20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Szacuje się, że ponad 80 milionów ludzi na całym świecie jest uchodźcami. Obecnie jesteśmy świadkami największego kryzysu migracyjnego od czasów II wojny światowej. W tym szczególnym dniu jesteśmy przede wszystkim myślami z naszymi sąsiadami z Ukrainy, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Od 24 lutego do Polski przybyło z Ukrainy ponad 3 mln uchodźców. To ponad połowa z 6 milionów, którzy opuścili ten kraj od początku wojny. Zdecydowana większość, bo aż 94% uchodźców przybywających do Polski, to kobiety i dzieci. Jak szacują eksperci zajmujący się tematyką migracyjną: ok. 1/3 z nich zostanie w Polsce na dłużej.
Fundacja ADRA Polska od pierwszego dnia wojny wspiera ofiary konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Jednym z naszych kluczowych działań jest pomoc uchodźcom, którzy schronili się w Polsce, i zapewnienie im dachu nad głową.
Punkty Pomocy Uchodźcom ADRA Polska
Tuż po wybuchu wojny nasza Fundacja rozpoczęła współpracę z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, której celem jest zapewnienie schronienia osobom uciekającym przed wojną. W efekcie powstało 48 Punktów Pomocy Uchodźcom rozmieszczonych w całej Polsce. To miejsca, gdzie osoby przybywające do Polski, mogą tymczasowo zamieszkać i otrzymać niezbędną pomoc.
Mapa Punktów Pomocy Uchodźcom: zobacz tutaj
Liczba osób korzystających z punktów pomocy ADRA stale się zmienia. Najczęściej oscyluje ona w okolicach 300 – 400 osób na dobę. Np. 17 czerwca we wszystkich Punktach Pomocy Uchodźcom ADRA przebywało 320 osób, w tym 304 to osoby deklarujące długotrwały pobyt.
Od 27 marca do 31 maja z naszych schronisk skorzystało 2 026 osób, z których 64% stanowiły kobiety (także dziewczęta), a 38% osoby nieletnie. Od początku wojny schroniska ADRA zapewniły 16 700 noclegów.
W ramach projektu powstanie również 5 centrów integracyjnych w Polsce, m.in. w Warszawie i Lublinie. Ośrodki te będą wspierać uchodźców w integracji z polskim społeczeństwem, świadczyć nieodpłatną pomoc prawną i psychologiczną, realizować lekcje języka polskiego, pełniąc jednocześnie funkcję miejsca przyjaznego dzieciom i matkom. Na dalszych etapach ADRA planuje otwarcie kolejnych centrów w innych regionach kraju.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu CARE – Cooperative for Assistance and Relief Everywhere.
Pomoc humanitarna oraz transport osób z Ukrainy do Polski
Dzięki wpłatom od naszych darczyńców, partnerstwie z CARE oraz współpracy z organizacjami humanitarnymi, przedsiębiorcami i firmami produkującym żywność, nie ustajemy w stałym wysyłaniu towarów pierwszej potrzeby do Ukrainy.
Pomoc humanitarna transportowana do Ukrainy wysyłana jest na dwa sposoby:
- TIR-ami – Przede wszystkim jest to żywność, środki medyczne i artykuły higieniczne.
- Drugi sposób to transporty humanitarne autobusami. Pomoc humanitarna wysyłana jest autobusami wypełnionymi po brzegi darami, a w drodze powrotnej z Ukrainy miejsca w autobusie zajmują uchodźcy, którzy chcą wyjechać do Polski. W ten sposób ewakuowaliśmy już ok. 1200 osób.
Od początku wojny wysłaliśmy do Ukrainy 11 ciężarówek, 24 autobusy i wiele busów, które dostarczyły ok. 70 ton towarów, o łącznej wartości 7 6050 000 polskich złotych (dane do dnia 27.05.22). O naszych transportach regularnie informujemy za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.
Wsparcie psychologiczne
Jeszcze przed wybuchem wojny ADRA Polska prowadziła bezpłatny portal, który zapewniał ludziom wsparcie psychologiczne online. Wszyscy zarejestrowani użytkownicy mogli skorzystać tam z rad specjalistów oraz innych członków grupy, a także wziąć udział w warsztatach i webinarach. Portal zapewniał całkowitą anonimowość.
Gdy rozpoczęła się wojna na Ukrainie, postanowiliśmy nieco zmienić naszą platformę, aby w efektywniejszy sposób nieść pomoc nie tylko dla użytkowników języka polskiego. W tym celu stworzyliśmy serwis helpukraine.grupawsparcia.pl, który oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim świadczone przez czworo profesjonalnych psychologów z Ukrainy, którzy obsługują również infolinię telefoniczną.