

Jak mówi Asha: „Chcę tylko, aby moje rośliny rosły dobrze i w taki sposób, aby klienci byli zadowoleni z moich usług, a ja wtedy spełnię marzenie o swoim własnym domu!”.

Mamy nadzieję, że życie i determinacja do walki o lepsze jutro Ashy Abdalah Mawanja, będzie inspiracją dla wielu kobiet na całym świecie!

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Całkowita wartość dofinansowania i wartość zadania 808 193,62 PLN

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Odwiedź stronę Polskiej Pomocy: www.gov.pl/polskapomoc

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.